Andrzej Bargiel jako pierwszy na świecie zjechał z K2 na nartach!

Maciej Walasek
22.07.2018 16:11
Andrzej Bargiel
fot. Twitter

Historyczne osiągnięcie stało się faktem! Andrzej Bargiel został pierwszym człowiekiem na świecie, który zjechał ze szczytu K2 na nartach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Po zdobyciu szczytu K2, Andrzej Bargiel zaczął zjeżdżać z góry na nartach. Polak był zmuszony zrobić sobie godzinną przerwę w czwartym obozie z powodu złej pogody. Zakopiańczyk zdecydował się kontynuować próbę.

Zakopiańczyk w niedzielę nad ranem zdobył szczyt K, na który wszedł z nartami. Następnie 30-latek zjechał z wierzchołka góry do bazy. Po drodze Polak miał problemy z pogodą, która zmusiła go do godzinnej przerwy. Po odpoczynku, Bargiel kontynuował zjazd.

Himalaista jest pierwszym, któremu udała się ta sztuka. Wcześniej wielu znakomitych narciarzy próbowało dokonać tej sztuki, ale musieli rezygnować albo w czasie podejścia lub w trakcie zjazdu z powodu złych warunków.

Wcześniej takiego wyczynu dokonał w 2013 roku zjeżdżając z Sziszapangmy (8013 m), w kolejnym roku z Manaslu (8156 m), a w 2015 z Broad Peak (8051 m).

Góra K2 była drugą próbą zakopiańczyka, ubiegłoroczna zakończyła się niepowodzeniem. - Wtedy zdecydowanie zawiodła pogoda. Chociaż mogłem wejść na szczyt, to zjazd ze względu na bezpieczeństwo był wykluczony - wyjaśnił pochodzący z Łętowni koło Limanowej Bargiel.

RadioZET.pl/PAP, Twitter/MW