Zamknij

Zuzanna Górecka ostro o orzeczeniu TK ws. aborcji. Pisze o "totalitarnym państwie"

23.10.2020 17:02
Zuzanna Górecka ostro o orzeczeniu TK ws. aborcji
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/EastNews

Zuzanna Górecka, siatkarka reprezentacji Polski i Grotu Budowlanych Łódź, w bardzo ostrych słowach skomentowała orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia płodu. "Dlaczego żyjemy w tak totalitarnym państwie - pyta 20-latka.

Trybunał Konstytucyjny w czwartek orzekł za niezgodne z konstytucją przerywanie ciąży na mocy przesłanki eugenicznej – czyli w przypadku ciężkiego, nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Taka decyzja natychmiast wywołała falę protestów, a kobiety i ich partnerzy nie zważali nawet na obowiązujący stan epidemii w Polsce. W Warszawie kilkaset osób (większość z maseczkach) przeszło spod siedziby Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej pod dom prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego. Tam, na ulicy Mickiewicza, doszło do starć z policją. Zatrzymano 15 osób.

Na decyzję TK zareagowały także polskie zawodniczki z różnych dyscyplin, m.in. siatkarki Joanna Wołosz i Katarzyna Skorupa, lekkoatletki Joanna Jóźwik i Ewa Swoboda, mistrzyni MMA Joanna Jędrzejczyk, skoczkinie narciarskie Kinga Rajda i Sara Tajner. Większość z nich umieszczała w mediach społecznościowych wymowne fotografie, grafiki i krótkie wpisy, ale o krok dalej poszła reprezentanta Polski w siatkówce Zuzanna Górecka.

Zuzanna Górecka po wyroku TK: "Totalitarne państwo"

20-letnia zawodniczka Grotu Budowlanych Łódź najpierw opublikowała grafikę z hasłem "Gdzie my żyjemy?". Swoją myśl rozwinęła kilkadziesiąt godzin później. I nie gryzła się w język.

"Dlaczego?? Kur** dlaczego?? Dlaczego żyjemy w tak totalitarnym państwie?? W jakim kierunku to wszystko idzie? Brak słów..." - pisze jedna z najbardziej utalentowanych polskich siatkarek.

"Mimo wszystko życzę Wam dużo spokoju i nadziei, że kiedyś będzie normalnie, że MY POLKI będziemy miały coś do powiedzenia w tym jakże zaszczutym państwie..." - dodaje.

Fani 20-latki pozytywnie zareagowali na jej wpis i gratulowali odwagi. Jedna z internautek w komentarzu napisała jedynie "mocne", na to Górecka odpowiedziała: "Nie aż tak jak nas potraktowano". Głosy krytyczne były sporadyczne.

Zuzanna Górecka
fot. Zuzanna Górecka/Instagram

RadioZET.pl