ME siatkarek: Polki w strefie medalowej. Dramatyczne starcie z Niemkami

04.09.2019 23:25
Polska - Niemcy NA ŻYWO

Polskie siatkarki pokonały w środę w Łodzi Niemcy 3:2 (22:25, 25:16, 25:19, 17:25, 15:11) w ćwierćfinale mistrzostw Europy. Rywalem biało-czerwonych w sobotnim półfinale w Ankarze będzie reprezentacja Turcji.

Przy wypełnionych do ostatniego miejsca trybunach hali Atlas Arena walczyły polskie siatkarki o awans do najlepszej czwórki mistrzostw Europy, do której ostatni raz w imprezie tej rangi dotarły 10 lat temu. Ich rywalkami w drodze do strefy medalowej były niepokonane do tej pory w turnieju Niemki, z którymi Polki wygrywały już w obecnym sezonie.

ME siatkarek: Biało-czerwone zagrają w półfinale mistrzostw Europy

Wydawało się, że z wysoką stawką meczu i oczekiwaniami głośno dopingującej je publiczności szybciej poradziły sobie Polki. Zaczęły skoncentrowane i zdeterminowane, dzięki czemu szybko wypracowały przewagę – m.in. 8:4 po ładnej akcji skończonej przez Natalię Mędrzyk. Ale od tej pory w otwierającej partii lepsze wrażenie sprawiały już Niemki, które odrobiły starty i przejęły inicjatywę. Podopieczne trenera Feliksa Koslowskiego w przeciwieństwie do Polek świetnie zagrywały, dobrze grały blokiem i nie popełniały błędów.

Do zwycięstwa w pierwszym secie przybliżyły się zdobywając cztery punkty z rzędu i prowadząc 21:17. Polkom udało się jeszcze zbliżyć na punkt (20:21) za sprawą m.in. bloku na liderce rywalek Louisie Lippmann i kontrataku Malwiny Smarzek-Godek. W końcówce jednak dużo pewniejsze były siatkarki z Niemiec. Po autowym serwisie Klaudii Alagierskiej miały piłkę setową (24:21), a otwierająca partia zakończyła się po bloku na Mędrzyk.

Nieudany początek nie podciął skrzydeł biało-czerwonym. W dwóch kolejnych setach spisywały się już bardzo dobrze. W drugiej odsłonie wyeliminowały wszystkie atuty rywalek, które z każdą akcją były coraz mniej pewne siebie. Do błędów zmuszały Niemki dzięki poprawie w polu serwisowym. Cichą bohaterką była też Maria Stenzel, która nie myliła się broniąc większość piłek. W efekcie Polki punkty zdobywały seriami i systematycznie powiększały przewagę – 8:4, 10:5, 15:8, 20:12 i 24:16. Pewną wygraną przypieczętowała Smarzek-Godek.

Na początku trzeciego seta serią świetnych zagrywek popisała się z kolei Magdalena Stysiak. Po asie 18-letniej przyjmującej biało-czerwone wygrywały 7:1. Później nie do zatrzymania była Smarzek-Godek, a po bloku na Lippmann gospodynie prowadziły już 14:6 i 19:11 po punktowej zagrywce Alagierskiej. Polki na chwile straciły jednak kontrolę nad meczem i Niemki wróciły do gry zmniejszając straty do trzech punktów (17:20). Grę biało-czerwonych uspokoiła jednak wprowadzona na boisku Aleksandra Wójcik. Trzy z rzędu punktowe bloki gospodyń znów dały im bezpieczną przewagę (23:17), a dwie ostatnie piłki w tym secie skończyły Stysiak i Smarzek-Godek.

Do drużyny Nawrockiego inicjatywa należała też początkowo w czwartym secie, choć w ich grę wkradło się nieco rozluźnienia. Mimo to po ataku przez środek Alagierskiej wygrywały 7:4, a po bloku na Jennifer Geerties 12:8. Kolejny przestój kosztował już Polki utratę prowadzenia (14:15 i 15:17). Później coś zacięło się na dobre. Biało-czerwone zagrywką "rozstrzelała" rozgrywająca Denise Hanke (22:16 po trzech asach z rzędu), a jej odpowiedzialne za atak koleżanki nie miały większych problemów z doprowadzeniem do tie-breaka.

Kluczem do zwycięstwa w rozstrzygającej serii okazała się m.in. zagrywka Stysiak, która dała Polsce prowadzenie 6:2. W tym elemencie myliły się zaś Niemki, które po kolejnym popsutym serwisie przegrywały 4:8. To nie był jednak koniec emocji, bo po dwóch nieskończonych atakach Smarzek-Godek zaliczka biało-czerwonych zmalała do dwóch punktów (8:6). Do sukcesu przybliżył je trudny serwis Mędrzyk, po którym zyskały bezpieczną przewagę (12:6). Niemki obroniły jeszcze trzy meczbole, ale w końcu awans do czwórki najlepszych europejskich zespołów dało reprezentacji Polski dotknięcie siatki przez rywalki.

Rywalem reprezentacji Polski w półfinale będą Turczynki, które w środę pokonały w Ankarze Holenderki 3:0.

Ostatnia część turnieju odbędzie się w Ankarze. W sobotę zaplanowano spotkania półfinałowe, a w niedzielę pojedynki o złoty i brązowy medal. Oprócz Turcji gospodarzami mistrzostw Europy była Polska (Łódź), Słowacja (Bratysława) i Węgry (Budapeszt).

Polska - Niemcy: Wynik meczu ćwierćfinału mistrzostw Europy

Polska - Niemcy 3:2 (22:25, 25:16, 25:19, 17:25, 15:11).

Polska: Joanna Wołosz, Klaudia Alagierska, Agnieszka Kąkolewska, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk, Malwina Smarzek-Godek – Maria Stenzel (libero) - Marlena Kowalewska, Martyna Grajber, Aleksandra Wójcik, Katarzyna Zaroślińska-Król, Paulina Maj-Erwardt (libero).

Niemcy: Denise Hanke, Jana Franziska Poll, Jennifer Geerties, Louisa Lippmann, Marie Schoelzel, Camilla Weitzel - Anna Pogany (libero) - Pia Kastner, Kimberly Drewniok, Ivana Vanjak, Lena Stigrot, Lina Alsmeier, Lisa Gruending.

Poniżej relacja z meczu Polska - Niemcy w ćwierćfinale ME:

FT

Polki wygrały z Niemkami i zagrają w półfinale z Turcją. Serdecznie dziękujemy Państwu za wspólnie przeżyte emocje tego spotkania i zapraszamy na kolejne nasze relacje!

15:11

Dotykają siatki Niemki, ale będzie jeszcze challenge dla naszych rywalek. Dotknęły! Polki wygrywają 3:2 z Niemkami i po 10 latach wracają do najlepszej czwórki Europy! Polska 3:2 Niemcy.

14:11

Lippmann atakuje po polskim bloku. Trzeci meczbol obroniony przez Niemki.

14:10

I niestety, blokowana Smarzek-Godek.

14:9

Geerties kończy akcję dla Niemek z lewej strony.

14:8

Aut Niemki! Sześć meczboli Polek na półfinał ME!

13:8

Pokusiła się teraz Magda Stysiak na atak z drugiej piłki. Punkt dla Niemek.

13:7

Stysiak na raty z lewej strony. Co za bomba!

12:7

Był jeszcze challenge Niemców odnośnie przekroczenia przez Smarzek-Godek linii trzeciego metra, ale nic z tego. Lippmann kończy akcję Niemek z prawej strony.

12:6

Przerwa dla trenera reprezentacji Niemiec, a po niej Smarzek-Godek zdobywa punkt dla Polski po blokaucie!

11:6

I jeszcze jeden as Mędrzyk! Wspaniałe serwisy polskich reprezentantek!

10:6

Mędrzyk popisuje się asem!

9:6

W bardzo trudnej sytuacji zdobywa punkt dla Polski Mędrzyk!

8:6

Smarzek-Godek blokowana, a piłka trafia minimalnie w nasze boisko.

8:5

Zmiana stron, serw Smarzek-Godek i blok Niemek na ataku Malwiny po kontrataku Polek.

8:4

Geerties serwuje w siatkę!

7:4

Z prawej strony kończy atak po bloku Scholzel.

7:3

Lippmann trafia serwisem w siatkę.

6:3

Tym razem Stysiak się pomyliła, aut, choć zabrakło naprawdę niewiele.

6:2

Czas dla reprezentacji Niemiec. Po krótkiej przerwie MAGDALENA STYSIAK z kolejnym serwem punktowym!

1:2

Grunding po bloku zdobywa punkt dla Niemek.

1:1

Kończy atak Stysiak.

0:1

Świetny serw Strigrot i zaczynamy tie-breaka od punkt dla Niemek.

17:25

Niemki kończą akcję. Będzie tie-break! Polska 2:2 Niemcy.

17:24

Zaroślińska-Król zablokowana. Piłka setowa dla Niemiec.

17:23

Lippmann po skosie w sam koniec boiska.

17:22

Niemki przeszkadzały teraz Polkom w przebiciu piłki nad siatką. Punkt dla biało-czerwonych.

16:22

TRZECI as z rzędu Hanke.

16:21

I kolejny as serwisowy Hanke...

16:20

Jacek Nawrocki poprosił o czas. Po krótkiej przerwie Hanke serwuje asem.

16:19

Kąkolewska atakuje w aut.

16:18

Nie udało się skończyć kontry Smarzek-Godek, więc zrobiła to Lippmann.

16:17

Wójcik pojawiła się na boisku za Mędrzyk i od razu kończy akcję z lewego skrzydła Polka!

15:17

Niestety, kolejne oczko Niemek. Grunding ustrzeliła Mędrzyk.

15:16

Świetny kolejny atak z lewego skrzydła Strigrot.

15:15

Kończy wreszcie także atak Mędrzyk. Mocno, po bloku Polka.

14:15

Strigrot z lewej strony kończy akcję po skosie.

14:14

No i niestety, Niemki doprowadzają do remisu.

14:13

Scholzel zablokowana, ale piłka szczęśliwie spada minimalnie na aucie. Punkt dla Niemek.

14:12

Kończy akcję z prawej strony Stysiak.

13:12

Świetny serw Lippmann, przechodząca piłka i kończy akcję Geerties.

13:11

Geerties przedarła się przez polski blok.

13:10

Grunding psuje serwis.

12:10

I jeszcze jeden punkt dla Niemiec. Już tylko dwa punkty przewagi Polek.

12:9

Niemka nabiła Stysiak w obronie.

12:8

Zablokowana Geerties przez Alagierską!

11:8

Lippmann uderza w aut, ale trener reprezentacji Niemiec prosi o challenge. Jego zdaniem Polki dotknęły siatki, ale nie, nie zrobiły tego. Punkt dla biało-czerwonych.

10:8

Bardzo kiepskie przyjęcie Stenzel i punkt dla Niemek.

10:7

Polka serwuje w siatkę.

10:6

Blokaut Mędrzyk.

9:6

Źle upadła na rękę Smarzek-Godek. Obity łokieć. Malwina wraca jednak do gry.

9:6

Świetnie i mocno z lewej strony Strigrot.

9:5

Świetny blok Kąkolewskiej na Strigrot!

8:5

Scholzel psuje jednak teraz zagrywkę.

7:5

Dobrze przyjęty serwis Alagierskiej przez Niemki. Kończy akcję Scholzel.

7:4

Wołosz z przesuniętej krótkiej!

6:4

Serwis autowy Stysiak.

6:3

Stysiak z prawej strony po skosie i punkt dla Polski.

5:3

Lippmann kończy akcję z prawej strony nad polskim blokiem.

5:2

Kiepski serw Niemki i punkt dla Polek.

4:2

O czas poprosił trener reprezentacji Niemiec. Po krótkiej przerwie kończy akcję dla naszych rywalek Lippmann.

4:1

Kolejny punkt dla Polek, a za chwilę as serwisowy Kąkolewskiej!

2:1

Kończy atak po prostej Kąkolewska.

1:1

Lippmann nabiła polski blok.

1:0

Rozpoczynamy czwartego seta od świetnego bloku Polek na Strigrot!

25:19

Jacek Nawrocki poprosił jeszcze o challenge odnośnie przekroczenia przez Drewniok linii, ale nie, Niemka nie nastąpiła na nią, serwuje ponownie, lecz tym razem Smarzek-Godek uderza za mocno dla rywalek. Koniec drugiego seta. Polska 2:1 Niemcy!

24:19

Drewniok zaserwowała asa.

24:18

Kończy wreszcie z prawej strony atak Drewniok.

24:17

Po długiej serii ataków Polek w końcu kończy akcję Stysiak! Piłka setowa!

23:17

I jeszcze raz zablokowana Drewniok!

22:17

Świetny, podwójny blok Polek na ataku Drewniok.

21:17

Wójcik nabija blok Niemek. Po palcach Weitzel.

20:17

Grunding zdobywa punkt po naszym bloku.

20:16

Wreszcie kończy akcję dla Polek Smarzek-Godek.

19:16

I jeszcze jeden punkt dla naszych rywalek. Świetny blok Niemek na ataku Mędrzyk.

19:15

Po przerwie blokuje Smarzek-Godek Strigrot.

19:14

I jeszcze jeden punkt Niemek. Jacek Nawrocki poprosił o czas.

19:13

Drewniok atakuje z prawej strony po rękach naszego bloku.

17:11

Stysiak w aut, ale Jacek Nawrocki prosi o challenge. Niestety, był aut. Punkt dla Niemek.

17:10

Nastrzeliła teraz Polka Niemkę. Co za bomba!

16:10

Dobrze na przyjęciu Stenzel. Kończy po skosie Stysiak!

15:10

Błąd Alagierskiej i Wołosz. Punkt dla Niemek.

15:9

Dobry serw Weitzel i kończy akcję dla Niemek Lippmann.

15:8

Blokaut Geerties.

15:7

Kończy po skosie atak Polek Smarzek-Godek.

14:7

Dobry atak z przesuniętej krótkiej Weitzel.

14:6

Świetny blok Wołosz na Lippmann.

13:6

Jeszcze raz Kąkolewska serwuje na przechodzącą piłkę, którą kończy Alagierska. Czas dla trenera Niemiec.

12:6

Fenomenalny serwis Kąkolewskiej.

11:6

Stysiak po bloku i kolejny punkt dla Polski.

10:6

Punktowy serwis Hanke.

10:5

Hanke z pierwszej piłki i punkt dla Niemek.

10:4

Smarzek-Godek z prawej strony w sam koniec boiska.

9:4

Szybki punkt Niemek po serwie Smarzek-Godek.

7:2

Szczęśliwy punkt Niemek. Hanke kończy akcję.

7:1

I kolejny solowy punkt Stysiak. As serwisowy Polki!

6:1

Czas dla trenera reprezentacji Niemiec. Po krótkiej przerwie świetnie serwuje Stysiak. Punkt dla Polek!

5:1

Świetna przesunięta krótka Alagierskiej.

4:1

Pierwszy punkt dla Niemiek. Blokaut Geerties.

4:0

I po bloku kończy akcję z lewej strony Stysiak.

3:0

Punktowy serwis Wołosz!

2:0

Smarzek-Godek po skosie, prosto w linię boiska.

1:0

Rozpoczynamy trzeciego seta od punktu. Kończy akcję Stysiak.

25:16

Smarzek-Godek po bloku w aut i wygrywamy drugiego seta. Polska 1:1 Niemcy.

24:16

Pierwsza obroniona przez Niemki. Kończy akcję dla rywalek Weitzel.

24:15

Piłka setowa dla Polek! Smarzek-Godek kończy akcję z prawej strony boiska.