Zamknij

Vital Heynen krytykuje formułę ME: Nie sądzę, by to pomagało siatkówce

25.09.2019 22:12
Vital Heynen krytykuje formułę ME
fot. PAP

W czwartek reprezentacja Polski zmierzy się ze Słowenią, a stawką tego meczu będzie awans do finału ME siatkarzy 2019. Aby zagrać w tym spotkaniu, biało-czerwoni musieli przebyć ponad tysiąc kilometrów z Amsterdamu do Ljubljany. Gospodarze przez cały turniej nie ruszali się z "domu". Nowa formuła mistrzostw Europy nie podoba się trenerowi mistrzów świata, Vitalowi Heynenowi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Dla reprezentacji Polski Ljubljana jest już czwartym przystankiem w czasie tego turnieju. Wszystko rozpoczęło się w Rotterdamie, następnie drużyna przeniosła się do Amsterdamu, a mecze 1/8 i 1/4 rozegrała w Apeldoorn. Tym razem zmiana holenderskiego miasta nie wystarczyła i trzeba było przenieść się ok. 1200 km dalej, do stolicy Słowenii.

Vital Heynen ujawnił kontrowersyjne fakty ws. zamieszania na lotnisku
Długa, a do tego opóźniona podróż spowodowana zawieszeniem działalności słoweńskiego przewoźnika, ciągłe zmiany miejsc, nierówne warunki dla wszystkich drużyn i zespoły znacznie odstające poziomem od innych skłoniły opiekuna biało-czerwonych Vitala Heynena do krytyki takiej formuły mistrzostw Starego Kontynentu.
- To duży atut rywali, że pozostają jak na razie przez cały turniej w jednym miejscu, grają też na własnym terenie. Chciałbym być na ich miejscu. Ale tego nie możemy zmienić. Nie lubię systemu z 24 drużynami. Za dużo jest podróży i to nieraz dalszych, gra w wielu halach. Nie sądzę, by to pomagało siatkówce - ocenił Belg.

Polska - Słowenia w półfinale ME siatkarzy 2019

Na system gry Polacy nie mają wpływu i muszą dostosować się do takich warunków, jakie zostały im stworzone. To, co stanie się na boisku, zależy już tylko od nich, a w tym przypadku Heynen jest pewny siebie.

- Gdy zagrasz bardzo dobry mecz, to co się dzieje w kolejnym? Zagrasz gorzej. To się stało z Niemcami, którzy w 1/8 finału pokazali się z dobrej strony, a potem w ćwierćfinale z nami już wypadli słabiej - przyznał z nadzieją, że gospodarze drugi raz tak dobrze jak z Rosją [wygrali 3:1 - przyp. red.] się nie zaprezentują.
Mecz Polska - Słowenia na żywo w czwartek 26 września o godz. 20:30 na sport.radiozet.pl.
RadioZET.pl/PAP/KS