Adam Małysz kończy 40 lat! Tak zmieniał się nasz mistrz [FOTO]

Maciej Walasek
03.12.2017 11:45
Adam Małysz
fot. East News

W niedzielę Adam Małysz obchodzi 40. urodziny. "Orzeł z Wisły" przeszedł niesamowitą metamorfozę - od nieśmiałego, stroniącego od dziennikarzy skoczka, po dyrektora w Polski Związku Narciarskim, który absorbując uwagę mediów, stara się zdjąć presję z zawodników.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Urodzony w Wiśle 3 grudnia 1977 roku Małysz przez lata był czołową postacią skoków. Cztery razy zdobył Kryształową Kulę, co wcześniej udało się tylko Finowi Mattiemu Nykanenowi. Jako jedyny natomiast dokonał tej sztuki trzy razy z rzędu. W dorobku ma także m.in. cztery złote medale mistrzostw świata, jeden srebrny i jeden brązowy. Cztery medale igrzysk olimpijskich: trzy srebrne i jeden brązowy. Został pierwszym Polakiem, który wygrał Turniej Czterech Skoczni.

Ostatnią próbę wykonał 26 marca 2011 roku podczas pożegnalnej imprezy na Wielkiej Krokwi. Po zakończeniu kariery pozostał aktywny i poświęcił się nowej pasji - sportom motorowym. Małysz m.in. pięć razy uczestniczył w niezwykle wymagającym Rajdzie Dakar.

Nabrał swobody w kontaktach z mediami i w pozytywnym znaczeniu stał się pewny siebie. Do skoków wrócił w 2016 roku. Trenerem kadry został wówczas Austriak Stefan Horngacher, a on dyrektorem-koordynatorem w PZN ds. skoków i kombinacji norweskiej.

RadioZET.pl/PAP/mw