Zamknij

Najbardziej utytułowany trener w Europie przejmie rosyjską kadrę

Maciej Walasek
09.05.2022 18:35
Zoran Terzić
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News

Zoran Terzić ma zostać nowym selekcjonerem reprezentacji Rosji siatkarek - uważa dziennikarz Gian Luca Pasini. Według jego informacji Serb ma objąć kadrę, nawet gdy ta nie będzie mogła wystąpić w międzynarodowych rozgrywkach przez rosyjską inwazję na Ukrainę.

Zoran Terzić w zeszłym roku otrzymał nagrodę CEV (Europejskej Federacji Siatkówki) dla najlepszego trenera w Europie. W czasie IO w Tokio wywalczył z Serbią brązowy medal, a na ME zdobył srebro. Mało tego z Fenerbahce Stambuł sięgnął po brąz Klubowych Mistrzostw Świata i został wicemistrzem Turcji.

Zdaniem Gian Luki Pasiniego serbski szkoleniowiec ma zostać trenerem rosyjskiej kadry siatkarek. Włoch uważa, że Terzić ma podjąć się tego kontrowersyjnego wyzwania, nawet jeśli zespół "Sbornej" nie wystąpi w międzynarodowych rozgrywkach. Oczywiście przyczyną jest rosyjski atak na Ukrainę.

Najlepszy trener w Europie trenerem rosyjskich siatkarek?

Znany i ceniony w Europie 55-latek już wcześniej był łączony z reprezentacją rosyjskich siatkarek, ale po inwazji na naszego wschodniego sąsiada, kwestie z podpisaniem kontraktu stanęły pod znakiem zapytania. Okazuje się, że nawet wojna w Ukrainie nie przeszkodzi Terziciowi w porozumieniu się z rosyjską stroną.

Poza wspomnianymi sukcesami Zoran Terzić wywalczył osiem innych medali. W 2018 roku poprowadził Serbki do mistrzostwa świata, a trzykrotnie świętował z zawodniczkami mistrzostwo Europy (2011, 2017, 2019). Szkoleniowiec ma także bogatą karierę w klubach. W latach 2017-2018 pracował w Dinamo Moskwa, które pod jego wodzą zdobyło Superpuchar Rosji czy mistrzostwo kraju.

RadioZET.pl