Zamknij

Daniel Andre Tande faworyzowany przez FIS? Rafał Kot: "To powinna być dyskwalifikacja"

06.12.2019 12:57
Daniel Andre Tande faworyzowany przez FIS
fot. Eibner-Pressefoto/EXPA/Feichter via www.imago-images.de/Imago Sp

Daniel Andre Tande wygrał konkursy w Wiśle oraz w Ruce i z kompletem punktów jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2019/2020. Niewykluczone, że dalekie loty Norwegowi ułatwiają kombinacje przy kombinezonie, które - zdaniem Rafała Kota - powinny prowadzić do dyskwalifikacji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Temat powrócił po konkursie w Kuusamo, kiedy zdyskwalifikowano Mariusa Lindvika i Petera Prevca, którzy stanęli wówczas na podium, oraz ich rodaków - Johanna Andre Forfanga i Anze Semenica. Wszyscy zostali zdyskwalifikowani z powodu nieprzepuszczalności odpowiedniej ilości powietrza przez ich kombinezony.

Daniel Andre Tande faworyzowany?

Wykluczenia z konkursu uniknął zwycięzca Daniel Andre Tande, choć jego zachowanie na belce regularnie wzbudza kontrowersje. Były fizjoterapeuta kadry Rafał Kot mówi wprost: "dla mnie to ewidentna dyskwalifikacja".

Fatalne warunki pogodowe w Niżnym Tagile. Skoki zostaną odwołane?

- Nie ma żadnego kombinowania, kiedy zawodnik usiądzie już na belce startowej. Tymczasem Tande ściąga kombinezon krok w dół na belce. Wszyscy to widzą i nikt nie reaguje. Gdyby taki ruch wykonał np. skoczek z Kazachstanu, to natychmiast byłby zdyskwalifikowany - mówi w rozmowie z WP Sportowymi Faktami.

- Pojawiły się głosy, że nie wszyscy w skokach traktowani są równo. Mówił o tym Mika Kojonkoski, Janne Ahonen, czy inny były trener Finów Nikunen. Zatem FIS w Kuusamo pogroził palcem i na przykładzie tych dyskwalifikacji pokazał, że jest sprawiedliwy. Chciałbym, żeby nie był to jednorazowy wyskok - dodał.

Daniel Andre Tande opowiedział o samobójstwie młodszego brata

Paradoksalnie, dyskwalifikacje najczęściej dotyczą skoczków z Norwegii i Słowenii, a więc uznanych nacji w skokach narciarskich. Polakom zdarza się to sporadycznie.

Najbliższe konkursy Pucharu Świata odbędą się w dniach 7-8 grudnia w Niżnym Tagile. Relacja na żywo z piątkowych kwalifikacji o godz. 15:30 na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/WP Sportowe Fakty