Alpejski PŚ: Kryształowa Kula ponownie dla Mikaeli Shiffrin

Krzysztof Sobczak
01.03.2019 17:30
Mikaela Shiffrin
fot. Vid Ponikvar/Pixathlon/REPORTER/East News

Amerykańska narciarka Mikaela Shiffrin skorzystała na fakcie, że w zawodach Pucharu Świata w Rosie Chutor nie startuje jej najpoważniejsza rywalka - Słowaczka Petra Vlhova - i po raz trzeci z rzędu zdobyła Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Do końca sezonu pozostało jeszcze osiem zawodów, wliczając dwa supergiganty - w sobotę i niedzielę - na stokach w okolicach Soczi. Na liście startowej pierwszego z nich nie ma Vlhovej, co oznacza, że Słowaczka nie będzie mogła uzyskać już w tym sezonie więcej niż 700 punktów, podczas gdy Shiffrin ma 719 przewagi.

Amerykanka też w Rosji nie wystartuje, ale to nie przeszkodzi jej już w piątek cieszyć się z Kryształowej Kuli. Wcześniej zapewniła sobie także końcowy triumf w klasyfikacji slalomu, a ponadto prowadzi w slalomie gigancie i supergigancie.

Mikaela Shiffrin - sukcesy

Łącznie Shiffrin, która 13 marca skończy 24 lata, ma w dorobku trzy duże i sześć małych Kryształowych Kul za slalom. Ponadto odniosła w zawodach Pucharu Świata 57 zwycięstw. Lepszych od niej pod tym względem jest tylko czworo alpejczyków, na czele z najlepszym w latach 70. i 80. ubiegłego wieku Szwedem Ingemarem Stenmarkiem - 86 wygranych. Wśród kobiet najlepsza jest jej rodaczka, Lindsey Vonn - 82 - która niedawno zakończyła sportową karierę.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

W Rosie Chutor nie odbędzie się zaplanowany pierwotnie na sobotę zjazd, ponieważ z powodu złych warunków atmosferycznych nie udało się przeprowadzić ani jednego treningu. Zamiast tego z niedzieli na sobotę przeniesiono supergigant, a na niedzielę dodano rywalizację w tej samej konkurencji, którą odwołano wcześniej w St. Anton.

RadioZET.pl/PAP/KS