Zamknij

Talibowie ścięli głowę siatkarce. W sieci zdjęcia i sprzeczne informacje

21.10.2021 17:37
Talibowie ścięli głowę siatkarce
fot. PAP/EPA

Mahjabeen Hakimi, młodzieżowa reprezentantka Afganistanu w siatkówce, miała zostać ścięta po przejęciu władzy przez talibów - informuje "Persian Independent". Zdjęcia z egzekucji miały pojawić się w sieci. Przy okazji jej śmierci pojawiło się jednak wiele wątpliwości.

  1. Afganistan: zakaz uprawiania sportu dla kobiet
  2. Talibowie ścięli głowę młodej siatkarce
  3. Wątpliwości wokół śmierci siatkarki z Afganistanu

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie 15 sierpnia 2021 roku, jeszcze w trakcie wycofywania się wojsk amerykańskich z tego kraju. Decyzję o zawarciu porozumienia z fundamentalistycznym ugrupowaniem islamistycznym w lutym 2020 roku podpisał poprzedni prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i zamknął w ten sposób trwającą od 2001 roku misję. Operację kontynuował Joe Biden, następca Trumpa. Wojska USA miały czas do 11 września 2021 r. [symboliczna data: tego dnia przypadnie 20. rocznica zamachów na World Trade Center - red.], by opuścić kraj, jednak talibowie nie chcieli tak długo czekać i już w połowie sierpnia wkroczyli do stolicy, Kabulu. Wcześniej rządzili w Afganistanie w latach 1996-2001.

Na mocy porozumienia z prezydentem Stanów Zjednoczonych talibowie mieli zrezygnować z akcji odwetowych i działań terrorystyczny. - Zapewniamy wszystkich, że gwarantujemy bezpieczeństwo obywatelom i misjom dyplomatycznym. Jesteśmy gotowi do dialogu ze wszystkimi afgańskimi politykami i zagwarantujemy im niezbędną ochronę – mówił "Al-Dżazirze" rzecznik Mohammad Naeem. Mieszkańcy nie dali wiary tym zapewnieniom i masowo zaczęli uciekać z kraju, inni musieli się ukrywać. Dotyczy to także sportowców.

Afganistan: zakaz uprawiania sportu dla kobiet

- Talibowie zwrócili się do rodziców, by zakazali dziewczętom uprawiania sportu. Zagrozili, że w przeciwnym razie spotka ich odwet - mówiła we wrześniu BBC siatkarka Zahra Fayazi, której udało się uciec do Wielkiej Brytanii.

Zastraszone zawodniczki wielu dyscyplin wzięły sprawy w swoje ręce. Młodzieżowa reprezentacja piłkarek po miesiącu tułaczki, zmieniania prowincji w celu utrudnienia ich namierzenia, otrzymała azyl w Pakistanie. Ponad 70-osobowa grupa znalazła schronienie w Australii. Ukrywały się też krykiecistki. Kobiety musiały spalić swoje trofea, medale i puchary, by zminimalizować ryzyko posądzenia ich o uprawianie sportu. Niestety nie wszystkie historie zakończył się pomyślnie, o czym donosi "Persian Independent".

Talibowie ścięli głowę młodej siatkarce

Według "PI" talibowie ścięli głowę młodzieżowej reprezentantce Afganistanu, zawodniczce występującej w drużynie Kabul Municipality Volleyball Club, Mahjabeen Hakimi. W mediach społecznościowych można było ponoć znaleźć zdjęcia ciała bez głowy i wyciekającą krwią z szyi. To typowe działa islamistów, które mają zastraszyć tych, którzy nie chcą stosować się do prawa narzuconego przez radykałów.

Autentyczności fotografii jednak nie potwierdzono, podobnie jak okoliczności śmierci dziewczyny. Pojawiają się również rozbieżności co do czasu zgonu.

Wątpliwości wokół śmierci siatkarki z Afganistanu

"Persian Independent", a także m.in. BBC, powołują się na słowa trenera kobiecej reprezentacji Afganistanu, który anonimowo, w obawie o swoje bezpieczeństwo, miał potwierdzić, że doszło do egzekucji. Inne źródła twierdzą, że siatkarka zginęła w tajemniczych okolicznościach jeszcze przed przejęciem władzy przez talibów. Mówi się nawet o samobójstwie.

Hakimi należała do grupy etnicznej Hazarów, znienawidzonej i prześladowanej przez talibów. W ich opinii uchodzą za potomków Czyngis-chana, który w XIII wieku najechał na Afganistan.

RadioZET.pl/bbc.com/indiatimes.com/independentpersian.com