ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w finale LM. Dramat z happy endem w meczu z Zenitem

24.03.2021 20:50
ZAKSA - Zenit Kazań

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z Zenitem Kazań 2:3 w półfinałowym meczu rewanżowym Ligi Mistrzów. Kędzierzynianie pokonali Rosjan w złotym secie 15:13 i wywalczyli awans do wielkiego finału.

Pierwszy set był popisem Zenitu Kazań, który w bardzo szybkim tempie przejął inicjatywę w meczu, wychodząc na prowadzenie 9:5. Goście przeważali w każdym elemencie gry, a siatkarz ZAKSY nie mogli wykończyć swoich ataków. Ostatecznie rosyjski klub wygrał 25:17.

W drugiej partii nastąpiło przebudzenie ZAKSY. Ekipa Nikoli Grbicia od samego początku grała skutecznie, prowadząc 8:5. Po kapitalnej serii zagrywek Łukasza Kaczmarka, kędzierzynianie uciekli rywalom na bezpieczną przewagę 16:9. W końcowej fazie błyszczał Kaczmarek, a ZAKSA wróciła do gry, triumfując 25:16.

W trzecim secie ZAKSA robiła swoje, która koncertowo rozbijała rywali. Po remisie 5:5, gospodarze znów zaczęli uciekać rywalom. Po asie serwisowym Davida Smitha było 8:5. Później Kaczmarek zablokował Ngapetha, a na tablicy wyników było już 11:7. Po trafieniu Bednorza przez Kochanowskiego, ten pierwszy opuścił boisko przy stanie 16:9 dla ZAKSY. Zawodnicy z Kazania zaczęli odrabiać straty, ale ostatni punkt zdobył Kamil Semeniuk na 25:21.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w finale Ligi Mistrzów

W czwartej partii obie drużyny grały ze sobą punkt za punkt. W pewnym momencie polski zespół odskoczył rywalom na trzy punkty 16:13, ale dzięki dobrej dyspozycji Ngapetha i Mikhailova, gracze z Kazania doprowadzili do wyrównania 21:21. ZAKSA miała kilka piłek meczowych, ale finalnie Zenit doprowadził do tie-breaka, wygrywając na przewagi 30:28.

W piątej partii ani ZAKSA ani Zenit nie chciały ustąpić. Końcówce towarzyszyły niesamowite emocje, ale po ataku Voronkova i aucie Kochanowskiego, goście zwyciężyli 20:18.

O awansie do finału przesądził złoty set. Na początku kędzierzynianie wyszli na trzypunktowe prowadzenie 7:4. Jednak w kolejnych akcjach skuteczniejsi byli gracze z Rosji, wychodząc na jednopunktowe prowadzenie. Końcowe słowo należało do ZAKSY, gdzie piłkę meczową na wagę awansu zakończył Aleksander Śliwka i polska ekipa pokonała Zenit 15:13 i zagra w finale Ligi Mistrzów.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Zenit Kazań 2:3 (17:25, 25:16, 25:21, 28:30, 18:20); złoty set – 15:13.