Zamknij

Liga Narodów siatkarzy: Znamy gospodarza

13.03.2021 11:03
Bartosz Kwolek i Michał Kubiak
fot. Krzysztof Szymczak/Polska Press/East News

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) podjęła decyzję, że to włoskie miasto Rimini zostało gospodarzem Ligi Narodów siatkarzy i siatkarek w 2021 roku. Podano również pełny harmonogram rozgrywek.

Koncepcja bezpiecznej "bańki" została zatwierdzona przez Radę Ligi Narodów w styczniu. Pozwoli ona na przyjęcie 32 męskich i żeńskich reprezentacji na czas trwania całego wydarzenia w jednym bezpiecznym miejscu bez konieczności przemieszczania się.

Tak jak w poprzednich edycjach LN, drużyny będą rywalizować w formacie "każdy z każdym", rozgrywając w sumie po 15 meczów. Jedyną zmianą jest zmniejszenie liczby uczestników turniejów finałowych z sześciu do czterech.

Liga Narodów siatkarzy: Rimini gospodarzem turnieju w 2021 roku

Kobiece reprezentacje rozgrywki rozpoczną 25 maja i zakończą 20 czerwca. Męskie zespoły rywalizować będą w dniach 28 maja - 23 czerwca. Po cztery najlepsze zespoły z rundy zasadniczej awansują do półfinałów. Jak wyliczyli organizatorzy, w ciągu nieco ponad miesiąca w każdym z turniejów rozegranych zostanie 124 spotkań.

FIVB poinformowało, że w otwartym procesie przetargowym chęć organizacji turniejów wyraziło więcej niż sześć krajów; ostatecznie wybór padł na Włochy. W trakcie imprezy wdrożone zostaną najnowsze środki zaradcze przeciw COVID-19, aby znacznie zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa, w tym: częste testy, rygorystyczne środki zdrowotne i higieniczne oraz szereg protokołów ograniczających ryzyko.

Ubiegłoroczna edycja Ligi Narodów  została odwołana z powodu pandemii koronawirusa.

RadioZET.pl/PAP