Polki w półfinale kwalifikacji olimpijskich. Niderlandki zatrzymane we własnej hali

09.01.2020 21:45
Polska - Niderlandy
fot. CEV

Reprezentacja Polski siatkarek awansowała do półfinału turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. W Apeldoorn biało-czerwone pokonały Niderlandki 3:1 (25:20, 25:23, 23:25, 25:23) i w piątek powalczą o 1. miejsce w grupie A. Rywalem będzie Azerbejdżan, który nie ma już szans na promocję do kolejnej rundy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Trener Giovanni Caprara powołał na ten turniej wszystkie gwiazdy, z Robin de Kruijf, Yvon Belien i Floortje Meijners na czele. Taki skład ma zapewnić tej drużynie awans na igrzyska olimpijskie, ale na razie Niderlandki zanotowały pierwszą wpadkę. Oczywiście, już przed meczem były pewne awansu do półfinału i to mogło mieć wpływ na ich postawę, jednak w przekroju całego spotkania widać było, że zależało im na zwycięstwie. To się jednak gospodyniom nie udało.

Polska - Niderlandy: Jedna z najpiękniejszych siatkarek świata na drodze Polek [ZDJĘCIA]

To Polki miały więcej do stracenia, bo był to ich drugi występ w tym turnieju i nie mogły jeszcze czuć się zbyt pewnie. Do awansu potrzebowały wygrania dwóch setów, jednak nie zamierzały się tym zadowalać i pokazały, że są tu w stanie powalczyć o pełną pulę. I to nie tylko w tym starciu, ale w całej imprezie.

Kwalifikacje siatkarek do IO: Polska pokonały Niderlandy

Spotkanie było bardzo wyrównane, nerwowe, a decydowały detale w końcówkach. Znów trzeba wyróżnić libero Marię Stenzel, zwłaszcza za grę w defensywie, i Zuzę Górecką, gdyż ponownie dawała bardzo dobre zmiany. Znakomite zawody rozegrały też słabsza z Bułgarią Natalia Mędrzyk i Joanna Wołosz.

W piątek Polki zagrają z Azerbejdżanem (godz. 20), a półfinał zaplanowano na sobotę. 

Kwalifikacje olimpijskie siatkarek: Z kim półfinał?

Po zwycięstwie z Niderlandami Polska awansowała na 1. miejsce w grupie A, ale nie może być jeszcze pewna utrzymania tej pozycji. Ważniejsze są bowiem punkty, nawet te w setach, niż bezpośredni mecz.

W grupie B sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Liderkami są Niemki, które wygrały oba spotkania. Za ich plecami plasują się Turczynki i Belgijki, które w piątek zmierzą się ze sobą. Trudno przypuszczać, by nasze zachodnie sąsiadki uległy Chorwacji i oddały prowadzenie, ale też nie sposób odgadnąć, jak potoczy się starcie Turcja - Belgia. Na ten moment można być pewnym, że biało-czerwone w półfinale zmierza się z kimś z trójki: Niemcy, Belgia, Turcja.

Zapis relacji z meczu Polska - Niderlandy:

RadioZET.pl