Zamknij

Stephane Antiga jest zainteresowany objęciem reprezentacji Polski siatkarek

23.09.2021 15:30
Stephane Antiga jest zainteresowany objęciem reprezentacji Polski siatkarek
fot. k_kapica_afk/Polska Press/East News

Stephane Antiga, który w 2014 roku poprowadził biało-czerwonych do tytułu mistrzów świata, jest zainteresowany objęciem funkcji szkoleniowca reprezentacji Polski siatkarek. Francuz potwierdził to w rozmowie ze sport.tvp.pl. Jego konkurentem może być m.in. wciąż obecny trener męskiej kadry Vital Heynen.

  • Stephane Antiga jest zainteresowany prowadzeniem reprezentacji Polski siatkarek
  • Francuz w 2014 roku doprowadził męską kadrę do tytułu mistrzów świata
  • Aktualnie 45-latek pracuje w żeńskim klubie DevelopRes SkyRes Rzeszów

Reprezentacja Polski siatkarek została bez trenera po mistrzostwach Europy w Płowdiw. Jacek Nawrocki po pięciu latach postanowił powrócić do klubowej siatkówki i przyjął propozycję poprowadzenia drużyny mistrzyń kraju Grupy Azoty Chemik Police. Teraz zostanie rozpisany konkurs na nowego szkoleniowca, a na giełdzie nazwisk pojawiają się osoby kojarzone dotąd przede wszystkim z męską siatkówką, w tym obecny trener kadry Vital Heynen.

Wokół Belga powstało jednak pewne zamieszanie po słowach jego menedżerki Oli Piskorskiej, która później prostowała swoją wypowiedź. Podkreśliła, że 52-latek rozważa różne opcje, a żeńska reprezentacja biało-czerwonych jest jedną z nich. Szkoleniowiec mocno związał się z Polską, zakochał się w naszych kibicach, zresztą w dużej mierze ze wzajemnością i chciałby pozostać nad Wisłą. To jednak nie zależy tylko od niego, a on sam nie podjął jeszcze decyzji, czy wystartuje w konkursie. Bardziej konkretny jest za to poprzedni trener mistrzów Polski, Stephane Antiga.

Stephane Antiga trener kadry kobiet?

- Jestem zainteresowany objęciem funkcji trenera żeńskiej kadry siatkarek. Praca z kobiecą reprezentacją byłaby dla mnie fajnym wyzwaniem. Drużyna ma duży potencjał. Potrafi grać dobrze, co pokazały między innymi poprzednie mistrzostwa Europy, w których doszła do półfinału. Są młode zawodniczki, które już teraz mogą rywalizować na najwyższym poziomie - przyznał w rozmowie ze sport.tvp.pl.

W przeciwieństwie do Heynena, Antiga ma jeden wielki atut - aktualnie prowadzi kobiecą drużynę DevelopResu SkyRes Rzeszów, dwukrotnie sięgnął z nią po wicemistrzostwo kraju i dobrze zna środowisko oraz poszczególne zawodniczki. W praktyce oznacza to, że wie, jak pracować z kobietami.

- Zupełnie inaczej wygląda fizyczność. Na siłowni i boisku. Akcje są dłuższe i trzeba zwrócić na to uwagę. Musimy proponować takie treningi, aby dziewczyny były dobrze przygotowane. Jeżeli chodzi o taktykę, to również pojawia się sporo różnic. Grasz sporo wymian w kontrze, inaczej patrzysz na przeciwnika. Należy modyfikować system blok–obrona, aczkolwiek sama siatkówka musi mieć wiele wspólnego. Podstawy u kobiet i mężczyzn są podobne - wyliczał 45-letni Francuz.

Najważniejszą imprezą w przyszłym sezonie będą mistrzostwa świata, które odbędą się w Holandii i w Polsce.

RadioZET.pl/sport.tvp.pl