Zamknij

Polska siatkówka straci dużo pieniędzy. Dwie państwowe spółki wycofują się z finansowania

Mikołaj Pietraszewski
11.09.2017 13:14
Liga
fot. East News

Spółki skarbu państwa przestają sponsorować polską siatkówkę. Lotos kończy współpracę z drużyną Trefla Gdańsk, a Orlen nie będzie już sponsorem tytularnym całej żeńskiej ligi. Oznacza to degradację klubu i siatkarskiej ligi.

Przyczyny tej decyzji są zarówno merytoryczne, jak i polityczne. Orlen już dawno planował wycofać się z siatkówki kobiet, bo od 2005 roku nie mamy żadnego sukcesu w tej dyscyplinie, wyniki słabe a kibice odchodzą. Ale jest też zmiana filozofii w sponsoringu spółek państwowych. Spółki wolą finansować wystawy czy wydawnictwa związane z żołnierzami wyklętymi niż sport.

Zobacz także

Trzeci powód również jest motywowany politycznie. Związki sportowe nie mogą już na własną rękę szukać sponsorów, tylko muszą zgłaszać swoje wnioski do ministra sportu i to on decyduje kto zostanie sponsorem danego związku. I tak np. zapasy znalazły sponsora w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, a związek pływacki sponsora przynajmniej na razie nie znajdzie, ponieważ szefem jest tam protegowany byłej minister sportu z PO Joanny Muchy.

Od połowy ubiegłego roku działa przygotowany przez byłe ministerstwo skarbu kodeks dobrych praktyk sponsoringowych, który zmusza związki sportowe do występowania o sponsora do ministra sportu.

RadioZET.pl/MaG/MP