Zamknij

Rosja traci kolejny turniej. Nie będzie gospodarzem mistrzostw świata

01.03.2022 09:46

Rosja straciła kolejny turniej. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej - FIVB - przeniesie z tego kraju mistrzostwa świata, które miały odbyć się na przełomie sierpnia i września.

Rosja traci kolejny turniej. Nie będzie gospodarzem siatkarskich mistrzostw świata
fot. YURI CORTEZ/AFP/East News

FIVB po kilku dniach ugięła się pod presją reprezentacji, które zapowiadały, że ze względu na wojnę w Ukrainie nie zagrają na turnieju w Rosji, ani z Rosją. We wtorek federacja wydała oświadczenie, w którym potwierdza, że kraj Putina nie będzie gospodarzem siatkarskich mistrzostw świata.

- W związku z inwazją militarną Rosji na Ukrainę FIVB bardzo martwi się eskalacją sytuacji i bezpieczeństwem Ukrainy. Zarząd FIVB doszedł do wniosku, że niemożliwe będzie przygotowanie i rozegranie MŚ w Rosji. W związku z inwazją na Ukrainę zdecydowaliśmy się odebrać jej ten turniej. FIVB poszuka teraz nowego organizatora turnieju - napisali przedstawiciele FIVB. 

Mistrzostwa świata w siatkówce odebrane Rosji

FIVB bardzo długo zwlekała z ogłoszeniem decyzji, a nawet więcej - początkowo w ogóle nie chciała odbierać Rosji praw do organizacji turnieju. Zmusiły ją do tego wypowiedzi siatkarzy i federacji.

Przeciwko turniejowi w Rosji wypowiedziało się wielu zawodników, w tym Bartosz Kurek, Michał Kubiak, mistrz olimpijski z Tokio Francuz Earvin Ngapeth, a także Brazylijczyk Bruno Rezende.

Relacja na żywo z wydarzeń w Ukrainie: Szósty dzień wojny w Ukrainie. Rosjanie szykują zmasowany atak na Kijów

W tę sobotę PZPS w oświadczeniu zadeklarował, że nie wyobraża sobie, by polska reprezentacja miała wystąpić w mundialu w Rosji. Bojkot imprezy zapowiedziały też federacje Francji, USA i Słowenii.

loader

RadioZET.pl/PAB