Zamknij

Spokojna noc Daniela Andre Tande. Jak się czuje norweski skoczek?

26.03.2021 12:02

Daniel Andre Tande przebywa w szpitalu w Lublanie po upadku, do którego doszło podczas czwartkowej serii próbnej przed konkursem indywidualnym na "mamucie" w Planicy. W piątek nad ranem przekazano nowe informacje o stanie zdrowia Norwega.

Daniel Andre Tande
fot. PAP/EPA
  • Daniel Andre Tande spędził spokojną noc w szpitalu w Lublanie
  • W czwartek Norweg uległ bardzo poważnemu wypadkowi na skoczni w Planicy
  • W piątek mają zostać przeprowadzone dodatkowe badania

Daniel Andre Tande, były mistrz świata w lotach narciarskich, po wyjściu z progu stracił panowanie nad nartami i z dużej wysokości runął na bulę. Na zeskoku kilka razy koziołkował, na jego ciele pojawiło się sporo krwi, a całość wyglądała niezwykle dramatycznie. Pojawiły się doniesienia, że ratownicy medyczni walczyli o jego życie.

Kolejne napływające wieści były stosunkowo optymistyczne, biorąc pod uwagę to, co się stało. - Daniel trafił do karetki nieprzytomny, musiał być intubowany i wentylowany mechanicznie. Gdy jego stan się ustabilizował, przetransportowaliśmy go helikopterem do kliniki w Lublanie. Wstępne testy są bardzo obiecujące. Teraz musimy poczekać 24 godziny, aby je powtórzyć. Jutro po południu będziemy wiedzieć więcej - mówił lekarz zawodów w Planicy Tomislav Mirković, cytowany w komunikacie FIS-u.

Daniel Andre Tande - w jakim jest stanie, jak się czuje? [NOWE INFORMACJE]

W piątek nad ranem kolejne informacje przekazał lekarz norweskiej kadry skoczków narciarskich.

- Daniel ma dobrą opiekę w szpitalu. Noc minęła spokojnie. Sytuacja jest stabilna. Dziś przeprowadzone zostaną kolejne badania - poinfomorwał lekarz norweskiej kadry.  

W wyniku upadku Daniel Andre Tande doznał złamania obojczyka, ma przebite płuco, został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Obrażenia nie zagrażają jego życiu.

Daniel Andre Tande - osiągnięcia, sukcesy

Daniel Andre Tande jest jednym z najlepszych skoczków ostatnich lat. W 2018 roku w Oberstdorfie został mistrzem świata w lotach narciarskich - triumfował zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Te same wyniki osiągał z kolegami w 2016 i 2020 roku.

W 2018 roku w Pjongczangu sięgnął po złoty krążek olimpijski w rywalizacji drużynowej. W sezonie 2016/2017 wywalczył 3. miejsce w Turnieju Czterech Skoczni. Jego karierę zahamowały poważne kontuzje kolana, które tak naprawdę dopiero w tym sezonie pozwoliły mu wrócić do czołówki. Obecnie zajmuje 11. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

RadioZET.pl