Liga Narodów siatkarzy: Polacy ładnie pożegnali się z fazą interkontynentalną LN

30.06.2019 18:40
polscy siatkarze

Reprezentacja Polski wygrała z Portugalczykami 3:0. Pierwszy set meczu Ligi Narodów siatkarzy zakończył się zwycięstwem "biało-czerwonych" 25:18, drugi 25:21, zaś trzeci - 25:20. Spotkanie z Portugalią było ostatnim starciem podopiecznych Vitala Heynena w fazie interkontynentalnej LN, a Polakom już wcześniej udało się zakwalifikować do Final Six tych rozgrywek.

Pewni od kilkunastu godzin awansu do turnieju finałowego "biało-czerwoni" przystąpili do gry rozluźnieni, co nie znaczy, że zdekoncentrowani. Trener Vital Heynen po raz kolejny wystawił inną szóstkę, pozwalając odpocząć m.in. intensywnie eksploatowanemu ostatnio Karolowi Kłosowi.

Polska - Portugalia: Przebieg meczu Ligi Narodów siatkarzy

Mistrzowie świata w pierwszej partii szybko uzyskali kilkupunktową przewagę, głównie dzięki lepszej zagrywce, skutecznemu blokowi oraz mocnym zbiciom Piotra Łukasika. Momentami dopisywało im też szczęście, jak po serwisie Łukasza Kaczmarka, po którym piłka "przewinęła" się po siatce i spadła tuż za nią po stronie rywali. Wtedy było 22:16, a seta zakończył mocnym atakiem wprowadzony chwilę wcześniej na zmianę Maciej Muzaj. 25:18.

Druga odsłona była bardziej wyrównana, a prowadzenie zmieniało się kilkanaście razy. Drużynie Heynena zdarzył się przestój, kiedy od stanu 10:8 straciła cztery punkty z rzędu. W końcówce znowu górą był polski blok. Przy wyniku 19:19 Łukasik na spółkę z Mateuszem Bieńkiem trzykrotnie postawili ścianę nie do przejścia dla przeciwników, m.in. Valdira Sequeiry, a niemoc zespołu z Półwyspu Iberyjskiego w ataku przełamał dopiero Lourenco Martins, zdobywając 20. punkt, podczas gry "biało-czerwoni" mieli ich już 23. Później Bieniek skończył atak ze środka, rywale pomylili się w ataku i skończyło się 25:21 dla Polski.

Para Bieniek - Muzaj zatroszczyła się o dobre otwarcie trzeciej partii. Dzięki ich akcjom zrobiło się szybko 8:2 i choć zawodnika ONICO Warszawa raz rywale też zablokowali, to on zrewanżował się efektowną "czapą" na Bruno Cunhi. Choć później "biało-czerwoni" popełnili kilka błędów i pozwolili rywalom na więcej, to nie pozwolili im się zbliżyć bardziej niż na 2-3 punkty. Po drugiej przerwie technicznej zrobiło się 16:15, ale siatkarze Heynena szybko opanowali sytuację - as Bieńka, dwa ataki Kaczmarka, blok Łukasika i było 22:16. Ostatni punkt rywale podarowali Polakom wskutek autowej zagrywki.

Z bilansem 11-4 i 30 punktami w dorobku "biało-czerwoni" awansowali w tym momencie na czwartą pozycję w tabeli łącznej, ale wieczorem czasu polskiego mający jedno zwycięstwo mniej i punkt więcej Francuzi spotkają się z ekipą Kanady. Jeśli wygrają, to zepchną Polaków na piątą lokatę.

Portugalia, która z 15 spotkań wygrała tylko dwa, okazała się najsłabsza spośród zespołów niepewnych udziału w kolejnej edycji LN i w przyszłym roku prawdopodobnie zabraknie jej w elicie.

Liga Narodów siatkarzy: Kiedy, z kim i gdzie Polacy zagrają w Final Six?

W dniach 10-14 lipca w Chicago czołowa szóstka - obok gospodarzy (USA) i Polski, także Brazylia, Iran, Rosja i Francja - powalczy w Final Six.

Zapis relacji meczu Polska - Portugalia w Lidze Narodów siatkarzy:

FT

To już koniec fazy interkontynentalnej Ligi Narodów dla reprezentacji Polski. Dziękujemy serdecznie za wspólnie przeżyte emocje tego spotkania i zapraszamy na kolejne nasze relacje, między innymi spotkań Polaków w Final Six LN!

25:20

Caique serwuje w siatkę i to koniec meczu! Wygrywamy z Portugalczykami 3:0.

24:20

Bruno przeciska piłkę przez polski blok i zdobywa oczko dla Portugalii. Kolejna piłka meczowa dla Polaków.

24:19

Komenda punktuje dla Polski na piłkę meczową!

23:19

Błąd dotknięcia siatki przez Bednorza.

23:18

Huber zaatakował mocno, po przechodzącej piłce, ale niestety w aut.

23:17

Coraz bliżej wygranej w trzecim secie Polacy. Świetny blok "biało-czerwonych".

22:17

Kaczmarek obija blok przeciwnika i punktuje dla Polski.

21:17

Z lewej strony Bednorz i mamy kolejny punkt.

20:17

Caique przerywa serię Polaków.

20:16

Z kolei Bieniek po raz czwarty zdobywa asa w tym meczu!

19:16

Portugalczycy psują zagrywkę.

18:16

Bruno mocno, z prawej strony mieści piłkę w boisku po polskiej stronie.

18:15

Bednorz atakuje po bloku i zdobywa punkt dla Polski. Przerwa dla reprezentacji Portugalii.

17:15

Kaczmarek z lewej strony wbija "gwoździa" w połowę Portugalczyków. Punkt dla Polski.

16:15

Lourenco punktuje dla Portugalii po bardzo mocnej zagrywce kolegi z drużyny.

16:14

Tracimy kolejne oczko i mamy już tylko dwa punkty przewagi nad Portugalczykami.

16:13

Bardzo silne uderzenie Łukasika po skosie. Druga przerwa techniczna w tym secie.

15:13

Muzaj atakuje z prawej strony, ale w aut. Oczko dla Portugalii.

15:12

Dobre przyjęcie i atak Hubera. Punkt dla Polski.

14:12

Udany atak Bruno. Za daleko od siatki był Huber.

14:11

Zepsuty serw Portugalczyków.

13:11

Śliwka blokowany przez Valdira.

13:10

Świetny, mocny atak Portugalczyków ze środka po kiepskim wyprowadzeniu piłki przez Polaków.

13:9

Dobry atak Portugalczyków po prostej. Za moment Bednorz uderza w aut.

13:7

As serwisowy Janusza!

12:7

Nieudany, autowy atak Portugalczyków.

11:7

Dobra, szybka piłka na lewy atak do Caique i punkt dla Portugalii.

11:6

Lourenco psuje serw - Bieniek z kolei popisuje się asem!

9:6

Nabijają nasz blok Portugalczycy i mamy już tylko trzy punkty przewagi z sześciu nad przeciwnikami.

9:5

Dobry atak Bruno - tracimy oczko.

9:4

Kolejny błąd indywidualny Portugalczyków. Punkt dla Polski.

8:4

Bruno popisuje się asem serwisowym.

8:3

Nieudany odbiór Wojtaszka - punkt dla Portugalii.

8:2

Pierwsza przerwa techniczna, a Polacy prowadzą sześcioma punktami z Portugalią po dobrym, kolejnym ataku Łukasika.

7:2

Przekraczają linię trzeciego metra Portugalczycy. Punkt dla Polski.

6:2

Łukasik zdobywa punkt dla Polski po blockoucie. Przerwa dla reprezentacji Portugalii.

5:2

Tym razem Łukasik się nie myli - świetne uderzenie po skosie Polaka. Za moment fenomenalny pojedynczy blok Bieńka.

3:2

Dwa punkty z rzędu dla Portugalii: najpierw po ataku Teixeiry, za chwilę po bloku na Łukasiku.

3:0

Świetny blok Polaków - Bieniek i Łukasik! Trzy punkty przewagi Polaków na początku trzeciej partii.

2:0

Drugi punkt dla Polski również zdobywa Maciek Muzaj.

1:0

Rozpoczynamy trzeciego seta od świetnego ataku z prawej strony Muzaja.

25:21

Lourenco nie trafia w boisko po krótkiej i kończy tego seta. Polska prowadzi z Portugalią 2:0.

24:21

Nie radzą sobie z atakiem Bieńka Portugalczycy, mamy piłkę setową!

23:21

Dobra kiwka Lourenco i punkt dla Portugalii. Za chwilę blokowany przez Valdira atak Łukasika.

23:19

Kolejny, trzeci w krótki odstępie czasu blok reprezentacji Polski. Bieniek i Łukasik!

22:19

Nie dali rady wybronić się po naszym ataku Portugalczycy, kolejny punkt dla Polski.

21:19

Kolejny świetny blok Bieńka i Łukasika! Prowadzimy z Portugalią już dwoma punktami.

20:19

Dobry blok kiwki Lourenco przez Bieńka i Janusza! Przerwa dla reprezentacji Portugalii.

19:19

Muzaj atakuje lekko, liczył na blockout i się nie przeliczył.

18:19

Bednorz tym razem serwuje w siatkę.

18:18

Bednorz zdobywa punkt dla Polski po blockoucie.

17:18

Nie bronimy słabego ataku Portugalczyków.

17:17

Dobry atak Bednorza i mamy ponownie remis w tym meczu.

16:17

Łukasik kończy akcję dla Polski.

15:17

Punkt dla Polski zdobywa Muzaj, jednak za chwilę traci go zagrywką w siatkę Bieniek.

14:16

Kolejny punkt dla Portugalii zdobywa Valdir. Za chwilę w boisko nie trafia Bieniek. Druga przerwa techniczna w tym secie.

13:14

Kaczmarek serwuje mocno, ale w aut.

13:13

Dobry blok Bieńka i Komendy - remis.

12:13

Bieniek po krótkiej i mamy kolejny punkt.

11:13

Ładny atak z lewej strony po prostej Lourenco. Tracimy oczko.

11:12

Teraz Portugalczycy wpadli w siatkę.

10:12

Nie trafia w boisko Kaczmarek. Tracimy już dwa punkty do Portugalii.

10:11

Tracimy kolejny punkt, tracimy prowadzenie.

10:10

Teixeira po prostej, Caique serwuje asa. Ponownie remis.

10:8

Portugalczycy przekraczają linię trzeciego metra. Punkt dla Polski.

9:8

Za trzecim razem Tavares serwuje w aut.

8:8

Dwa asy serwisowe Tavaresa i mamy remis.

8:6

Portugalczycy zdobywają punkt po pierwszej przerwie technicznej w tym secie.

8:5

Huber atakuje po przesuniętej krótkiej i zdobywa punkt dla reprezentacji Polski.

7:5

Udana kontra Portugalczyków - Valdir.

7:4

Pojedynczy blok naszego środkowego - kolejny punkt dla Polski.

6:4

Nienajlepszy odbiór serwu Wojtaszka, ale ratuje nas świetnym przebiciem Komenda. Za chwilę as serwisowy Bieńka.

4:4

Dla Polski zdobywa punkt Kaczmarek, dla Portugalii - Lourenco.

3:3

Punktuje dla Polski Bieniek, ale szybko nadrabiają oczko Portugalczycy.

2:2

Nieudany blok Polaków i punkt dla Portugalii.

2:1

Po punkcie zdobywają obie reprezentacje.

1:0

Rozpoczynamy seta od punktu dla reprezentacji Polski.

25:18

I Muzaj kończy akcję dla Polski. Wygrywamy pierwszego seta z Portugalczykami!

24:18

Lourenco punktuje dla Portugalczyków po blockoucie. Kolejna piłka setowa, tym razem przy zagrywce naszych przeciwników.

24:17

Zepsuł zagrywkę Kaczmarek, ale popsuł ją także Portugalczyk. Piłka setowa dla reprezentacji Polski!

23:16

As serwisowy Kaczmarka! Za moment świetny atak Polaka z środka boiska.

21:16

Świetny blok reprezentacji Polski. Przerwa dla Portugalii.

20:16

Świetny flot Kaczmarka i ponownie mamy cztery punkty przewagi nad Portugalczykami.

19:16

Dla Polski punktuje Łukasik, dla Portugalii Valdir.

18:15

Świetnie z lewej strony zaatakował Kaczmarek. Od strony Portugalii dobry atak Valdira.

17:14

Świetny serwis Komendy i nieczyste przyjęcie Portugalczyka. Za chwilę jednak świetnie zaskakuje nas z drugiej piłki Tavares.

16:13

Kolejne oczko dla Portugalczyków wtóruje dobremu uderzeniu z prawej strony boiska Kaczmarka. Przerwa dla reprezentacji Portugalii.

15:12

As serwisowy Polaka. Za chwilę świetnym uderzeniem popisuje się jednak Caique.

14:11

Lourenco punktuje dla Portugalii - dla Polski zdobywa oczko nasz niezastąpiony blok.

13:10

Punktuje teraz dla Portugalii Valdir, z kolei dla Polski - po raz kolejny Łukasik.

12:9

Ładnie teraz Portugalczyk przedarł się przez Polski blok i zdobył punkt dla swojej reprezentacji. Za moment Teixeira zaserwował jednak w aut.

11:8

Świetna kiwka Łukasika i mamy dwupunktowe prowadzenie. Za chwilę świetny serw Hubera, po którym mylą się Portugalczycy. O przerwę poprosił trener naszych rywali.

9:8

Dobry atak Łukasika po skosie i punkt dla Polski.

8:8

Kolejny popsuty serwis Portugalczyków.

7:8

Bednorz psuje zagrywkę i mamy pierwszą przerwę techniczną w tym secie.

7:7

Świetny, potrójny blok reprezentacji Polski i punkt dla naszej drużyny.

6:7

Dwa punkty z rzędu dla Portugalczyków - Bednorz uderzył prosto w blok.

6:5

Portugalczycy zdobywają punkt na remis, ale Bednorz ponownie wyprowadza Polskę na prowadzenie.

5:4

Kolejny raz Valdir atakuje w aut.

4:4

Valdir uderza mocno, świetny "gwóźdź" w ziemię Portugalczyka.

4:3

Kolejny, dobry atak "biało-czerwonych" po palcach bloku Portugalczyków.

3:3

Valdir serwuje nam asem, lecz Polacy szybko nadrabiają stracony punkt ładnym atakiem po bloku przeciwnika.

2:2

Ponownie psują zagrywkę Portugalczycy, ale za chwilę nadrabiają oczko po ładnym ataku.

1:1

Dobra, szybka akcja i punkt Portugalczyków po kiepskim serwie Hubera.

1:0

Rozpoczynamy spotkanie od błędu na serwisie Portugalczyków, punkt dla Polski.

17:08

Oto nasza wyjściowa szóstka: Komenda, Kaczmarek, Bieniek, Bednorz, Łukasik, Huber (libero: Wojtaszek).

17:06

Za nami już hymny obu reprezentacji.

17:03

Przypomnijmy, że reprezentacja Polski awansowała już do Final Six Ligi Narodów, z kolei Portugalczycy pożegnają się z tymi rozgrywkami po pojedynku z "biało-czerwonymi". Z dziesięcioma wygranymi Polacy zajmują obecnie piąte, ostatnie miejsce w fazie interkontynentalnej LN gwarantujące udział w meczach najlepszej szóstki, które odbędą się w Chicago i po dzisiejszym spotkaniu nie będą mogli przeskoczyć już na niższą pozycję.

16:56

Spotkanie Polska - Portugalia będzie nieco opóźnione ze względu na przeciągający się aż do tie-breaku i wygrany przez Japończyków mecz z Niemcami.

16:52

Dzień dobry! Rozpoczynamy relację spotkania Polska - Portugalia w Lidze Narodów siatkarzy. Serdecznie zapraszamy do wspólnego przeżywania emocji tego meczu!