Zamknij

Adam Małysz prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Koniec ery Tajnera

25.06.2022 14:32

Adam Małysz w sobotę został wybrany na stanowisko prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. "Orzeł z Wisły", jeden z najwybitniejszych skoczków narciarskich w historii, był jedynym kandydatem. W tej roli zastąpi Apoloniusza Tajnera.

Adam Małysz prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Koniec ery Tajnera
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNews

Adam Małysz od 2016 roku pełnił funkcję dyrektora-koordynatora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Jego zadaniem było m.in. pośrednictwo między zawodnikami i sztabem szkoleniowym a działaczami, w tym prezesem Apoloniuszem Tajnerem. Faktycznie był także rzecznikiem prasowym kadry, który wielokrotnie nie gryzł się w język w ocenie rzeczywistości. O starcie w wyborach na nowego sternika Polskiego Związku Narciarskiego poinformował 30 maja po publikacjach medialnych.

"Nie będę ukrywał, że była to jedna z trudniejszych decyzji w moim życiu. Mam świadomość, że zmieni wiele w stylu mojej pracy. Często powtarzałem, że dobrze czuję się w terenie, uczestnicząc w treningach i zawodach sportowych, a nie wyobrażam sobie siebie za biurkiem. Teraz, po wielu przemyśleniach, analizie za i przeciw, uznałem, że warto spróbować nowego wyzwania. Nawet emerytowany zawodnik potrzebuje motywacji. Do niedawna takim kopem motywacyjnym były poszukiwania trenera i nowe otwarcie jeśli chodzi o kadrę skoczków. Ten etap już za mną. Obecnie pomału przymierzam się do kolejnych zadań" - tłumaczył.

Zobacz także

Małysz prezesem PZN. Co chce osiągnąć?

Era Apoloniusza Tajnera w PZN, byłego trenera Małysza, trwała 16 lat. W tym czasie skoczkowie narciarscy osiągnęli wiele sukcesów, kadrze udało się płynnie przejść od sukcesów "Orła z Wisły" do rozszerzenia grupy i kolejnych wielkich osiągnięć już nie jednego, lecz kilku zawodników. Jednym z głównym zarzutów pod adresem ustępującego prezesa było zaniedbanie innych dyscyplin podlegających związkowi, w tym biegów narciarskich czy narciarstwa alpejskiego. Nowy szef PZN chciałby to zmienić.

"Chcę zając się podnoszeniem poziomu wszystkich dyscyplin olimpijskich podlegających pod PZN. Nie tylko skoków narciarskich, ale też biegów, snowboardu i narciarstwa alpejskiego. Ważne będzie też np. poszerzanie bazy szkoleniowej na etapie juniorskim oraz samo zadanie związane ze związkiem, czyli profesjonalizacja pracy biura PZN" - pisał w maju. Po sobotnich wyborach, w których Małysz był jedynym kandydatem, nadejdzie czas weryfikacji jego programu i spełniania tych obietnic.

Pierwszą ważną imprezą pod rządami Adama Małysza będą mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Planicy, które odbędą się w dniach 21 lutego - 5 marca 2023 roku.

loader

RadioZET.pl