Zamknij

Nikola Grbić zawęził kadrę na MŚ. Trener skreślił trzech siatkarzy

Krzysztof Sobczak
08.08.2022 19:02
Nikola Grbić zawęził kadrę na MŚ
fot. Przemek Swiderski/REPORTER/EastNews

Już nie 18, a 15 siatkarzy walczy o miejsce w składzie na mistrzostwa świata w Polsce i w Słowenii (26 sierpnia - 11 września). Trener Nikola Grbić skreślił trzech zawodników, a przed imprezą z kadry ubędzie jeszcze jedno nazwisko.

Reprezentacja Polski w Spale przygotowuje się do siatkarskich mistrzostw świata. Szkoleniowiec Nikola Grbić zapowiadał, że decyzję o 14-osobowym składzie podejmie w ostatniej chwili. Zmienił jednak plany i już w poniedziałek, jeszcze przed towarzyskim spotkaniem z Ukrainą (13 sierpnia), skreślił trzy nazwiska: Jana Firleja, Karola Burtyna oraz Bartosza Bednorza.

Największym zaskoczeniem jest nieobecność tego ostatniego, bowiem mimo jego problemów zdrowotnych selekcjoner do końca na niego stawiał, biorąc go na turniej finałowy Ligi Narodów. O małej niespodziance można mówić także w przypadku Butryna, który często pojawiał się na boisku w meczach reprezentacji na zadaniowych zmianach na zagrywkę i dobrze wywiązywał się ze swojej roli. Szkoleniowiec postawił jednak na bardziej doświadczonego Łukasza Kaczmarka. Jedyną niewiadomą pozostaje dyspozycja przechodzącego rehabilitację Wilfredo Leona. Jeśli dojdzie do siebie, z drużyny najpewniej wypadnie jeden z przyjmujących.

Skład Polski na MŚ w siatkówce mężczyzn 2022

"Decyzję o 14 na mistrzostwa świata trzeba było podjąć przed meczem towarzyskim z Ukrainą, który zagramy w Radomiu. Pod koniec zeszłego tygodnia zdecydowałem, że trzeba to zrobić już teraz. Wybór zawsze jest bardzo trudny, bo każdy z siatkarzy, którzy trenowali tego lata, zasłużył na udział w czempionacie. Bardzo wysoko cenię ich zaangażowanie i umiejętności. Taka niestety jest ta trudna strona pracy trenera. Treningi w mniej licznej grupie pozwalają na zachowanie dużego rytmu i dają komfort pracy, którego w tym momencie bardzo potrzebujemy" – uzasadnił swoją decyzję Grbić, cytowany na oficjalnej stronie internetowej PZPS.

"Wilfredo trenuje zgodnie ze swoim programem, nie jest jeszcze gotowy do uczestniczenia w treningu w ustawieniach 6 na 6. Jest pełnoprawnym członkiem naszej grupy, polskiej reprezentacji. Cieszymy się, że jest z nami. Mamy okazję widzieć, jak przebiega jego powrót do normalnej dyspozycji. Czy zdąży przed MŚ? Zobaczymy pod koniec tego tygodnia" – dodał trener.

Przed mistrzostwami biało-czerwoni rozegrają mecz kontrolny z Ukrainą oraz wystąpią w Memoriale Wagnera. W dniach 18-20 sierpnia w Krakowie rywalami mistrzów świata będą Irańczycy, Argentyńczycy i Serbowie.

Skład reprezentacji Polski na MŚ 2022:

  • rozgrywający: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz
  • przyjmujący: Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Wilfredo Leon, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka
  • środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba
  • atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek
  • libero: Jakub Popiwczak, Paweł Zatorski

RadioZET.pl/PAP/PZPS