Zamknij

Alexander Stoeckl postuluje rezygnację z telemarku

25.05.2020 18:35
Alexander Stoeckl postuluje rezygnację z telemarku
fot. Marek Dybas/REPORTER/EastNews

Alexander Stoeckl, austriacki trener reprezentacji Norwegii w skokach narciarskich, postuluje rezygnację z telemarku na rzecz powrotu do klasycznego lądowania na dwie nogi. Jego pomysł spotkał się z falą krytyki w ojczyźnie tej dyscypliny sportu.

Thomas Aasen Markeng, Anders Fannemel, Andreas Wellinger czy Stephan Leyhe - to tylko niektórzy ze skoczków, którzy w ostatnim okresie doznali poważnych kontuzji kolana. Wszyscy upadli zaraz po lądowaniu i zerwali więzadła krzyżowe. Podobne problemy miały też skoczkinie, Jacqueline Seifriedsberger czy Virag Voros. To skłoniło trenera Norwegów Alexandra Stoeckla do niepopularnych przemyśleń.

Chodzi o telemark, czyli efektowny wypad podczas lądowania. Ocena poprawności tego elementu jest jedną z ważnych składowych noty za skok. Za jego brak sędziowie odejmują kilka punktów i to bez względu na to, czy skoczek lądował poza rozmiarem skoczni, na tzw. wypłaszczeniu, czy nie.

Stoeckl o rezygnacji z telemarku

- Uważam, że przynajmniej części tych kontuzji można by uniknąć za sprawą rezygnacji z telemarku. Dawniejszy sprzęt, buty ze starymi zapięciami,  dawał większe szanse na udane lądowanie z wypadem. Obecne buty i wiązania pomagają w uzyskaniu większej powierzchni nośnej, ale bezpieczniej jest teraz lądować na dwóch nogach. Takie lądowanie też może wyglądać ładnie, a to, co chcą oglądać dziś widzowie to przede wszystkim spektakularne, dalekie loty - przyznał Austriak w rozmowie z portalem vg.no.

Rozlicz PIT z Radiem ZET

Propozycja Stoeckla spotkała się z oporem Norwegów. Sędzia Geir Steinar Loeng, który od 25 lat pracuje w FIS-ie, podkreślił, że telemark jest jednym z najważniejszych elementów oceny skoku, wpływającym także na estetykę i lubianym przez kibiców. W międzynarodowej federacji nie ma na razie przekonania do tego typu rozwiązania i jest mało prawdopodobne, by po igrzyskach olimpijskich w Pekinie skoki narciarskie przeszły rewolucję.

RadioZET.pl/skijumping.pl