ME siatkarek: Polki pokonały Ukrainki i awansowały do 1/8 finału

26.08.2019 22:30
Polska - Ukraina

Polskie siatkarki pokonały w Łodzi Ukrainę 3:1 (20:25, 25:11, 25:22, 25:15) w swoim trzecim meczu grupy B mistrzostw Europy i awansowały do 1/8 finału turnieju. To trzecie zwycięstwo biało-czerwonych w turnieju. Kolejnymi rywalkami Polek będą w środę Belgijki.

Po wygranych ze Słowenkami i Portugalkami (po 3:0) również poniedziałkowy rywal Polek nie należał do europejskiej czołówki. Gospodynie, wśród których w wyjściowym składzie po raz pierwszy pojawiła się Magdalena Stysiak, mecz z Ukrainkami zaczęły jednak w bardzo słabym stylu, choć w pierwszym secie prowadziły 8:3.

Polska - Ukraina: Przebieg meczu ME siatkarek

Później – m.in. z powodu złego przyjęcia, błędów i dużych problemów z kończeniem ataków – polska drużyna punkty traciła seriami. W efekcie po asie serwisowym Iriny Truszkiny było 9:9. Mimo zmian dokonywanych przez trenera Jacka Nawrockiego, nic nie zmieniało się przez pozostałą część otwierającej partii, w której inicjatywa należała do rzadko mylących się Ukrainek. Od stanu 19:19 podopieczne trenera Garija Jegiazarowa bez straty punktu doprowadziły do piłki setowej, którą wykorzystały przy drugiej próbie.

Swoje prawdziwe możliwości biało-czerwone pokazały dopiero w drugim secie, w którym wyeliminowały większość błędów i szybko zyskały przewagę punktową (7:1 i 12:5). Przede wszystkim do skutecznej gry wróciła Malwina Smarzek-Godek, której kroku w atakach dotrzymywała Natalia Mędrzyk. Serią udanych zagrywek popisała się też Stysiak, dzięki czemu Polki wygrywały 21:10 i do końca partii oddały rywalkom tylko punkt.

Wysokiego poziomu gry zespół Nawrockiego nie utrzymał po powrocie na boisko. W jego grę wkradło się trochę nerwowości, przez co początek trzeciego seta był wyrównany. Od stanu 8:8, m.in. za sprawą Stysiak i gry blokiem, Polki odskoczyły na trzy punkty (11:8). Taka przewaga utrzymała się do końcówki seta, w którym do setbola doprowadziła Mędrzyk (24:19). Jednak po dwóch zepsutych piłkach szkoleniowiec gospodyń musiał wziąć czas. W końcu seta zakończyła "kiwką" Joanna Wołosz.

W czwartej odsłonie reprezentantki Polski szybko zyskały trzypunktową przewagę (6:3 i 11:8). Później nie do zatrzymania była Smarzek-Godek, prowadzenie biał0-czerwonych zwiększyło się do ośmiu punktów (16:8). To pozwoliło im grać na większym luzie. Wysoką wygraną w ostatnim secie i całym meczu efektownym atakiem przypieczętowała Smarzek-Godek.

Po wygranej z Ukrainą Polki są już pewne awansu z grupy do 1/8 finału. We wcześniejszych meczach podopieczne trenera Nawrockiego wygrały bez straty seta ze Słowenią i Portugalią. Trzy zwycięstwa po 3:0 mają na koncie Włoszki, które w poniedziałek pokonały w Łodzi Belgię.

Swoje kolejne spotkanie biało-czerwone rozegrają w środę z Belgijkami (godz. 17.30). We wtorek w łódzkiej Atlas Arenie zaplanowano mecze: Portugalia - Belgia (godz. 18) i Włochy – Słowenia (godz. 21). Do 1/8 finału awansują cztery najlepsze zespoły z każdej grupy.

Oprócz Polski, gospodarzami ME są Węgry (Budapeszt), Słowacja (Bratysława) i Turcja (Ankara), która gościć będzie fazę finałową. Mistrzostwa Europy potrwają do 8 września. Po raz pierwszy w historii o medale rywalizują 24 reprezentacje.

Polska - Ukraina: Wynik meczu ME siatkarek

Polska - Ukraina 3:1 (20:25, 25:11, 25:22, 25:15).

Polska: Joanna Wołosz, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Agnieszka Kąkolewska, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk, Malwina Smarzek-Godek – Maria Stenzel (libero) - Martyna Grajber, Marlena Kowalewska, Katarzyna Zaroślińska-Król, Martyna Łukasik, Klaudia Alagierska, Paulina Maj-Erwardt (libero).

Ukraina: Alla Politanska, Irina Truszkina, Julia Gierasimowa, Anna Stepaniuk, Nadia Kodola, Olesia Ryhliuk, Anastasia Karasowa (libero) - Karina Denisowa, Switłana Dorsman, Anastasia Kraiduba, Aleksandra Peretiatko.

Poniżej relacja z meczu Polska - Ukraina w ME siatkarek:

FT

Serdecznie dziękujemy Państwu za wspólnie przeżyte emocje tego meczu i zapraszamy na kolejne nasze relacje!

25:15

Malwina Smarzek-Dobek kończy mecz! Polska 3:1 Ukraina.

24:15

Świetny blok Kąkolewskiej i meczbol dla Polek!

23:15

Punkt dla Polek, ale szybko rehabilitują się Ukrainki.

22:14

Szybka kontra Ukrainek, ładnie atakuje Trushkina.

22:13

Kończą atak także Ukrainki, jednak za moment Denysova serwuje w aut.

21:12

Świetnie z przesuniętej krótkiej Alagierska.

17:11

Dwa punkty z rzędu dla Ukrainek. Wpierw świetny kontratak, następnie ładny serw.

17:9

Szybko rehabilituje się Stysiak i zdobywa punkt dla Polski.

16:9

Rzucona piłka przez Stysiak. Punkt dla Ukrainek.

16:8

Kodola złapana na pojedynczym bloku przez Kąkolewską.

15:8

Fenomenalnie z kontry grają Polki, kolejny punkt Smarzek.

14:8

Świetny blok Smarzek z lewej strony.

13:8

Dobry atak Polek z prawej strony.

12:8

Świetna kiwka Smarzek z prawej strony boiska.

11:8

Kodola kontratakuje po nieskończonej akcji Stysiak.

11:7

Po kolejnym punkcie dla Polek trener Ukrainy poprosił o czas.

7:5

Blokaut Smarzek. Za moment nie daje rady w obronie Kąkolewska.

6:4

Dobry atak Mędrzyk. Psuje jednak za chwilę serw Stysiak.

5:3

Punktują Ukrainki, ale za moment odpowiada im atak z prawej strony Stysiak.

4:2

Dwie ładne akcje Polek i dwa szybkie punkty.

1:2

Dobry atak Politanskiej, a za chwilę błąd w przyjęciu Wołosz.

1:0

Polki rozpoczynają czwartego seta od prowadzenia. Błąd w ataku Kodoly.

25:22

I wreszcie kiwka Wołosz i prowadzimy w tym meczu 2:1.

24:22

Odbierają ataki Polek Ukrainki i kończą własny.

24:21

Drugi, po ataku Kraiduby, niestety także. Czas dla Jacka Nawrockiego.

24:20

Pierwszy obroniony przez Ukrainki po kiepskim serwie Smarzek.

24:19

Dobry atak Mędrzyk i pierwszy setbol dla Polek!

23:19

Malwina Smarzek punktuje po bloku Ukrainek.

19:16

Polki odebrały z problemami, ale świetnie zaatakowała piłkę z lewej strony Stysiak.

18:16

Rykhliuk z kolejnym oczkiem, Stysiak zaś serwuje w aut. Czas dla Jacka Nawrockiego.

18:14

Z prawej strony świetnie po raz kolejny Smarzek.

17:14

Ładny atak Ukrainek z lewej strony boiska.

17:13

Kolejne oczko dla reprezentacji Polski po ataku Efimienko.

16:13

Trushkina pięknie wykańcza akcje po prostej. Za chwilę popełnia jednak błąd w kolejnym ataku.

15:12

Dobry atak Ukrainek. Dla Polek ponownie punktuje jednak Smarzek.

14:11

Stysiak serwuje w siatkę, lecz za chwilę punktuje dla Polski ponownie Smarzek.

13:10

Tracimy oczko, ale za moment z lewej strony ponownie świetnie atakuje Smarzek.

12:9

Świetnie po bloku Ukrainek Malwina Smarzek-Godek!

11:9

Po dłuższej przerwie punktuje dla Ukrainek Rykhliuk.

11:8

Kolejny blok i kolejny punkt dla Polski!

10:8

Świetny blok Polek, a za moment równie dobry atak z lewej strony Mędrzyk.

6:5

Udany atak po prostej Efimienko. Za moment jednak linię trzeciego metra przy kolejnej akcji przekroczyła jej koleżanka.

5:4

W aut atakuje również Mędrzyk.

5:3

Autowy atak Smarzek.

5:2

Dwa szybkie punkty dla polskich reprezentantek. Błędy Ukrainek w ataku i odbiorze.

3:2

Tracimy oczko, ale za chwilę po prostej skutecznie atakuje Kąkolewska.

2:1

Ukrainki wywalczyły remis po challenge'u. Z prawej strony zapunktowała jednak szybko Stysiak.

1:0

I tak jak dwa poprzednie, rozpoczynamy trzeciego seta od punktu dla Polski!

25:11

I wygrywamy tego seta po błędzie Ukrainek! Polska 1:1 Ukraina.

24:11

Dwa punkty dla Polski. Z lewej strony Mędrzyk, z prawej - Smarzek. Piłka setowa!

22:11

Stysiak w aut, ale szybko rehabilituje koleżankę Smarzek-Godek z prawej strony.

21:10

Świetne przyjęcie biało-czerwonych i równie dobry atak z lewej strony Mędrzyk.

20:10

Kolejny atak Smarzek, tym razem po prostej i punkt dla Polek!

19:10

Z prawej strony atakuje Smarzek i z łatwością przełamuje jednoosobowy blok Politanskiej.

18:10

Z lewej flanki atakuje Mędrzyk i kolejny punkt. Osiem oczek przewagi Polek nad Ukrainą do drugiej przerwy technicznej.

17:10

Smarzek-Godek z kolejnym oczkiem dla Polski.

16:9

Psuje zagrywkę Politanska, a w boisko za chwilę nie trafia Rykhliuk.

14:9

Tym razem z lewej strony punktuje Stysiak, dla Ukrainek piękną kiwką z kolei Rykhliuk.

13:8

Stepaniuk z drugiej linii posyła bombę nie do odbioru dla Polek.

13:7

Kolejny świetny atak Mędrzyk z lewej flanki.

12:7

Błąd w przyjęciu Polek.

12:6

Kończą akcję Polki, ale za moment nie robi tego Smarzek-Godek. Nieudany flot.

11:5

Punkt dla Polek, a za chwilę oczko zdobywają także Ukrainki.

10:4

Atak Mędrzyk po bloku.

9:4

As serwisowy dla Ukrainek.

9:3

Kolejny świetny serw Stysiak zepsuła indywidualnym błędem Efimienko.

9:2

Ukrainki serwują w aut, a Magda Stysiak popisuje się świetnym serwem! As Polki!

7:2

Kolejny dobry atak Rykhliuk.

7:1

Stysiak i już sześć punktów przewagi Polek!

6:1

Świetna kiwka Kąkolewskiej i kolejny punkt dla Polski.

5:1

Oczko zdobywa także wreszcie Smarzek-Godek. Tuż po niej punktuje świetnie Stysiak.

3:1

Wreszcie dla Ukrainek punktuje Rykhliuk.

3:0

Świetny początek drugiego seta. Atak Ukrainek blokowany.

2:0

Kolejny punkt Natalii Mędrzyk zdobyty z lewej strony boiska.

1:0

Rozpoczynamy drugiego seta od punktu!

20:25

Następnego już niestety nie. Przegrywamy z Ukrainkami 0:1 po pierwszym secie.

20:24

Bronimy pierwszego setbola po dobrym bloku.

19:24

I jeszcze raz punktuje Kodola dla Ukrainek, piłka setowa dla naszych rywalek.

19:23

Kolejne ataki kończą Ukrainki. Cztery punkty straty Polek.

19:21

Politanska i kolejny punkt dla Ukrainek. Za chwilę równie dobry blok naszych wschodnich sąsiadek.

19:19

Świetny blok Polek i ponownie remis.

18:19

Ukrainka nabija pojedynczy blok Efimienko-Młotkowskiej.

18:18

Wreszcie z prawej strony punktuje Smarzek-Godek.

17:18

Kolejny punkt Mędrzyk, ale Smarzek-Godek serwuje w aut.

16:17

Doprowadzamy do remisu, ale za chwilę świetnie z prawej strony atakuje Rykhliuk.

15:16

Autowy atak Ukrainek i punkt dla Polski po challenge'u. Nie było dotknięcia siatki przez Smarzek-Godek.

14:16

Środkiem teraz również punktują Ukrainki.

14:15

Świetny odbiór Polek i wykończenie Mędrzyk!

13:15

I jeszcze raz środkiem Polki, i jeszcze raz Kąkolewska!

12:15

Wołosz psuje zagrywkę.

12:14

Wreszcie atak Polek przez środek. Punktuje Kąkolewska!

11:14

Stepaniuk nabiła polski blok. Kolejny czas dla trenera Polek.

11:13

Politanska i kolejny świetny serwis Ukrainek.

11:12

Ukrainki remisują, a za moment kończą kolejny atak środkiem.

11:10

Świetny, potrójny blok Polek.

9:10

Piąty punkt z rzędu dla Ukrainek, Jacek Nawrocki prosi o czas.

9:9

Kolejny świetny serwis Ukrainek, tym razem Trushkiny i as!

9:8

Dobry atak Ukrainek, a za chwilę autowy Smarzek. Dogoniły nas rywalki.

9:6

Świetny atak Mędrzyk z lewej strony, zaatakowała niespodziewanie, po prostej.

8:6

Stepaniuk atakuje mocno i bez szans do odbioru. Za chwilę Ukrainka posyła asa!

8:4

Ponownie z lewej strony zapunktowała Mędrzyk, za chwilę jednak ładnie kończą swój atak Ukrainki.

7:3

Kiepski serwis Polki rehabilituje dobry atak Mędrzyk.

6:2

Świetny blok Efimienko i punkt dla biało-czerwonych. Czteropunktowa przewaga do pierwszej przerwy technicznej.

5:2

Magdalena Stysiak ładnie kończy atak dla Polski.

4:2

Polki punktują, a za chwilę Ukrainki popełniają błąd.

2:2

Szybko doszło do remisu 2:2 w meczu.

1:0

Rozpoczęliśmy mecz od punktu!

20:30

Szóstka Polek: Kąkolewska, Stysiak, Wołosz, Mędrzyk, Efimienko-Młotkowska, Smarzek-Godek (libero: Stenzel)

20:25

Przed nami hymny obu reprezentacji.

20:23

Przypomnijmy, że Polki staną do meczu z Ukrainkami w ME jako niepokonane. W poprzednich meczach ze Słowenkami i Portugalkami wygrały 3:0. Ukrainki poległy z kolei 0:3 zarówno z Belgijkami, jak i Włoszkami.

20:19

Dobry wieczór! Rozpoczynamy relację meczu Polska - Ukraina w Mistrzostwach Europy siatkarek. Serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnego przeżywania emocji tego spotkania!