Los uśmiechnął się do polskich siatkarek. Biało-czerwone zagrają o igrzyska

Krzysztof Sobczak
03.12.2018 17:00
Malwina Smarzek
fot. Piotr Matusewicz/East News

Reprezentacja Polski siatkarek zagra w Interkontynentalnym Turnieju Kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku - poinformował Polski Związek Piłki Siatkowej. Wobec wcześniejszych doniesień jest to dość zaskakująca informacja.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

W turnieju interkontynentalnym wystąpią 24 drużyny najwyżej sklasyfikowane w rankingu FIVB. Japonia jako gospodarz ma zapewniony udział w IO, dlatego też w zmaganiach zagra także 25. ekipa w tym zestawieniu. Polki plasują się na 26. miejscu.

Komunikat PZPS-u

Jak to się stało, że biało-czerwone jednak znalazły się w tym gronie? Tego tak do końca nie wiadomo, bo komunikat rodzimej federacji jest dość lakoniczny.

"Wiadomość ta jest pozytywnym zwieńczeniem starań PZPS o szansę na kwalifikację olimpijską dla naszych seniorek. Jak doskonale pamiętamy, po świetnym debiucie biało-czerwonych w elitarnych rozgrywkach Siatkarskiej Ligi Narodów [8. miejsce, wyżej m.in. od Chin, Japonii i Niemiec - przyp. red.] sportowy apetyt tak kibiców jak i samych zawodniczek słusznie wzrósł, jednak według nowych zasad ustalania światowego rankingu FIVB wygrane w VNL nie zostały wzięte pod uwagę" - czytamy.

Nieoficjalnie mówi się, że jedna z drużyn wycofała się z tego turnieju, ale nie wiadomo, o kogo może chodzić.

Z kim zagrają Polki w Interkontynentalnym Turnieju Kwalifikacyjnym?

Do rozstawienia drużyn w poszczególnych turniejach interkontynentalnych zastosowano zasadę serpentyny. Polki prawdopodobnie trafią na zespoły z miejsc 1., 12. i 13., a zatem na mistrzynię świata Serbki oraz Turczynki i Portorykanki. Awans wywalczy tylko zwycięzca.

Interkontynentalne Turnieje Kwalifikacyjne Kobiet do IO 2020 (sześć turniejów po cztery drużyny) są zaplanowane na 2-4 sierpnia 2019 r.

RadioZET.pl/PZPS/KS