Liga Narodów siatkarzy: "Biało-czerwoni" pokonali Japończyków

Marek Garus
28.06.2019 19:45
polscy siatkarze

Polacy wygrali z Japończykami 3:1 w pierwszym meczu ostatniego turnieju fazy interkontynentalnej Ligi Narodów siatkarzy. Pierwszego seta wygrała Japonia (25:22), jednak w drugiej, trzeciej i czwartej partii lepsi okazali się Polacy (wygrali kolejno 25:19, 27:25 i 25:20).

Polscy siatkarze pokonali w Lipsku Japończyków 3:1 (22:25, 25:19, 27:25, 25:19) w swoim pierwszym meczu ostatniego turnieju Ligi Narodów fazy interkontynentalnej. "Biało-czerwoni", którzy odnieśli dziewiąte zwycięstwo, wciąż mają szansę na awans do Final Six.

Polska - Japonia: "Biało-czerwoni" pokonali Japończyków w pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów w Lipsku

Dorobek podopiecznych Vitala Heynena uzupełniają cztery porażki. Po zwycięstwie nad Azjatami awansowali na piąte miejsce, wyprzedzając Włochów, którzy mają osiem wygranych. Drużyna z Italii w piątek późnym wieczorem czasu polskiego w Brasilii zmierzy się z Kanadyjczykami. Obecnie ma o punkt więcej od "biało-czerwonych". Pierwszym kryterium przy ustalaniu kolejności w tabeli jest jednak liczba zwycięstw.

LN siatkarzy: Przebieg meczu Polska - Japonia

Polacy mieli świadomość, że każda porażka w Lipsku może znacząco zmniejszyć ich szanse na występ w turnieju finałowym. Zajmujący 10. miejsce w tabeli Japończycy nie zamierzali im jednak ułatwiać zadania. Ich mocną stroną, do czego już przyzwyczaili kibiców siatkówki, była skuteczna gra w obronie. W tym elemencie wspomagał ich m.in. libero Aluronu Virtu Warty Zawiercie Taichiro Koga. "Biało-czerwoni" w pierwszym secie mieli duże kłopoty ze skończeniem ataku. Przez ponad połowę tej odsłony trwała wyrównana walka, a w jej drugiej części drużyna Kraju Kwitnącej Wiśni wypracowała kilkupunktową przewagę. Po zablokowaniu atakującego z podwójnej krótkiej Bartosza Bednorza Japonia wyszła na prowadzenie 22:18, a chwilę później wygrywała 24:20. "Biało-czerwoni" odrobili jeszcze dwa punkty, ale na koniec zagrywkę zepsuł Aleksander Śliwka.

Również drugi set zaczął się pomyślnie dla Japończyków (7:4). Polacy wykorzystywali jednak przewagę warunków fizycznych, którą mieli nad przeciwnikami i zatrzymywali ich blokiem. Po dwóch takich zagraniach Karola Kłosa prowadzili 16:13. Przewaga mistrzów świata systematycznie rosła i szybko doprowadzili do remisu w całym meczu.

Do końca trzeciej partii trudno było przewidzieć, czyim łupem ona padnie. Żaden z zespołów nie był w stanie odskoczyć. Po stronie Japończyków wiele piłek szło do Yujiego Nishidy i Yukiego Ishikawy, którzy robili z nich użytek. Wśród "biało-czerwonych" często pokazywał się Maciej Muzaj. Niektóre niepowodzenia w ataku nadrabiał punktowymi blokami. Azjaci prowadzili już 24:22, ale ekipa Heynena odrobiła straty. Wydawało się, że rywale będą mieli kolejną piłkę setową, ale Belg skorzystał z challenge'u i sędziowie przyznali mu rację po wideoweryfikacji. Tę szansę na zakończenie odsłony Polacy zmarnowali, ale kolejnej już nie.

Ostatnia partia przebiegała już pod dyktando mistrzów globu. Błyszczał w ataku ze środka Kłos, a zagrywkami przeciwników nękał Mateusz Bieniek. Ten ostatni, tym razem atakiem, zdobył 25. punkt w tym secie i zakończył spotkanie.

Na zmianach pojawiał się na boisku Bartosz Filipiak, który zadebiutował w seniorskiej reprezentacji. 25-letni atakujący pojawił się w kadrze na LN dopiero w połowie czerwca, gdy zastąpił kontuzjowanego środkowego Michała Szalachę.

W turnieju finałowym, który odbędzie się w dniach 10-14 lipca w Chicago, wystąpi sześć ekip. Pewni miejsca w nim - jako gospodarze - są Amerykanie, którzy obecnie zajmują siódmą lokatę.

Liga Narodów siatkarzy: Kiedy i o której godzinie kolejne mecze Polaków?

W sobotę Polacy o godzinie 17:40 zmierzą się z Niemcami, a dzień później, w niedzielę, o godzinie 17:00 z Portugalczykami

Grupa polskich siatkarzy, między innymi Wilfredo Leon, Michał Kubiak, Paweł Zatorski, Fabian Drzyzga, Artur Szalpuk i Jakub Kochanowski, trenuje obecnie w Spale. Rozpoczęli oni już przygotowania do sierpniowego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk, który jest najważniejszą imprezą sezonu.

Zapis relacji meczu Polska - Japonia w Lidze Narodów siatkarzy:

FT

Dziękujemy serdecznie za wspólnie przeżyte emocje tego spotkania i zapraszamy na kolejne nasze relacje!

25:20

Bieniek kończy tę partię i cały mecz! Trzy punkty na naszym koncie, wygrywamy z Japończykami 3:1.

24:20

Popełniamy błąd i tracimy pierwszego meczbola.

24:19

Świetna akcja Polaków i punkt Maćka Muzaja. Mamy meczbola.

23:19

Bieniek zdobywa punkt po bardzo mocnym ataku w środek boiska Japończyków.

22:19

Za chwilę jednak Otake serwuje w siatkę.

21:19

Otake zdobywa punkt dla Japonii. Miał czystą siatkę.

21:18

Świetny atak Śliwki - Polak trafia w sam koniec boiska. Przerwa dla trenera reprezentacji Japonii.

20:18

Bednorz i mamy dwa punkty przewagi nad Japończykami!

19:18

Kłos, przesunięta krótka i punkt dla Polski.

18:18

Dla Polski zapunktował Śliwka - dla Japoni Fukuzawa.

17:17

Blockout Fukuzawy - ponownie remis.

17:16

Wreszcie kończy dla nas akcję Olek Śliwka. Punkt dla Polaków.

16:16

Cztery punkty z rzędu Japończyków i świetny atak Nishidy po skosie, z lewej strony boiska.

16:15

O przerwę poprosił Heynen, a tuż po niej Śliwka atakuje w aut. Challenge dla trenera reprezentacji Polski odnośnie bloku Japończyków. Nie było dotknięcia piłki przez Azajtów. Tracimy oczko.

16:14

Nishida mocno po naszym bloku. Dwa punkty z rzędu dla Japończyków.

16:13

Kolejna udana przesunięta krótka Japończyków.

16:12

Świetna zagrywka Bieńka i prowadzimy czterema punktami na drugiej przerwie technicznej tego seta.

15:12

Yamauchi nie trafia w boisko po ataku z lewej strony. Punkt dla Polski!

14:12

Psuje ją także Bednorz.

14:11

Kolejna udana przesunięta krótka Japończyków. Za moment jednak nasi rywal psują zagrywkę.

13:10

Tracimy punkt, ale za chwilę dobrym atakiem popisuje się z prawej strony Maciej Muzaj.

12:9

Punkt dla Polski po świetnym bloku Bieniek - Bednorz. Przerwa dla trenera reprezentacji Japonii.

11:9

Kolejna przesunięta krótka Kłosa, punkt dla Polaków.

10:9

Ishikawa i kolejne oczko dla Japończyków.

10:8

Nieudany atak Japończyków i punkt dla Polski.

9:8

Ishikawa atakuje z drugiej linii, ale dobrze w następnej akcji odpowiada mu przesuniętą krótką Karol Kłos.

8:7

Źle przyjmuje serw Polaka Koga i zdobywamy punkt. Prowadzimy na pierwszej przerwie technicznej w tym secie.

7:7

Dobry atak Bednorza i punkt dla reprezentacji Polski.

6:7

Ishikawa z drugiej linii zdobywa trzeci punkt dla Japonii z rzędu.

6:6

Mocny atak Śliwki z lewej strony boiska. Polak nie trafił jednak w boisko.

6:5

Punkt dla Japonii - punkt dla Nishidy.

6:4

Ponownie Nishida z prawej strony, ale z tej samej pozycji punktuje również dla naszej reprezentacji Muzaj.

5:3

Dobry, udany atak Japończyków i punkt dla naszych rywali. Za chwilę jednak przeciwnicy psują swoją zagrywkę.

4:2

Bieniek z drugiej linii - dwupunktowa przewaga reprezentacji Polski.

3:2

Nishida i ponownie punkt dla Japończyków.

3:1

Ishikawa serwuje w aut.

2:1

Tym razem Nishida się nie pomylił i zdobył punkt dla Japonii.

2:0

Nieudany atak Nishidy i punkt dla Polski.

1:0

Nieskuteczny atak reprezentacji Japonii rozpoczyna nam tego czwartego seta.

27:25

Świetny blok Muzaja i Bieńka! Wygrywamy z Japonią w trzecim secie i prowadzimy w całym meczu 2:1.

26:25

Japończyk trafia w taśmę i kolejna piłka setowa dla Polski.

25:25

Mocny atak Nishidy w okolicach linii końcowej boiska. Sędzia wskazał na punkt dla Japonii, lecz Heynen poprosił o challenge. Tym razem zakończony niepowodzeniem - punkt dla Japonii i przerwa dla trenera Polaków.

25:24

Dobry atak Nishidy po nieudanym bloku reprezentacji Polski. Heynen poprosił jednak o challenge i sprawdzenie czy Japończycy dotknęli siatki przy tej akcji. Dotknęli! Setbol dla Polski!

24:24

Świetny blok Kłosa i Muzaja - będziemy grali na przewagi!

23:24

Japończycy serwują w aut.

22:24

Świetny atak w sam narożnik Fukuzawy. Piłka setowa dla reprezentacji Japonii.

22:23

Sekita przepchnął piłkę po dłoniach Muzaja na naszą połowę boiska. Punkt dla Japonii, a Heynen poprosił o przerwę w tym secie.

22:22

Onodera z krótkiej, po prostej i ponownie remis.

22:21

Świetnie Karol Kłos z przechodzącej piłki po ataku Śliwki. Mamy bardzo ważny punkt.

21:21

Bieniek serwuje mocno, ale w aut.

21:20

Błąd przy odbiciu piłki przez Japończyków. Punkt dla Polski.

20:20

Olek Śliwka z lewej strony kończy akcję Polaków. Remis.

19:20

Dobry atak Nishidy po naszym bloku. Ponownie prowadzenie Japonii.

19:19

Bednorz psuje serw.

19:18

Świetny odbiór Polaków i z sytuacyjnej akcji zapunktował dla "biało-czerwonych" Bieniek! Prowadzimy z Japończykami, a ich trener poprosił o przerwę.

18:18

Muzaj zaserwował w aut, ale za chwilę zrehabilitował się mocnym uderzeniem po prostej z prawej strony boiska.

17:17

Dobry atak Bieńka z lewej strony boiska. Obił blok nasz środkowy.

16:17

Dobry atak Muzaja z prawej strony boiska i punkt dla Polski. Niestety za chwilę Kłos serwuje w siatkę.

15:16

Dwa punkty z rzędu dla Japończyków i na drugiej przerwie technicznej przegrywamy z naszymi rywalami jednym oczkiem.

15:14

Nishida zaatakował w antenkę i prowadzimy z Japończykami!

14:14

Dobry atak Japończyków, ale za chwilę z prawej strony mocno zaatakował Śliwka.

13:13

Śliwka mocnym uderzeniem po prostej zdobywa punkt dla Polski.

12:13

Nienajlepszy atak Japończyków zakończony jednak punktem dla naszych rywali.

12:12

Muzaj atakuje w aut, ale za chwilę w boisko po skosie świetnie trafia Śliwka.

11:11

Obija polski blok Nishida, za chwilę dla "biało-czerwonych" punktuje jednak Bieniek.

10:10

Dobrym atakiem popisuje się także z prawej strony Maciej Muzaj, punkt dla Polski.

9:10

Nishida świetnie, po prostej z prawej strony boiska. Za chwilę fenomenalny blok reprezentacji Japonii.

9:8

Ishikawa kończy akcję Japończyków z drugiej linii. Za chwilę jednak psują serw nasi rywale.

8:7

Obił nasz blok Fukazawa, za chwilę jednak Nishida popsuł zagrywkę. Prowadzimy z Japonią jednym punktem na pierwszej przerwie technicznej w tym secie.

7:6

Dobry blok Polaków i "biało-czerwoni" wychodzą na prowadzenie.

6:6

Dobry kolejny atak Muzaja z drugiej linii.

5:6

Świetne uderzenie Japończyka z prawej strony. Bez szans Polacy.

5:5

Śliwka kończy akcję Polaków mocnym uderzeniem z lewej strony boiska.

4:5

Bednorz serwuje w siatkę.

4:4

Muzaj po prostej i mamy remis.

3:4

Mocny atak Japończyka i ponownie przegrywamy w tym secie.

3:3

Błąd przy odbiciu piłki przez Polaków.

3:2

Nie wybronili się Japończycy po kontrze Polaków. Prowadzimy jednym punktem.

2:2

Bednorz mocno, z lewej strony kończy wreszcie salwę ataków reprezentacji Polski.

1:2

Bednorz atakuje w aut. Punkt dla Japonii.

1:1

Dobry, mocny atak Ishikawy i mamy remis.

1:0

Rozpoczynamy trzeciego seta od punktu dla "biało-czerwonych".

25:19

Japończycy atakują w aut, ale będzie jeszcze challenge dla reprezentacji Japonii. Nie było dotknięcia siatki przez Polaków, wygrywamy drugiego seta i remisujemy z naszymi rywalami w całym meczu 1:1.

24:19

Yamauchi po skosie z lewej strony i punkt dla Japonii.

24:18

Świetny blok reprezentacji Polski i mamy piłkę setową.

23:18

Karol Kłos i mamy kolejny punkt. Przerwa dla trenera reprezentacji Japonii.

22:18

Kolejna zepsuta zagrywka Japończyków.

21:18

Obronił Wojtaszek, ale po przechodzącej piłce zaatakował Nishida. Bez szans polscy siatkarze.

21:17

Świetne przyjęcie Wojtaszka, Janusz zaatakował po bloku i mamy blockout. Punkt dla Polaków i przerwa dla selekcjonera Japończyków.

20:17

Psują serw Japończycy. Punkt dla Polski.

19:17

Ishikawa nie gorszy - w podobnym stylu zdobywa punkt dla Japonii.

19:16

Bieniek mocno, z lewej strony i Japończycy nie zdołali przyjąć tego uderzenia.

18:16

Kłos serwuje w siatkę.

18:15

Udana akcja Polaków i mamy kolejne oczko.

17:15

Onodera uderza również po naszym bloku.

17:14

Muzaj po japońskim bloku i mamy kolejny punkt w tym secie.

16:14

Yanagida obija nasz blok dobrym atakiem z lewej strony boiska.

16:13

Ponownie Kłos, przesunięta krótka i trzy punkty przewagi reprezentacji Polski do drugiej przerwy technicznej w tym secie.

15:13

Karol Kłos, fenomenalny blok i mamy pierwsze dwupunktowe prowadzenie w drugim secie.

14:13

Świetny blok Polaków po nieudanym ataku Bednorza. Punkt dla "biało-czerwonych".

13:13

Yamauchi po krótkiej i mamy remis.

13:12

Świetny atak Śliwki i wychodzimy na prowadzenie.

12:12

Punkt dla Japonii i popsuty serw Ishikawy.

11:11

Ponownie świetnie odbiera Wojtaszek i tym razem z drugiej strony Bednorz się nie myli.

10:11

Miał szansę na skończenie akcji Muzaj po dobrej obronie Wojtaszka, ale zablokowany przez Japończyków.

10:10

Dobra akcja Polaków i mamy remis!

9:10

Udany atak Japończyków, a następnie popsuta zagrywka. Który to już raz?

8:9

Przesunięta krótka Kłosa, a Polak atakuje jeszcze po bloku Japończyków. Punkt dla podopiecznych Heynena.

7:9

Zapunktowaliśmy po przerwie, ale za chwilę ponownie na dwupunktowe prowadzenie wyszli Japończycy.

6:8

Nishida i Japończycy prowadzą na pierwszej przerwie technicznej dwoma punktami.

6:7

Gonimy Japonię - Olek Śliwka atakuje mocno, z lewej strony, po rękach rywala i zdobywa punkt dla Polski.

5:7

Świetne uderzenie z prawej strony Muzaja i mamy kolejne oczko.

4:7

Śliwka atakował w aut, ale polski siatkarz twierdzi, że po bloku. Heynen poprosił o challenge. Nie było bloku - punkt dla Japończyków.

4:6

Ishikawa po prostej, mocno, w ziemię i dwa punkty przewagi dla Azjatów.

4:5

Świetny, mocny atak z prawej strony Nishidy i kolejny punkt dla Japonii.

4:4

Dobry atak po bloku Muzaja - remis.

3:4

Bieniek punktuje po prostej, jednak za moment Bednorz psuje zagrywkę.

2:3

Dobry atak Bednorza, lecz za chwilę dobrą akcją odpowiadają nam także Japończycy.

1:2

Rozpoczynamy drugiego seta. Japończycy prowadzą już 2:1.

22:25

Śliwka zaserwował w siatkę. Przegrywamy pierwszego seta z Japończykami.

22:24

Yanagida atakuje prosto w polski blok i bronimy drugą piłkę setową.

21:24

Bronimy pierwszą piłkę setową: Japończycy serwują w aut.

20:24

Atakujemy w aut i piłka setowa dla Japończyków.

20:23

Mocny atak Polaków, nabity piłką Japończyk.

19:23

Był punkt dla Polski, ale niedługo pocieszyliśmy się stratą trzech punktów. Bieniek serwuje w aut.

18:22

Świetna "czapa" na Bednorzu. Punkt dla Japonii.

18:21

Bieniek i wreszcie przerywamy serię Japonii.

17:21

Błąd dotknięcia siatki "biało-czerwonych". Punkt dla Azjatów.

17:20

Ishikawa, po bloku i kolejny punkt dla reprezentacji Japonii.

17:19

Kolejny udany atak Japończyków po polskim bloku i nasi rywale mają już dwupunktową przewagę. Przerwa dla Heynena.

17:18

Ishikawa z lewej strony, mocno i bez szans Wojtaszek.

17:17

Sekita i ponownie remis.

17:16

Bednorz po kontrze z lewej strony i punkt dla Polski!

16:16

Dobry atak Bieńka i ponownie remis.

15:16

Nishida ponownie z krótkiej, z prawej strony i to Japonia prowadzi do drugiej przerwy technicznej jednym punktem.

15:15

Kolejny punkt dla Polski, jednak kolejny także dla Japończyków - świetna krótka Azjatów.

14:14

Świetna kiwka Yanagidy, bez szans polski blok. Przerwa dla Vitala Heynena.

14:13

Kolejny aut naszych przeciwników.

13:13

Onodera z przesuniętej krótkiej i znów remis.

13:12

Punkt dla Polski - Japończycy wpadli w siatkę.

12:12

Ishikawa serwuje w siatkę, ale za chwilę świetnie z lewej strony atakuje Yanagida.

11:11

Kolejny punkt Nishidy. Dobry mecz Japończyka.

11:10

Dobra, udana kiwka Japończyków. Za chwilę świetnym uderzeniem z prawej strony popisuje się jednak Muzaj.

10:9

Bednorz punktuje po bloku Japończyków.

9:9

Dwa punkty Nishidy: najpierw punktuje po ładnej akcji Japończyków, za chwilę po kontrze i nieudanym ataku reprezentacji Polski.

9:7

Dobry atak Japończyków, udało się naszym rywalom trafić w boisko, lecz za chwilę ponownie nieudanie serwują.

8:6

Dobry "gwóźdź" reprezentanta Japonii, jednak za chwilę jego kolega serwuje w aut. Prowadzimy z Japonią dwoma punktami do pierwszej przerwy technicznej.

7:5

Dobry kolejny atak Polaków, za chwilę aut Nishidy i mamy już dwupunktowe prowadzenie.

5:5

Ładna akcja Polaków kończy się punktem dla "biało-czerwonych", jednak za chwilę świetnym uderzeniem ze środka popisuje się Ishikawa.

4:4

Blockout siatkarza reprezentacji Japonii.

4:3

Dobre dwa punktowe bloki Polaków. Nie mogą skończyć akcji Japończycy!

1:2

Dobra kiwka Japończyków, tracimy drugi punkt.

1:1

Nieudany serw Japończyka w aut i punkt dla Polski.

0:1

Rozpoczynamy mecz punktem dla Japonii, Ishikawa.

17:26

Przed nami hymny obu reprezentacji.

17:25

Dodajmy także, że Polacy znajdują się obecnie na szóstym miejscu w tabeli Ligi Narodów z ośmioma wygranymi i czterema porażkami, natomiast reprezentacja Japonii plasuje się na lokacie numer 10.

17:23

Przypomnijmy, że to już ostatni turniej Ligi Narodów siatkarzy. Odbędzie się on w Lipsku, a reprezentacja Polski, oprócz Japonii, zmierzy się podczas niego z kadrami Niemiec, czyli gospodarzy oraz Portugalii.

17:19

Dzień dobry! Rozpoczynamy relację meczu Ligi Narodów siatkarzy: Polska - Japonia. Serdecznie zapraszamy do wspólnego przeżywania emocji tego spotkania!