Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

FIVB ogłosiła termin Pucharu Świata. Dwa dni wcześniej odbędzie się finał ME

22.10.2018 18:20
sport

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) ogłosiła termin przyszłorocznego Pucharu Świata. Data jest bardzo kontrowersyjna, podobnie jak obniżenie rangi najtrudniejszego turnieju w siatkarskim kalendarzu.

Ogłoszono termin Pucharu Świata fot. Sylwia Dabrowa/Polska Press/East News

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W poprzednich latach Puchar Świata był jedną z okazji do wywalczenia kwalifikacji olimpijskich. W ostatniej edycji bilety do Rio de Janeiro wywalczyli Amerykanie i Włosi, a Polacy, choć podobnie jak rywale zanotowali tylko jedną porażkę, musieli jeszcze powalczyć o przepustki do Brazylii. Teraz takiego "problemu" nie będzie, bo FIVB zdecydowała, że Puchar Świata nie będzie stanowił eliminacji na igrzyska Tokio 2020.

To jeszcze nie wszystko, bo ogłoszony właśnie terminarz zawodów jest kuriozalny, żeby nie powiedzieć absurdalny. Zmagania odbędą się w dniach 1-15 października 2019 roku w Japonii, a zatem dwa dni po finale mistrzostw Europy, których gospodarzem będą cztery kraje: Belgia, Francja, Holandia i Słowenia.

Co to oznacza? Na razie pewni udziału w Pucharze Świata są gospodarze Japończycy oraz mistrzowie świata Polacy. Jeśli zatem biało-czerwoni awansują do finału ME, będą mieli niespełna dwa dni, aby ze Starego Kontynentu dotrzeć do Japonii! To wyklucza jakąkolwiek aklimatyzację, nie mówiąc już o odpoczynku.

Po co rozgrywać Puchar Świata?

Brak kwalifikacji olimpijskich oraz kontrowersyjny termin sprawiają, że powstaje pytanie, po co w ogóle organizować ten turniej, w którym - najpewniej - udział wezmą drużyny młodzieżowe lub kadry B poszczególnych reprezentacji? Chodzi oczywiście o pieniądze, bo umowy sponsorskie nie pozwalają na rezygnację z tych rozgrywek. W takim przypadku FIVB naraziłaby się na ogromne straty finansowe.

- Puchar Świata będzie nadal rozgrywany, ponieważ wciąż obowiązują umowy zawarte zanim Japonia została ogłoszona gospodarzem igrzysk. Chcąc umowy rozwiązać, w grę wchodzą zbyt poważne kwoty. W zamian za brak nagrody w postaci awansu, znacznie zwiększone zostaną nagrody finansowe - tłumaczył Mirosław Przedpełski.

W Pucharze Świata zagra 12 drużyn systemem każdy z każdym.

RadioZET.pl/FIVB/Sportowe Fakty/KS

Oceń