Zamknij

Vital Heynen oskarżony o rasizm? FIVB wszczęła dochodzenie

24.06.2021 19:25
Vital Heynen
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Vital Heynen został oskarżony przez Earvina Ngapetha o atak na tle rasowym. Jak informuje włoski dziennikarz Gian Luca Pasini Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) wszczęła dochodzenie w sprawie zarzutów reprezentanta Francji.

Vital Heynen i prowadzona przez niego reprezentacja Polski siatkarzy w ostatnim meczu fazy zasadniczej Ligi Narodów podejmowała Francję. Ostatecznie mecz wygrali Trójkolorowi, którzy byli górą w tie-breaku 3:2. W czasie meczu dochodziło do utarczek słownych między Ngapethem a kapitanem Polaków Michałem Kubiakiem. W czwartek Francuz zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym oskarżył Heynena o znieważenie na tle rasowym ciemnoskórej osoby pracującej przy tegorocznej LN.

- To jest czysty rasizm - stwierdził francuski przyjmujący.

Dodał, że są świadkowie wspomnianej sytuacji z udziałem szkoleniowca Polaków. Potem przeszedł do Kubiaka, któremu wypomniał używanie obraźliwych słów podczas środowego spotkania.

Vital Heynen: FIVB wszczęła dochodzenie ws. trenera Polaków

Ngapeth, który jest znany z widowiskowej gry, ale także problemów sprawianych poza boiskiem, zaapelował do FIVB o interwencję.

- Proszę pokazać wszystkim, że tacy ludzie nie są częścią naszego świata - podkreślił.

Niedługo później komentarz w mediach społecznościowych zamieścił Vital Heynen. Belg zaznaczył, że wyjątkowo chce odnieść się do czegoś, co napisano w internecie.

- Nigdy w moim życiu nie obraziłem nikogo na tle rasowym. Przeciwnie, mocno wierzę w równość wszystkich ludzi niezależnie od koloru skóry, religii czy pochodzenia. Dziękuję - podkreslił selekcjoner reprezentacji Polski.

Jak podał Luca Pasini Światowa Federacja Siatkówki przekazała oświadczenie, w którym potwierdziła, że zna sprawę wpisu Francuza. Dodała, że obecnie prowadzi w dochodzenie w sprawie zarzutów dotyczących dyskryminującego zachowania.

- Jeśli zostanie stwierdzone, że doszło do naruszenia Regulaminu Dyscyplinarnego FIVB, to sprawa zostanie przekazana do Panelu Dyscyplinarnego. Żadne dalsze komentarze na ten temat nie będą udzielane do czasu zbadania sytuacji i - w stosownym przypadku - zakończenia postępowania dyscyplinarnego - zaznaczono w cytowanej przez Włocha wiadomości.

RadioZET.pl/PAP