Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wilfredo Leon może grać w reprezenacji Polski. Na debiut jednak poczeka

04.09.2017 11:00
sport

Kubańczyk Wilfredo Leon dostał zgodę od FIVB na występy w siatkarskiej reprezentacji Polski - informuje "Przegląd Sportowy". Na jego debiut w biało-czerwonych barwach będzie jednak musieli jeszcze trochę poczekać.

Wilfredo Leon fot. EastNews
Zagłosuj

Czy Wilfredo Leon jest potrzebny reprezentacji Polski?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Leon posiada polskie obywatelstwo od 2015 roku, jednak przez dwa lata PZPS nie był w stanie porozumieć się z kubańską federacją, która blokowała możliwość występu swojego rodaka w innej reprezentacji. Dopiero pod naciskiem władz światowej siatkówki ugięli się i sprawy nabrały tempa - wszystko wskazuje na to, że w poniedziałek ta saga się zakończy.

Niestety Kubańczyka czeka jeszcze 2-letnia karencja, którą FIVB stosuje przy zmianie reprezentacji. Ta potrwa do 24 lipca 2019, a zatem Leon będzie mógł zadebiutować w nowym zespole dopiero na kilkanaście dni przed mistrzostwami Europy. Praktycznie nie będzie miał czasu na zgranie z kolegami, jeśli oczywiście otrzyma powołanie.

Po nieudanym czempionacie Starego Kontynentu, w którym podopieczni Ferdinando de Giorgiego odpadli już w barażach, "transfer" Wilfredo Leona jest nadzieją, ale nie gwarancją na poprawę wyników.

- Leon jest niesamowitym zawodnikiem, tylko on nie zbawi polskiej siatkówki. Nie wygramy z nim wszystkiego zawsze i wszędzie. My go przyjmiemy z otwartymi rękoma, ale nie wyobrażajmy sobie, że jak on przyjdzie to zaczniemy zdobywać medale na każdej imprezie - powiedział kapitan biało-czerwonych Michał Kubiak.

Leon ma dopiero 24 lata, a już szereg sukcesów na koncie. Jest m.in. wicemistrzem świata i trzykrotnym triumfatorem Ligi Mistrzów, a także dwukrotnym MVP tych rozgrywek. Od 2014 roku występuje w Zenicie Kazań.

RadioZET.pl/Przegląd Sportowy/PAP/KS

Oceń