Były wiceprezes PZN skazany za "zbrodnię komunistyczną"

Krzysztof Sobczak
22.11.2017 17:08
Skocznia w Wiśle
fot. Grzegorz Celejwski / Agencja Gazeta

Były wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego Andrzej W. został skazany na 14 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Działacz został oskarżony o "zbrodnię komunistyczną". Wyrok nie jest prawomocny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Andrzej W. w latach 1986-1989 służył jako porucznik Wydziału II Górnośląskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Gliwicach. To wtedy miał dopuścić się fałszowania dokumentów, w tym zobowiązań do współpracy i pokwitowań odbioru pieniędzy, na szkodę dwóch osób.

Zobacz także

Początkowo sąd w Cieszynie skazał Andrzeja W. na 2 lata i 4 miesiące pozbawienia wolności, ale na mocy amnestii z grudnia 1989 roku skrócił ten wyrok o połowę. Były działacz musi także pisemnie przeprosić pokrzywdzonych.

Andrzej W. "działając czynem ciągłym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej, dopuścił się zbrodni komunistycznej, polegającej na poświadczaniu nieprawdy w dokumentach mających wykazać, iż pokrzywdzony Jerzy M. był tajnym współpracownikiem Zwiadu WOP" - napisano w treści wyroku.

Działacz zapowiedział już apelację.

Zasłużony działacz

Andrzej W. pracował w PZN od 20 lat. Był zasłużoną personą, wielokrotnie odznaczaną, a jego oczkiem w głowie były zawody w Wiśle. W tym roku, na kilka dni przed najważniejszymi dla niego konkursami, podał się do dymisji.

RadioZET.pl/Sportowe Fakty/KS