PŚ w Kuusamo: Słaby start Kowalczyk, odpadła w ćwierćfinale

Andreas Nicolaides
24.11.2017 13:17
Justyna Kowalczyk
fot. PAP/EPA

Justyna Kowalczyk odpadła w ćwierćfinale sprintu techniką klasyczną w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata 2017/18 w biegach narciarskich w fińskim Kuusamo. W swojej serii zajęła czwarte miejsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Kowalczyk, 27. w eliminacjach, niemal przez cały dystans biegła z tyłu stawki. Tylko przez chwilę zajmowała trzecie miejsce. Ostatecznie udało jej się wyprzedzić dwie rywalki. Do najszybszej w tej serii Szwedki Stiny Nilsson straciła 3,74 s. Druga była Norweżka Kathrine Rolsted Harsem - 0,99 straty, a trzecia rodaczka zwyciężczyni Evelina Settlin - 3,3.

Zgodnie z regulaminem do półfinału awansowały po dwie najlepsze zawodniczki z każdego z pięciu ćwierćfinałów oraz dwie z najlepszymi czasami (tzw. szczęśliwe przegrane).

Inauguracje PŚ nie są mocną stroną Kowalczyk. W latach 2008-12 w premierowych zawodach cyklu zajmowała kolejno: siódme, dwunaste, siódme, dziesiąte i dwudzieste siódme miejsce. Przełamanie nastąpiło w 2013 roku, kiedy, tak jak w obecnym, PŚ rozpoczął się w Kuusamo od sprintu techniką klasyczną. Wówczas narciarka z Kasiny Wielkiej była najlepsza. W 2014 roku Polka odpadła w półfinale, a w dwóch poprzednich sezonach także w ćwierćfinale.

Na sobotę zaplanowano bieg na 10 km techniką klasyczną.

Kowalczyk już wcześniej zapowiedziała, że walka o Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej nie jest jej priorytetem. Najważniejsze w tym sezonie są rozpoczynające się 9 lutego igrzyska olimpijskie w Pjongczangu.

RadioZET.pl/AN