Zamknij

Zmiana przepisów zaszkodzi Polakom. Na kogo trafią w ćwierćfinale Ligi Narodów?

Maciej Walasek
29.06.2022 13:55
Bartosz Kurek
fot. SYLWIA DABROWA/Polska Press/East News

Polscy siatkarze są niemal pewni awansu do fazy finałowej Ligi Narodów. Gdyby zmagania rundy zasadniczej zakończyłyby się w tym momencie, w ćwierćfinale spotkaliby się z Brazylijczykami. Po zmianie przepisów przez FIVB przeciwnikiem biało-czerwonych może być zupełnie inna drużyna.

Reprezentacja Polski siatkarzy rozegrała osiem z 12 meczów w ramach fazy zasadniczej Ligi Narodów. W tym sezonie nie ma gry w systemie "każdy z każdym", lecz impreza odbywa się na zasadzie trzech turniejów, w których drużyny narodowe grają po cztery spotkania. Wobec tego do turnieju finałowego LN dostanie się osiem najlepszych ekip.

Zespoły zostaną podzielone na pary, które stworzą ćwierćfinały. W poprzednich edycjach była jeszcze druga faza grupowa, ale to zmieniły władze FIVB (Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej). Problem leży jednak gdzieś indziej, ponieważ jest jeszcze sporna kwestia gospodarza fazy finałowej, która w tym roku przypadła Włochom. Zgodnie ze zmianą przepisów gospodarz zagra w ćwierćfinale niezależnie od osiągniętych rezultatów.

Zmiana przepisów Ligi Narodów zaszkodzi Polakom?

Na tę chwilę siatkarze Ferdinando De Giorgiego zajmują trzecią pozycję, tuż przed biało-czerwonymi, którzy są drudzy. Zgodnie ze starymi zasadami Włosi jako trzecia drużyna tabeli Ligi Narodów powinni zagrać z szóstą drużyną. Po zmaganiach w Ottawie i Sofii jest to Brazylia. Problem pojawia się teraz, bo w życie wszedł nowy przepis. Mówi on, że jeżeli gospodarz turnieju finałowego zajmuje miejsce w pierwszej "ósemce", automatycznie trafi na pierwsze miejsce w tabeli. Dzięki temu będzie mógł zagrać z najsłabszą ekipą, która wywalczyła awans do fazy finałowej. Po dwóch turniejach jest to Iran.

Taka sytuacja może niekorzystnie odbić się m.in. na reprezentacji Polski. Zespół Nikoli Grbicia jest wiceliderem grupy, ale nawet w przypadku utrzymania pozycji, stracą je przez "awans" Włochów na pierwsze miejsce. Wobec tego mistrzowie świata plasując się na trzeciej lokacie mogą zagrać z Holandią, która w tym momencie jest siódma.

Pary finałowe Ligi Narodów na podstawie tabeli po 8 z 12 meczów:

  • Włochy (1) – Iran (8)
  • Francja (2) – Holandia (7)
  • POLSKA (3) – Brazylia (6)
  • Japonia (4) – USA (5)

Przed Polakami jeszcze jeden turniej, który w dniach 5-10 lipca zostanie rozegrany w Gdańsku. W ERGO Arenie Bartosz Kurek i spółka zagrają z Chinami, Holandią, Słowenią i Iranem.

RadioZET.pl