Polscy siatkarze jadą na IO 2020 w Tokio! Biało-czerwoni wygrali grupę

Marek Garus
11.08.2019 17:20
Polska

Polscy siatkarze wygrali ze Słowenią 3:1 i zakwalifikowali się do igrzysk olimpijskich 2020 w Tokio jako zwycięzcy grupy D. Awans Polaków do elitarnych rozgrywek zapewniła Polakom już sama wygrana w drugim secie.

Polscy siatkarze wygrali w Gdańsku ze Słowenią 3:1 (21:25, 25:23,25:23, 25:21) w swoim trzecim meczu interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Tokio. Biało-czerwoni odnieśli komplet zwycięstw i zapewnili sobie olimpijski awans.

Polscy siatkarze wygrali grupę D i jadą na IO 2020 w Tokio

W ostatnim meczu interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Tokio Polacy pokonali Słowenię 3:1 i z kompletem trzech zwycięstw zapewnili sobie olimpijską kwalifikację. W pierwszym niedzielnym spotkaniu Francja wygrała z Tunezją 3:1.

Po dwóch dniach rywalizacji w Ergo Arenie Polacy, jako jedyni w stawce, mieli na koncie dwa triumfy. Zarówno w piątek z Tunezyjczykami, jak i dzień później z Francuzami wygrali 3:0 i olimpijską kwalifikację w ostatniej konfrontacji ze Słowenią, bez patrzenia na małe punkty, zapewniało im wygranie jednego seta. W pierwszej odsłonie gospodarze ulegli wicemistrzom Europy 21:25, ale plan zrealizowali w drugiej, w której zwyciężyli 25:23.

Pierwszy punkt w meczu, po bloku Wilfredo Leona, zdobyli Polacy, ale za chwilę rywale prowadzili 4:1. Słoweńcy szli za ciosem i po ataku Tine Urnauta, który przebił się przed potrójny blok biało-czerwonych, wygrywali 9:4. Gospodarze zdobyli jednak cztery punkty z rzędu i wydawało się, że opanowali sytuację.

Tymczasem po bloku rozgrywającego Gregora Ropreta na Leonie zrobiło się 14:10 dla ekipy z Bałkanów. Podopieczni trenera Alberto Giulianiego prowadzili później 22:18, ale kiedy po ataku Leona mistrzowie świata przegrywali tylko 20:22 wydawało się, że są w stanie odwrócić losy tej rywalizacji na swoją stronę. Słoweńcy nie dali jednak odebrać sobie zwycięstwa i po ataku ze środka Alena Pajenka triumfowali 25:21.

Skuteczne było drugie podejście, chociaż w tej partii gra również nie zawsze układała się po myśli podopiecznych trenera Vitala Heynena, którzy nie mogli wypracować sobie znaczącej przewagi. Dopiero przy remisie 20:20 dwoma asami popisał się Leon, natomiast w tym elemencie przeciwnicy, nie tylko w końcówce tej odsłony, ale także w całym spotkaniu, byli zdecydowanie mniej skuteczni. Po autowej zagrywce Ropreta biało-czerwoni wygrywali 24:22, a przy stanie 24:23 za długą piłkę posłał Urnaut.

Po tym triumfie w obozie gospodarzy oraz na trybunach Ergo Areny zapanowało nieopisana radość i przed trzecim setem większość autorów olimpijskiego awansu belgijski szkoleniowiec posadził na ławce.

Na parkiecie pojawili się Dawid Konarski, Karol Kłos, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka i Grzegorz Łomacz. Ze względu na to, że Heynen miał do dyspozycji tylko trzech środkowych na parkiecie pozostał Mateusz Bieniek. Na żadną zmianę nie zdecydował się natomiast szkoleniowiec gości.

Trzecia partia również była bardzo wyrównana. Przy stanie 23:23 błysnął Szalpuk, który najpierw popisał się skutecznym atakiem, a następnie asem serwisowym.

Dopiero w czwartej odsłonie Polacy złamali opór rywali. Biało-czerwoni znakomicie zagrali zwłaszcza blokiem i bez większych problemów zwyciężyli 25:21.

Osiem czołowych europejskich drużyn z rankingu CEV, które nie wywalczą awansu w ten weekend, otrzymają drugą i ostatnią szansę w kontynentalnym turnieju, który odbędzie się w styczniu. Z tej imprezy do Tokio także pojedzie tylko triumfator.

Tak relacjonowaliśmy spotkanie Polska - Słowenia w kwalifikacjach do IO 2020 w Tokio:

FT

I to już koniec turnieju kwalifikacyjnego do IO w Tokio 2020. Polacy wygrali swoje wszystkie mecze i awansowali do elitarnych igrzysk. Za wspólnie spędzone emocje serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne nasze relacje!

25:21

Słoweńcy zagrywają w siatkę! Wygrywamy ze Słowenią 3:1 i dzięki wygranej w drugim secie tego meczu awansowaliśmy do IO w Tokio 2020!

24:21

Niestety, Karol Kłos nie trafia w boisko i przed nami trzeci meczbol.

24:20

Słoweńcy bronią pierwszą piłkę meczową.

24:19

Bartosz Kwolek i mamy pierwszego meczbola!

23:19

Tracimy oczko po dobrym ataku Słowenii i mocnej zagrywce Urnauta.

23:18

Jeszcze nie poddają się Słoweńcy, punkt dla naszych rywali.

23:17

Słoweniec serwuje w aut.

22:17

Trzy szybkie oczka dla obu drużyn.

21:15

Stern punktuje dla Słoweńców, dla Polski Bieniek!

20:14

Słoweńcy zagrywają w antenkę i mamy już sześć punktów przewagi. Czas dla naszych rywali.

19:14

Dwa punkty z rzędu Polaków!

17:13

Punktują Słoweńcy, lecz za moment świetnym blokiem popisują Polacy.

16:12

Zdobywamy punkt i prowadzimy czterema oczkami do drugiej przerwy technicznej w czwartym secie.

15:12

Bardzo dobry blok Kłosa i kolejny punkt. Niestety za chwilę Kwolek psuje wreszcie zagrywkę.

14:11

Mocno, z prawej strony uderzył Konarski! Trzy punkty przewagi i czas dla Słoweńców.

13:11

Szalpuk i prowadzimy już dwoma punktami!

12:11

Tracimy oczko, ale szybko nadrabia je Kwolek.

11:10

Urnaut mieści piłkę w boisku. Świetnym atakiem odpowiada mu Szalpuk.

10:9

Słoweniec atakuje w aut, prowadzimy!

9:9

Zdobywamy kontakt, a Nowakowski popisuje się asem!

7:9

Dobry atak Konarskiego, lecz za moment błąd w przyjęciu Polaków.

6:8

Szalpuk uderza w blok i Polacy przegrywają ze Słowenią dwoma punktami do pierwszej przerwy technicznej w czwartym secie.

6:7

Punktuje Cebulj, a dla Polski, po świetnym przyjęciu libero, Szalpuk

5:6

Tym razem popsuł Kwolek, ale ładnie zrehabilitował kolegę po prostej Kłos.

4:5

Psują zagrywkę Słoweńcy, a z kolei dwa razy świetnie serwuje Kwolek.

1:5

Cebulj zdobywa kolejne oczko, a Heynen poprosił o czas.

1:4

Nie kończymy swoich ataków po raz kolejny. Cebulj zdobywa punkt po polskim bloku.

1:3

Trzy bardzo szybkie punkty Słoweńców.

1:0

Zaczynamy czwartego seta od punktu.

25:23

I Artur Szalpuk serwuje asem! Polska 2:1 Słowenia.

24:23

Artur Szalpuk z lewego skrzydła! Piłka setowa dla Polski!.

23:23

O czas poprosił jeszcze raz trener Słoweńców. Na zagrywce Konarski, ale jego serw dobrze przyjęty. Punktuje Cebulj.

23:22

346 popsuta zagrywka Słoweńców...

22:22

Urnaut punktuje po trudnej piłce.

22:21

Cebulj obija polski blok i zdobywa punkt. Za moment jego rodak psuje zagrywkę.

21:20

Pojedynczy blok Karola Kłosa i znowu wychodzimy na prowadzenie. Czas dla trenera Słowenii.

20:20

Blokaut dla Słoweńców. Za chwilę nasi rywale znowu psują jednak zagrywkę.

19:19

Drugi punkt z rzędu dla Słoweńców i to oni prowadzili, ale za moment Słoweniec serwuje minimalnie w aut.

18:18

Dobry atak Śliwki, wychodzimy na prowadzenie, ale nie na długo - znów remis po udanej akcji Słoweńców.

17:17

Po przerwie punkt dla Słowenii, ale za moment dwukrotnie dla Polaków atakuje Bieniek!

15:16

Blokowany Śliwka. Przegrywamy jednym punktem ze Słowenią do drugiej przerwy technicznej w trzecim secie.

15:15

Szybko stracona przewaga. Słoweńcy zdobywają dwa punkty z rzędu.

15:13

Urnaut atakuje w aut, dwa punkty przewagi Polaków.

14:13

Słoweńcy punktują po bloku, lecz za chwilę piękną kiwką popisuje się Konarski.

13:12

Bieniek po krótkiej, a za moment Konarski serwuje asa!

11:12

Słoweńcy na remis, a następnie wychodzą na prowadzenie po błędzie Polaków.

11:10

Kłos popisuje się teraz asem!

9:9

Szybka, ładna akcja Słoweńców, ale za moment ponownie punktuje dla Polaków Kłos.

8:8

Po przerwie zdobywamy dwa punkty. Ładny atak Polaków, a następnie świetny blok Karola Kłosa.

6:8

Dwa punkty z rzędu Słoweńców do pierwszej przerwy technicznej w trzecim secie.

6:5

Konarski z prawej strony i punkt dla biało-czerwonych. Nowakowski niestety serwuje w aut.

5:5

Dla Polski punktuje Szalpuk, dla Słoweńców Cebulj.

4:4

Dwa punkty z rzędu Słoweńców.

4:2

Słoweńcy serwują w aut, a kolejny punkt dla Polski zdobywa Konarski.

2:2

Szybko doszło do remisu po trzech dynamicznych akcja obu drużyn.

1:0

Trzeciego seta zaczynamy z nowymi zawodnikami i z pierwszym punktem.

25:23

SŁOWEŃCY ATAKUJĄ W AUT! Polska awansowała do IO w Tokio 2020!

24:23

Serwuje Drzyzga, Słoweńcy przyjmują, atakują, ale Polacy stawiają potrójny blok. Zdaniem sędziego zawodnik Słowenii atakował w antenkę, challenge pokazał jednak, że antenka była, ale po polskim bloku. Kolejny setball dla Polski przed nami.

24:22

Ropert serwuje w aut! PIŁKA NA WAGĘ AWANSU DO IO!

23:22

Szybka akcja Słoweńców i szybki punkt.

23:21

Kubiak z lewej strony i kolejny punkt dla Polski! Jesteśmy coraz bliżej awansu!

22:21

I jeszcze raz świetna zagrywka Leona, ale tym razem bronią się Słoweńcy. Świetne uderzenie Urnauta.

22:20

JESZCZE JEDEN AS LEONA! Bardzo ważne punkty polskiego reprezentanta!

21:20

Po przerwie serwował Leon i as!

20:20

I jeszcze raz z zepsutą zagrywką Słoweńcy.

19:20

Odebraliśmy dwa ataki Słoweńców, jednak nie poradziliśmy sobie z trzecim Sterna.

19:19

Tymczasem Słoweńcy jeszcze raz serwują w aut.

18:19

Sprytnie przebili piłkę Słoweńcy, zapunktowali, ale Heynen poprosił o challenge. Niestety, trzecie oczko z rzędu dla naszych rywali.

18:18

Blokują nasz atak Słoweńcy i dobrze kontrują. Znów remis.

18:17

Bieniek punktuje po krótkiej, za chwilę jednak ładny atak z lewej strony Sterna.

17:16

Kubiak zdobywa punkt dla Polski po zagrywce, następnie znowu zagrywa mocno, ale kontrę Polaków zepsuł Leon.

16:15

Drzyzga zagrywa w siatkę, lecz za chwilę rehabilituje go po dobry ataku z lewej strony Maciej Muzaj. Druga przerwa techniczna w drugim secie.

15:14

Cebulj atakuje po sytuacyjnej piłce w aut.

14:14

Bieniek dotknął siatki. Punkt dla Słoweńców.

14:13

Bardzo dobry atak z lewej strony Fabiana Drzyzgi!

13:13

Serw psuje też Leon.

13:12

I jeszcze raz popsuta zagrywka Słowenii.

12:12

Niestety, szybko Słoweńcy odrabiają te dwa punkty.

12:10

Ponownie psują zagrywkę Słoweńcy, a za chwilę to Polacy zdobywają drugi punkt przewagi. Kubiak podbił piłkę nogą, a akcję zakończył Leon.

10:10

Słoweńcy zagrywają w aut, ale za moment zdobywa dla nich punkt Urnaut.

9:9

Cebulj atakuje w nasz blok, ale za mocno. Aut i punkt dla Słowenii.

9:8

Świetny atak Kubiaka po prostej.

8:8

Pajenk ze środka i punkt dla Słowenii.

8:7

Słoweniec serwuje w aut, a Polacy z przewagą jednego punktu do pierwszej przerwy technicznej w drugim secie.

7:7

Stern zdobywa oczko po polskim bloku.

7:6

Fenomenalna interwencja Bieńka po kiwce Słoweńca. Zostawił rękę Polak i zdobył punkt dla naszej reprezentacji.

6:6

Dwa punkty z rzędu Polaków, remis!

4:6

Ponownie w siatkę zagrywają Słoweńcy, a na serwisie w Polsce Leon. Świetnie serwuje, lecz jeszcze lepiej radzą sobie z wyprowadzeniem ataku nasi rywale.

3:5

Leon atakuje w aut.

3:4

Słoweńcy serwują w aut, lecz za moment ponownie punktuje Kozamernik.

2:3

Punktuje dla Polski Leon, dla Słowenii zaś Kozamernik.

1:2

Blok Polaków po ataku Słoweńców, niestety, za chwilę piłka wyszła w aut.

1:1

Cebulj ładnie ominął blok.

1:0

Dobre otwarcie drugiego seta. Dla Polski punktuje Leon.

21:25

Długa akcja kończy się ostatecznie punktem dla naszych rywali. Polacy przegrywają ze Słowenią 0:1 i wciąż nie mają zapewnionego awansu do IO w Tokio.

21:24

Przyjęliśmy pierwszy atak Słoweńców po serwie Leona, ale drugiego już nie odebrał nasz libero. Setowa dla Słowenii.

21:23

Dobry atak Kubiaka, na zagrywce pojawił się Leon!

20:23

Tym razem Muzaj nie zdążył i punkt dla Słowenii.

20:22

Świetny odbiór Muzaja, kontra Polaków i kończy ją Leon!

19:22

Cebulj po blokaucie, za moment Słoweńcy jednak w aut.

18:21

Bieniek popisuje się fantastycznym asem serwisowym.

17:21

Znowu o czas poprosił Vital Heynen. I znowu po czasie dla trenera Polski punktuje Muzaj.

16:21

Niestety, as serwisowy Słoweńców.

16:20

Cebulj uderza po prostej, po bloku i zdobywa oczko dla swojej drużyny.

16:19

Blokaut po ataku Kubiaka, punkt dla biało-czerwonych.

15:19

Ropret i jeszcze jeden punkt dla Słowenii.

15:18

Po czasie dla Vitala Heynena przebudził się Muzaj, zdobywa wreszcie oczko polski atakujący.

14:18

Blokowany Michał Kubiak, punkt dla Słowenii.

14:17

Bez bloku atakują Słoweńcy, łatwy punkt.

14:16

Po drugiej przerwie technicznej w pierwszym secie świetnie kończy akcję Kubiak.

13:16

Niestety, drugi raz uderza w siatkę.

13:15

As serwisowy Leona!

12:15

Świetny blok Nowakowskiego i Leona na zawodniku Słoweńców.

11:15

Kozamernik po prostej i punkt dla Słowenii.

11:14

Tym razem Leon mocno i celnie!

10:14

Ponownie atakują skutecznie Słowńcy, a za moment blokowany był Leon.

10:12

Dobrze radzą sobie z zagrywką Kubiaka nasi rywale, punktują, lecz za chwilę Bieniek rehabilituje kolegę z zespołu.

9:11

Świetnie z pierwszego tempa Bieniek.

8:11

Wreszcie spudłował Drzyzga, a za moment szczęśliwie Słoweńcy zdobywają kolejny punkt.

8:9

I jeszcze raz Fabian Drzyzga daje oczko polskiej reprezentacji po dobrej zagrywce. Przerwa dla trenera Słoweńców.

7:9

Dwa punkty Polaków po dobrych zagrywkach Drzyzgi.

5:9

Kolejne, trzecie już oczko z rzędu Słowenii, ale odpowiadają też Polacy.

4:8

Dwa punkty Słoweńców z rzędu i przegrywamy do pierwszej przerwy technicznej czterema punktami.

4:6

Dobry atak i kolejne oczko dla Polaków.

3:6

Leon zdobywa punkt po dobrym ataku z lewej strony, za moment jednak punktują Słoweńcy.

2:5

Próbował ratować akcję Polaków Drzyzga, ale arbiter dopatrzył się błędu.

2:4

Muzaj atakuje w aut, ale za chwilę Nowakowski wbija gwóźdź w połowę Słoweńców.

1:3

Kolejny dobry atak Słoweńców, tym razem z środka.

1:2

Drugi punkt dla Słoweńców, ale za chwilę ładny blok Leona.

0:1

Rozpoczynamy mecz od straty punktu!

14:59

"Szóstka" Polaków: Nowakowski, Leon, Drzyzga, Muzaj, Kubiak, Bieniek (libero: Zatorski)

14:58

Odsłuchaliśmy już hymny obu drużyn i czekamy na "szóstkę" Polaków.

14:52

Kilkadziesiąt minut temu skończył się pojedynek Francuzów z Tunezyjczykami, który przesądził o tym, że żadna z tych drużyn nie awansuje po tym turnieju do IO w Tokio. Pojedynek Polska - Słowenia jest zatem bezpośrednim starciem obu drużyn o promocję do elitarnych igrzysk olimpijskich. Dodajmy, że biało-czerwonym do awansu wystarczy zwycięstwo w zaledwie jednym secie.

14:48

Przypomnijmy, że Polacy walczą ze Słoweńcami w ostatnim meczu kwalifikacji do IO Tokio 2020. Wcześniej gładko rozprawili się z Tunezyjczykami 3:0 i wyśmienicie poradzili sobie z Francuzami, także pokonując ich 3:0.

14:46

Dzień dobry! Rozpoczynamy relację meczu Polska - Słowenia w turnieju kwalifikacyjnym IO w Tokio 2020. Serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnego przeżywania emocji tego spotkania!