Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

FIVB otrzymała od irańskiej federacji oficjalną skargę na Michała Kubiaka

31.05.2019 14:56
sport

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej otrzymała od irańskiego związku list dotyczący wypowiedzi Michała Kubiaka - powiedziała przedstawicielka działu komunikacji FIVB. Sprawie ma się teraz przyjrzeć komisja dyscyplinarna światowej organizacji.

Michał Kubiak fot. PAP
Zagłosuj

Czy Michał Kubiak powinien zostać ukarany?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jak zaznaczyła Anna Manuelian z działu komunikacji FIVB, list od irańskiej federacji dotarł w czwartek.

- Zostanie on przekazany do komisji dyscyplinarnej, która przyjrzy się sprawie. Do zakończenia tego etapu nie będziemy wydawać więcej komentarzy na ten temat - podkreśliła.

Nie chciała odpowiadać na pytanie, jakie sankcje grożą Kubiakowi. W regulaminie FIVB zapisano kary od reprymendy po półroczne zawieszenie.

Michał Kubiak ostro o Irańczykach

O kontrowersyjnej wypowiedzi kapitana Polaków jest głośno od kilku dni. Siatkarz w przeszłości nieraz miał zatargi z irańskimi zawodnikami podczas meczów. Znany jest też z wyrażania swojego zdania w mocnych słowach. W internetowym wywiadzie wideo reprezentacyjny przyjmujący wypowiedział się w obraźliwy sposób o graczach i kibicach z tego kraju, a także o całym narodzie. Później ta część rozmowy została usunięta z materiału na prośbę Kubiaka.

Prezes irańskiej federacji miał zapowiedzieć, że będzie wnioskował do FIVB o surową karę dla polskiego siatkarza.

W wydanym we wtorek oświadczeniu Kubiak podkreślił swoje prawo do wyrażania opinii i przypomniał, że był wraz z rodziną obiektem gróźb i wyzwisk. Wskazał też, że jego słowa odnosiły się wyłącznie do osób, z którymi miał osobiście do czynienia i ubolewał, że mógł zostać opacznie zrozumiany. Zaznaczył, że poglądy ksenofobiczne, rasizm i brak poszanowania dla innych barw narodowych oraz przeciwnika są nieakceptowalne i niegodne sportowca.

Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej Janusz Uznański zaznaczył, że prezes polskiej federacji Jacek Kasprzyk ma porozmawiać na ten temat z Kubiakiem w Katowicach przy okazji turnieju inaugurującego tegoroczną edycję Ligi Narodów.

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń