Turniej w Montreux. Polki lepsze od brązowych medalistek MŚ

05.09.2018 23:48
Polska - Brazylia

Reprezentacja Polski siatkarek od zwycięstwa rozpoczęła zmagania w prestiżowym turnieju towarzyskim w Montreux. Biało-czerwone wygrały z ubiegłorocznymi triumfatorkami i brązowymi medalistkami mistrzostw świata Brazylijkami 3:2 (25:20, 21:25, 22:25, 25:22, 15:12).

W poprzedniej edycji turnieju biało-czerwone również rozpoczynały zmagania od meczu z Brazylią. Przegrały wówczas 1:3, ale był to dobry prognostyk przed kolejnymi spotkaniami. I tak też się stało - Polki ograły Tajlandię i Niemcy, jednak to nie wystarczyło do awansu do półfinału. Teraz było jeszcze lepiej.

Trener Nawrocki nie zabrał do Szwajcarii m.in. Agaty Witkowskiej i Natalii Mędrzyk, a więc swoich podstawowych zawodniczek w Lidze Narodów. Osłabione przyjechały też rywalki - w składzie zabrakło m.in. kontuzjowanej Tandary i jednej z najlepszych przyjmujących na świecie Jaqueline.

Polska - Brazylia 3:2 w Montreux

Polki znakomicie rozpoczęły to spotkanie. Dobre zagrywki siały spustoszenie po stronie przeciwniczek, do tego dobrze funkcjonowała relacja blok-obrona, co dało biało-czerwonym zwycięstwo w premierowej partii. Potem było już nieco gorzej. Pojawiły się problemy w przyjęciu, niską skuteczność wykazywała najlepsza atakująca Ligi Narodów Malwina Smarzek, a to złożyło się na przegraną w dwóch kolejnych setach. Były dobre momenty - kiwki Grajber, bloki Twardowskiej, jednak dopiero w czwartej odsłonie udało się to wszystko na nowo poskładać.

Bardzo ważną rolę odegrały Julia Twardowska na zagrywce oraz Agnieszka Kąkolewska w bloku, a także Smarzek, która wreszcie znalazła sposób na Brazylijki. W dużej mierze to ich praca zaowocowała tie-breakiem. Ten należał do Smarzek, która niemal w pojedynkę rozbiła ekipę "Canarinhos".

W końcówce doszło do ogromnego zamieszania, gdy trener Ze Roberto kłócił się z sędziami o jedną ze zmian. Przerwa trwała kilka minut, a to na moment wybiło Polki z uderzenia. Na szczęście gierki szkoleniowca i niezrozumiałe decyzje arbitrów nie wpłynęły na finalny rezultat.

W czwartek Polki zmierzą się z Kamerunem (21:15). Dzień później, na zakończenie fazy grupowej, ich rywalkami będą Rosjanki.

Turniej w Montreux: Sprawdzian przed MŚ

Dla większości uczestników turniej w Montreux jest najważniejszym sprawdzianem przed rozpoczynającymi się 29 września mistrzostwami świata w Japonii. Biało-czerwone, podobnie jak Szwajcarki, niestety nie wystąpią w tej imprezie.

Polska - Brazylia 3:2 (25:20, 21:25, 22:25, 25:22, 15:12)