Zamknij

Czołowy austriacki skoczek jest poważnie chory. To koniec kariery?

Krzysztof Sobczak
08.12.2017 16:29
Andreas Kofler i Thomas Morgenstern
fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Austriacki skoczek narciarski Andreas Kofler w wywiadzie dla dziennika "Tiroler Tageszeitung" ujawnił, że jest poważnie chory. Jak powiedział: "nie wie, czy kiedykolwiek będzie w stanie wrócić do wyczynowego uprawiania sportu".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W Koflera rozpoznano chorobę autoimmunologiczną. Powoduje ona, że układ odpornościowy wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom, co wywołuje chroniczne zapalenie i trwałe uszkodzenia narządów wewnętrznych. Tego typu dolegliwości mają różne oblicza, czasem zajmują cały organizm, czasem tylko jeden organ.

Zobacz także

Problemy 33-letniego Koflera zaczęły się już w ubiegłym roku, gdy przez dłuższy czas nie był w stanie wyleczyć się w częstych przeziębień, stanów zapalnych, osłabienia całego organizmu.

- Byłem coraz słabszy, lekarze początkowo nie wiedzieli, co się dzieje. Niektórzy uważali, że jestem przemęczony zbyt intensywnym treningiem i dlatego organizm potrzebuje odpoczynku. Jednak przerwa w startach nie przyniosła poprawy - powiedział Kofler.

Jak przyznał, pomimo tego, że miał nadal wielką motywację do treningu, musiał go znacznie ograniczyć.

Teraz Austriak przeszedł pierwszy etap leczenia, powoli wraca do sportu, ale - jak twierdzą lekarze - będzie to proces długofalowy, który może się zakończyć sukcesem. Może jednak nie dać pożądanych rezultatów, a wtedy konieczność definitywnego zakończenia kariery sportowej stanie się dla Austriaka faktem. To spowoduje, że Kofler nie będzie mógł wystartować w 2019 roku w mistrzostwach świata w Seefeld, gdzie planował swoje pożegnanie ze skoczniami.

Multimedalista wielkich imprez

Kofler jest dwukrotnym mistrzem olimpijskim w drużynie, a także indywidualnym wicemistrzem olimpijskim z Turynu. Ponadto w swoim dorobku ma trzy złote medale mistrzostw świata, a w sezonie 2009/10 triumfował w Turnieju Czterech Skoczni. Jest także jednym z najbardziej lubianych skoczków w Polsce.

RadioZET.pl/PAP/KS