Zamknij

Bezcelowy Puchar Świata. Siatkarze poznali zasady kwalifikacji olimpijskich

Krzysztof Sobczak
16.10.2018 18:15
Zasady kwalfikacji olimpijskich siatkarzy
fot. MARCO BERTORELLO/AFP/East News

Siatkarski mistrz świata nie ma zapewnionego udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Awansu na najważniejszą imprezę 4-lecie nie da również zwycięstwo w Pucharze Świata, który teraz stanie się turniejem towarzyskim.

Zagłosuj

Czy polscy siatkarze awansują na igrzyska olimpijskie Tokio 2020?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebook

Zobacz także

To kuriozum, bo Puchar Świata uznawany jest za najtrudniejszą z siatkarskich imprez. W 2015 roku 12 uczestników rozegrało 11 spotkań w 15 dni. Amerykanie, Włosi i Polacy przegrali tylko jeden mecz, ale to ekipy Stanów Zjednoczonych oraz Italii wywalczyły przepustkę na IO w Rio de Janeiro. Przyszłoroczna impreza straci rangę kwalifikacji olimpijskich, a w takiej sytuacji wiele zespołów może wysłać do Japonii [bo tam odbędzie się PŚ - przyp. red.] drużyny młodzieżowe lub mocno rezerwowe składy.

IO 2020 - zasady kwalifikacji w siatkówce

Reprezentacja Polski sięgnęła w tym roku po mistrzostwo świata, ale to nie dało jej biletów do Tokio. Biało-czerwoni szczęścia będą musieli poszukać w turnieju interkontynentalnym, a być może także w kontynentalnym.

W tym pierwszym wezmą udział 24 najlepsze drużyny według rankingu FIVB z dnia 1 stycznia 2019 roku. Zostaną one podzielone na sześć grup przy użyciu systemu serpentynowego. Awans wywalczą tylko zwycięzcy grup, a pozostali będą musieli poszukać swoich szans w turniejach kontynentalnych.

Daty obu turniejów nie są jeszcze znane.

RadioZET.pl/PZPS/KS