Vital Heynen wytłumaczył decyzje kadrowe na kwalifikacje IO

Maciej Walasek
31.07.2019 09:18
Vital Heynen
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER

Vital Heynen, pytany przez PAP o kryteria wyboru składu na sierpniowy turniej kwalifikacyjny do igrzysk, wyjaśnił, że Artur Szalpuk jest lepiej zgrany z grupą niż Bartosz Bednorz. „A Jakub Kochanowski zapłacił cenę za młodość” – wskazał.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Vital Heynen we wtorek podał 14-osobową kadrę reprezentacji Polski, która najpierw zmierzy się w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, a później powalczy o awans na igrzyska olimpijskie na turnieju w Gdańsku. Belgijski szkoleniowiec zrezygnował z Jakuba Kochanowskiego i Bartosza Bednorza. 50-latek zaczął od tego, że zostało 10 dni do imprezy w Gdańsku, którą od dawna traktuje jako najważniejszy turniej biało-czerwonych w tym roku.

– Najważniejsze jest, żeby w pierwszej kolejności zrozumieć, iż to bardzo mało czasu na tworzenie drużyny. To był ten moment, w którym trzeba było zmniejszyć grupę z 16 do 14 zawodników. Poza tym dopytywali o to także zawodnicy. Musiałem to wziąć pod uwagę. Wciąż jestem zwolennikiem opcji z 16 graczami w ekipie, ale dwóch z nich nie zagra w Gdańsku. Dzisiejsza decyzja nie wpływa na ich przyszłość w kadrze – zaczął Heynen, który dodał, że wahał się między opcją z trzema lub czterema środkowymi.

Turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Kiedy grają siatkarze?

– Mam w kadrze wielu środkowych prezentujących wysoki poziom, cenę musiał zapłacić najmłodszy. Karol, Mateusz i Piotrek przez lata udowodniali, że są gotowi, by grać w trudnych meczach. To nie tak, że „Kochan” nie jest w stanie, ale ma mniejsze doświadczenia, a uważam, że będzie ono bardzo istotne podczas turnieju kwalifikacyjnego.

Kwalifikacje IO w Gdańsku: Kochanowski pozostanie częścią drużyny

Jednocześnie dodał, że ubiegłoroczny mistrz świata był i nadal będzie częścią drużyny narodowej.

– Będzie ważną postacią w przyszłym sezonie w naszym zespole. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy w najbliższych dniach. Trzeba być na to gotowym. Mamy czterech świetnych środkowych – podkreślił.

Belg zrezygnował w ostatnim momencie z Bednorza, który w pierwszej połowie lipca w turnieju finałowym Ligi Narodów został wybrany do Drużyny Marzeń.

Vital Heynen: Dlaczego zrezygnował z Bednorza?

– Dzielę przyjmujących na mocno atakujących i tych bardziej defensywnych. Mam na uwadze, że w kluczowym meczu imprezy w Gdańsku zmierzymy się z Francuzami, którzy bardzo dobrze serwują. Dlatego odbiór zagrywki będzie bardzo ważny – uzasadnił.

Memoriał Wagnera 2019: TERMINARZ transmisji - kiedy, gdzie i o której oglądać mecze?

Wśród bardziej ofensywnych zawodników na tej pozycji wymienił m.in. uznawanego za jednego z najlepszych siatkarzy świata Wilfredo Leona. Wahał się zaś między wyborem Artura Szalpuka i Bednorza.

– Bartek nie jest słaby. Jest bardzo dobry, co pokazał m.in. podczas Final Six w Chicago oraz przez cały rok. Ale zapłacił cenę za to, że nie jest częścią drużyny jak Artur. On jest znacznie bardziej z nią zintegrowany. W poprzednim sezonie grał w niej znacznie dłużej i ma większe doświadczenie w kadrze. Nie mówię o doświadczeniu w rywalizacji klubowej, bo Bednorz w ostatnim sezonie zdobył go bardzo dużo. Chodzi mi jednak o doświadczenie w występach w tej drużynie, w byciu jej częścią. Szalpuk dobrze też sobie radzi w grze pod presją – wyliczał Heynen.

Turniej kwalifikacyjny w Gdańsku odbędzie się w dniach 9-11 sierpnia.

RadioZET.pl/PAP/MW