Zamknij

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle nie wystąpi w KMŚ. Znamy powody

09.11.2021 21:10
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
fot. Krzysztof Radzki/East News

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle nie wystąpi w tegorocznej edycji Klubowych Mistrzostw Świata. Zwycięzcy Ligi Mistrzów z zeszłego sezonu opublikowali komunikat, w którym wyjaśnili powody decyzji.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle na początku maja odniosła historyczny sukces dla polskiej siatkówki, wygrywając Ligę Mistrzów. Tym samym wicemistrzowie Polski zagwarantowali sobie udział w Klubowych Mistrzostwach Świata. Niestety, na dwa miesiące przed rozpoczęciem imprezy, kędzierzynianie wydali oświadczenie, informując, że nie przystąpią do turnieju.

- Bardzo żałujemy, tym bardziej, że po takim sukcesie jak zwycięstwo w Lidze Mistrzów udział w Klubowych Mistrzostwach Świata byłby szansą na zwiększenie dotychczasowych dokonań Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle na arenie międzynarodowej. Klubowe Mistrzostwa Świata to prestiżowy turniej i bez wątpienia otrzymanie zaproszenia było dla nas dużym wyróżnieniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o udziale musieliśmy jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów. Niestety patrząc na obecną sytuację epidemiologiczną na świecie, a także kwestie logistyczne wiążące się z wyjazdem drużyny do Brazylii jesteśmy zmuszeni zrezygnować z udziału w turniej - powiedział Sebastian Świderski.

ZAKSA nie zagra w KMŚ

Tym samym ZAKSA nie będzie rywalizować z mistrzami innych kontynentów: Sadą Cruzeiro (organizator turnieju, mistrz Ameryki Południowej 2019 i 2020), Itasem Trentino (finalista Ligi Mistrzów 2021), UPCN Voley (wicemistrz Ameryki Południowej z 2019 i 2020), EMS Taubate Funvic (mistrz Brazylii 2021) oraz Fouladem Sirjan Iranian (mistrz Azji 2021).

- Dla nas kluczowe jest zdrowie i bezpieczeństwo drużyny. Do tego pamiętajmy o intensywnym kalendarzu meczów PlusLigi oraz spotkaniach Ligi Mistrzów. Termin rozgrywania Klubowych Mistrzostw Świata w naszym przypadku rodziłby dodatkowe komplikacje - podkreślił Świderski.

Prezes PZPS zwrócił uwagę, że trzy dni po zakończeniu KMŚ ZAKSA będzie rywalizować w Lidze Mistrzów z Nowosybirskiem. Wyjazdowe spotkanie stanowiłoby kolejny logistyczny problem.

KMŚ odbędą się w dniach 9-11 grudnia w brazylijskim Betim.

RadioZET.pl