Akcja ratunkowa pod Nanga Parbat: MSZ pokryje koszty, wojsko szykuje akcję!

Andreas Nicolaides
26.01.2018 11:25
Akcja ratunkowa pod Nanga Parbat: MSZ pokryje koszty, wojsko szykuje akcję!
fot. Facebook/Tomek Czapkins Mackiewicz

Jeszcze dziś zostanie przeprowadzona akcja ratunkowa dwóch alpinistów - Polaka Tomasza Mackiewicza i Francuzki Elisabeth Revol. Jak poinformował minister sportu Witold Bańka, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało zgodę na pokrycie kosztów akcji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Ambasada RP w Islamabadzie prowadzi akcję ratunkową na #NangaParbat wspólnie z Francuzami. Koszt transportów helikopterowych pokrywa MSZ - poinformował z kolei Piotr Opaliński, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Pakistanu.

Jak podał na Twitterze minister sportu Witold Bańka, akcję ratunkową szykuje pakistańskie wojsko.

Para alpinistów utknęła na wysokości 7400 metrów. Oboje są skrajnie wyczerpani. Pojawiły się informacje, że Polak ma ślepotę śnieżną i chorobę wysokościową.

Dużą rolę w powodzeniu akcji odegra czas. Pogoda może się bowiem pogorszyć w każdej chwili - temperatura może spaść nawet do -70 stopni. Przeszkodą w akcji poszukiwawczej może być też silnie wiejący wiatr i - jeśli poszukiwania będą się przeciągać - zmrok.

Problem stanowi fakt, że Polak i Francuzka nie mają przy sobie urządzeń, które pozwoliłyby na ich namierzenie.

Szybka zbiórka pieniędzy

W piątek rano zorganizowana została zbiórka pieniędzy na helikopter potrzebny do akcji ratunkowej, bowiem ubezpieczenie nie przewiduje pokrycia jej kosztów. W niecałe dwie godziny uzbierano kwotę aż 135 tysięcy złotych!

Nanga Parbat - dziewiąty najwyższy szczyt świata

Nanga Parbat to ośmiotysięcznik położony w Pakistanie. jego wysokość wynosi 8126 metrów nad poziomem morza. To dziewiąty co do wielkości szczyt świata. Jego nazwa w tłumaczeniu na polski oznacza „naga góra”.

RadioZET.pl/AN