Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bezcelowy Puchar Świata. Siatkarze poznali zasady kwalifikacji olimpijskich

16.10.2018 18:15
sport

Siatkarski mistrz świata nie ma zapewnionego udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Awansu na najważniejszą imprezę 4-lecie nie da również zwycięstwo w Pucharze Świata, który teraz stanie się turniejem towarzyskim.

Zasady kwalfikacji olimpijskich siatkarzy fot. MARCO BERTORELLO/AFP/East News
Zagłosuj

Czy polscy siatkarze awansują na igrzyska olimpijskie Tokio 2020?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebook

To kuriozum, bo Puchar Świata uznawany jest za najtrudniejszą z siatkarskich imprez. W 2015 roku 12 uczestników rozegrało 11 spotkań w 15 dni. Amerykanie, Włosi i Polacy przegrali tylko jeden mecz, ale to ekipy Stanów Zjednoczonych oraz Italii wywalczyły przepustkę na IO w Rio de Janeiro. Przyszłoroczna impreza straci rangę kwalifikacji olimpijskich, a w takiej sytuacji wiele zespołów może wysłać do Japonii [bo tam odbędzie się PŚ - przyp. red.] drużyny młodzieżowe lub mocno rezerwowe składy.

IO 2020 - zasady kwalifikacji w siatkówce

Reprezentacja Polski sięgnęła w tym roku po mistrzostwo świata, ale to nie dało jej biletów do Tokio. Biało-czerwoni szczęścia będą musieli poszukać w turnieju interkontynentalnym, a być może także w kontynentalnym.

W tym pierwszym wezmą udział 24 najlepsze drużyny według rankingu FIVB z dnia 1 stycznia 2019 roku. Zostaną one podzielone na sześć grup przy użyciu systemu serpentynowego. Awans wywalczą tylko zwycięzcy grup, a pozostali będą musieli poszukać swoich szans w turniejach kontynentalnych.

Daty obu turniejów nie są jeszcze znane.

RadioZET.pl/PZPS/KS

Oceń
Tagi