Tokio 2020: Co się musi stać, żeby Polki awansowały na igrzyska olimpijskie?

Maciej Walasek
02.08.2019 12:00
polskie siatkarki
fot. PAP

Polskie siatkarki w niedzielę wieczorem zmierzą się z reprezentacją Serbii w ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Co musi się stać, żeby to biało-czerwone uzyskały olimpijskie przepustki?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Polskie siatkarki od piątku rywalizują we Wrocławiu w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich, które w 2020 roku odbędą się w Tokio. Podopieczne Jacka Nawrockiego najpierw pewnie pokonały Portoryko 3:0, a później po męczarniach w drugim starciu były górą w sobotnim pojedynku z Tajlandią 3:2. Tymczasem nasze ostatnie rywalki, Serbki również odniosły dwie wygrane, ale nie straciły przy tym ani jednego seta. W niedzielę biało-czerwone czeka o wiele trudniejsze zadanie, ponieważ na ich drodze są jeszcze aktualne mistrzynie świata i Europy, Serbki.

- Serbia to chyba najmocniejszy w ofensywie zespół na świecie i wielu trenerów mówi, że dobrze, że mamy coś innego w siatkówce niż atak, bo dziś nikt by nie mógł z Serbią grać. Nie pogramy z Serbkami, jeśli nie odrzucimy je zagrywką od siatki, ale i tak na wysokiej piłce mają podobną skuteczność, co przy perfekcyjnym przyjęciu. Musimy zagrać na dużym ryzyku, z otwartą przyłbicą. Trzeba jutro rzucić wszystko, co mamy. Czeka nas bardzo trudny mecz i to Serbia jest faworytem - powiedziała przed meczem Martyna Grajber.

Kwalifikacje olimpijskie siatkarek: Kiedy i z kim zagrają Polki?

Turniej kwalifikacyjny do IO: Co się musi stać, że Polki awansowały?

Mimo że reprezentacja Polski siatkarek straciła jeden punkt w meczu z Tajkami, nie skreśla ich szans na awans. Wprost przeciwnie - zespół Jacka Nawrockiego nadal ma takie same szanse uzyskania awansu, co Serbki. Zgodnie z przepisami FIVB przy ustalaniu kolejności w grupie, najważniejsza jest liczba wygranych, a nie zdobytych punktów. W związku z tym reguła na mecz Polska - Serbia jest prosta: to spotkanie trzeba po prostu wygrać.

W tym roku Polki mierzyły się z Serbkami w czasie fazy interkontynentalnej Ligi Narodów. Wówczas górą były nasze rywalki, które wygrały 3:0. Niedzielny starcie biało-czerwonych będzie można śledzić na naszej stronie. Spotkanie Polska - Serbia na żywo na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/MW