Zamknij

Wielki rywal Małysza pozazdrościł Polakowi. Wrócił do sportu w zupełnie nowej roli

20.10.2019 12:53
Anders Jacobsen i Adam Małysz
fot. AFP/East News

Anders Jacobsen pozazdrościł Adamowi Małyszowi. Wielki rywal Polaka w skokach narciarskich powrócił do sportu w zupełnie nowej roli. Podobnie jak nasz były reprezentant, a obecny działacz Polskiego Związku Narciarskiego rozpoczął przygodę ze sportami motorowymi jako... dyrektor norweskiej federacji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Były mistrz świata w skokach narciarskich i triumfator Turnieju Czterech Skoczni Norweg Anders Jacobsen został nowym dyrektorem sportowym krajowej federacji sportów motorowych.

Anders Jacobsen pozazdrościł Małyszowi. Wrócił do sportu w nowej roli

34-letni dziś skoczek zakończył karierę w 2015 roku i później pracował w różnych firmach. Był m.in. dyrektorem sieci siłowni, a także komentatorem kanału telewizji NRK. Z zawodu jest hydraulikiem.

- Propozycja, którą oczywiście przyjąłem, pozwoli mi na powrót do sportu zawodowego na najwyższym poziomie i sportowego świata, o czym marzyłem od czasu zakończenia kariery. Nie znam się zbyt dobrze na tych sportach, lecz moim głównym zadaniem będzie motywowanie zawodników i trening mentalny - powiedział na sobotniej konferencji prasowej w Oslo.

Jacobsen był objawieniem sezonu 2006/07, w którym wygrał TCS, zostając najmłodszym norweskim triumfatorem tych zawodów, a w Pucharze Świata rywalizował z Adamem Małyszem, z którym przegrał podczas ostatniego konkursu cyklu w Planicy i zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Po zwycięskim skoku Małysza był pierwszym, który do niego podbiegł z gratulacjami, co w skandynawskich mediach odebrane zostało jako piękny gest fair play.

Norweg wielokrotnie podkreślał, że Małysz jest jego wielkim idolem i kiedy Polak po zakończeniu kariery wystartował w 2012 roku w Rajdzie Dakar, Jacobsen oznajmił, że jest pod wielkim wrażeniem i chętnie też by to zrobił, gdyby tylko miał możliwości.

Teraz nadszedł jego czas i podobnie jak Małysz zamienił narty na sporty motorowe” - skomentowały norweskie media.

Anders Jacobsen w swojej karierze zdobył brązowy medal olimpijski indywidualnie w Vancouver (2010) i siedem medali mistrzostw świata, w tym złoty drużynowo w Falun (2015), cztery srebrne drużynowo i dwa brązowe indywidualnie. W MŚ w lotach sięgnął po trzy medale - srebrny i brązowy drużynowo oraz brązowy indywidualnie.

RadioZET.pl/PAP