ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zwycięzcą Ligi Mistrzów. Polacy ograli wielkie Trentino

01.05.2021 22:45
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zwycięzcą siatkarskiej Ligi Mistrzów 2020/2021! Wicemistrzowie kraju w finale w Weronie pokonali Trentino Volley 3:1 (25:22, 25:22, 20:25, 28:26). To historyczny sukces polskiego zespołu w tych rozgrywkach - wcześniej, przed reformą, w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych triumfował Płomień Milowice (1978).

• ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Trentino w finale siatkarskiej Lidze Mistrzów
  • To historyczny sukces polskiego zespołu
  • Do tej pory jedyną polską drużyną, która triumfowała w tych rozgrywkach (wtedy jako Puchar Europy Mistrzów Klubowych), był Płomień Milowice w 1978 roku

Grupa Azoty ZAKSA Kędziarzyn-Koźle po raz pierwszy wystąpiła w finale LM. Zespół Nikoli Grbicia przystąpił do tego spotkania w niezbyt dobrych nastrojach. Po zdobyciu Pucharu Polski siatkarze ZAKSY przegrali walkę o mistrzostwo Polski z Jastrzębskim Węglem i musieli zadowolić się srebrnym medalem. Na szczęście polska drużyna mogła sobie powetować tę przegraną triumfem w Lidze Mistrzów.
- To tylko jedno spotkanie, trudno teraz przewidzieć, jaki ono będzie miało przebieg. Obie drużyny mają szansę zwyciężyć i przejść do historii. Wiemy, jakimi zawodnikami dysponuje Trentino, w swoim półfinale rozgrywek również trafili na trudnego rywala. Dlatego też spodziewamy się ciężkiego spotkania, takiego jak rozgrywaliśmy z Lube czy Zenitem Kazań. Na pewno będziemy przygotowani na taki bój. Wiemy, że musimy dać siebie maksimum, aby z tej batalii wyjść zwycięsko - mówił przed tym mecze Kamil Semeniuk, przyjmujący ZAKSY.

ZAKSA - Trentino: Przebieg finału LM

1. set: Początek spotkania był nerwowy po obu stronach, co objawiało się przede wszystkim dużą liczbą zepsutych zagrywek. Włosi korzystali z błędów Polaków, dobrze ustawiali blok i objęli 3-punktowe prowadzenie. ZAKSA najpierw dogoniła (10:10), a potem wyszła na pierwsze prowadzenie (12:11). Od tego momentu spotkanie się wyrównało - trwała "wojna" w polu serwisowym i w ataku, a obie ekipy wymieniały się potężnymi ciosami.

W polskim zespole trudno było znaleźć słabszy punkt. W ataku brylowali Kamil Semeniuk i Łukasz Kaczmarek, swoje dorzucał rewelacyjnie spisujący się w akcjach sytuacyjnych Aleksander Śliwka, a w obronie brylował  Paweł Zatorski. Włosi oczywiście też nie odpuszczali. W końcówce popracował David Smith, który posłał asa, a potem dwie bardzo mocne trudne zagrywki. Efekt? Po pasjonującej walce ZAKSA wygrała pierwszego seta 25:22.

2. set: Druga partia miała podobny przebieg. Siatkarze Trentino szybko objęli prowadzenie 3:0, ale to, co najważniejsze, wydarzyło się w połowie tej odsłony, gdy na zagrywkę poszedł Kamil Semeniuk i praktycznie w pojedynkę wypracował 4-punktową przewagę. Kędzierzynianie pilnowali wyniku i kolejny raz zwyciężyli do 22. Decydujący punkt po bloku zdobył Śliwka.

3. set: Włosi nie mieli już nic do stracenia. Porażka w trzecim secie oznaczała koniec, dlatego też gospodarze finału z wielkim animuszem ruszyli na Polaków. Znowu uciekli, dali się dogonić, ale potem dzięki znakomitej zagrywce wypracowali kolejną przewagę, której już nie oddali do końca.

4. set: Ta odsłona od początku nie układała się biało-czerwonym i tak było niemalże do samej końcówki. Przyjezdni dogonili rywali na po 19, a ostatnie akcje należały do Olka Śliwki i Łukasza Kaczmarka. Piłkę meczową wykorzystał Kaczmarek (as) i ZAKSA mogła świętować triumf w Lidze Mistrzów!

LM: ZAKSA zrobiła to, czego nie dokonała Skra i Resovia

W dotychczasowej historii LM tylko dwa polskie kluby rywalizowały o złote medale. W sezonie 2011/12 PGE Skra Bełchatów uległa po dramatycznym boju Zenitowi Kazań 2:3. Z kolei w sezonie 2014/15 Asseco Resovia Rzeszów musiała uznać wyższość Rosjan, przegrywając 0:3.
W tym sezonie Ligi Mistrzów ZAKSA grała jak z nut. Po wygraniu fazy grupowej bez porażki, kędzierzynianie w ćwierćfinale pokonali Cucine Lube Civitanova, a w półfinale byli górą w starcu z Zenitem. Itas Trentino to jeden z trzech największych włoskich klubów, który w Lidze Mistrzów zwyciężał trzykrotnie. Po raz ostatni Trentino wygrało te rozgrywki w sezonie 2010/11. Natomiast w sezonie 2017/18 ZAKSA mierzyła się z Trentino dwa razy w fazie grupowej i dwukrotnie kędzierzynianie pokonali Włochów 3:2.
Do tej pory jedyną polską drużyną, która triumfowała w tych rozgrywkach, był Płomień Milowice w 1978 roku

Wynik finału siatkarski Ligi Mistrzów 2020/2021

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Trentino Volley 3:1 (25:22, 25:22, 20:25, 28:26)