Kwalifikacje do IO Tokio 2020: Polacy rozgromili Francję po fenomenalnym meczu

Marek Garus
10.08.2019 17:35
Polska

Polacy pokonali Francję 3:0 po fenomenalnym spotkaniu w Gdańsku i mocno przybliżyli się do awansu do igrzysk olimpijskich 2020 w Tokio. W pierwszym secie biało-czerwoni zwyciężyli 25:21, w drugim 25:19, zaś w trzecim 25:20.

Polska wygrała w Gdańsku z Francją 3:0 w swoim drugim meczu interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich 2020 w Tokio. To zwycięstwo znacząco przybliżyło biało-czerwonych do awansu do zmagań w przyszłorocznej olimpiadzie.

Polska - Francja: Opis meczu Polaków w kwalifikacjach do IO Tokio 2020

Od początku mecz z "Trójkolorowymi" przedstawiano jako kluczowy w kontekście walki o zwycięstwo w imprezie rozgrywanej w Ergo Arenie, a tym samym zdobycie biletu do Tokio. Wejściówki na to spotkanie zostały już dużo wcześniej wyprzedane, a w sobotnie popołudnie pod halą nie brakowało osób, które liczyły, że odkupią kilka sztuk i zasiądą na trybunach.

Dzień wcześniej biało-czerwoni pokonali 3:0 Tunezyjczyków, a Francuzi w takim samym stosunku pokonali Słoweńców. Jak zaznaczył niedawno prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk, o tym, że pojedynek z mistrzami Europy z 2015 roku odbędzie się w sobotę, a nie na koniec turnieju, zdecydował trener Vital Heynen. Niektórzy uważali to za ryzykowny pomysł, ale okazało się, że znany z zaskakujących wyborów Belg dokonał dobrego wyboru.

Niektórzy spotkanie to zapowiadali jako pojedynek dwóch gwiazd światowego formatu - Wilfredo Leona po stronie gospodarzy i charyzmatycznego Earvina N'Gapetha. Ten ostatni wiosną podkręcał atmosferę, zaznaczając, że według niego pochodzący z Kuby siatkarz nie powinien grać w barwach mistrzów świata, bo zabiera miejsce w drużynie urodzonym w Polsce graczom. Po spotkaniu satysfakcję mógł mieć pierwszy z nich.

Na początku meczu obaj nie błyszczeli. Szczególnie zawodził N'Gapeth, który - jak się później okazało - przez całe spotkanie miał duże kłopoty ze skończeniem ataku. Nie stanowił też zbyt dużego zagrożenia na zagrywce, do czego przyzwyczaił rywali. Polacy w pierwszym secie zablokowali go dwukrotnie i to właśnie ten element okazał się kluczowy. Łącznie w tej odsłonie zdobyli w ten sposób sześć punktów, a "Trójkolorowi" tylko jeden. W całym meczu pod tym względem było zaś 12:5 dla podopiecznych Heynena.

Początkowo mieli oni duże kłopoty z kończeniem ataków ze skrzydeł, a nadrabiali to atakami ze środka autorstwa Mateusza Bieńka i przede wszystkim dobrą postawą w bloku. Po zatrzymaniu N'Gapetha biało-czerwoni prowadzili 10:7, a po powstrzymaniu Stephane'a Boyera 12:8.

W piątek seriami punktowych zagrywek popisał się w drużynie trenera Laurenta Tillie Kevin Le Roux. W pierwszej partii posłał jednego asa, ale poza tym nie sprawiał dużych kłopotów gospodarzom. Do końca tej odsłony utrzymywała się kilkupunktowa przewaga Polaków. Przebudzili się w ofensywie Maciej Muzaj i Leon. Ten ostatni zdobył dla biało-czerwonych trzy ostatnie punkty w tym secie.

Druga odsłona zaczęła się co prawda po myśli Francuzów, którzy prowadzili 7:5, wykorzystując zagapienie biało-czerwonych w obronie. Ci jednak szybko się zrehabilitowali. Znów błyszczeli w bloku, w ataku brylowali Kubiak i Muzaj, a ich przewaga szybko rosła (11:8, 18:12). W końcówce przytrafiły im się co prawda dwa przestoje, podczas których stracili po trzy punkty z rzędu, ale opanowali sytuację. Piłkę setową dało im zbicie Bieńka, a prowadzenie 2:0 w meczu as Kubiaka.

Podobny do partii otwarcia miała trzecia odsłona. Polacy odskoczyli rywalom, a główną rolę odgrywali Muzaj, Kubiak, Leon i Bieniek. Szkoleniowiec "Trójkolorowych" próbował zmian, wprowadzając m.in. przyjmującego Jastrzębskiego Węgla Julien Lyneela, ale ten nie był w stanie wiele zdziałać. Poza N'Gpathem zawiódł również Kevin Tillie, który jesienią ma występować w ONICO Warszawa. Piłkę meczową gospodarzom dał za sprawą zepsutej zagrywki Boyer, a wykorzystał ją, kończąc długą wymianę Kubiak.

W drugim sobotnim spotkaniu Słoweńcy zagrają o godz. 18.30 z Tunezyjczykami.

W niedzielę biało-czerwoni na zakończenie zmierzą się o godz. 15 ze Słoweńcami, a w południe "Trójkolorowi" z ekipą z Afryki. Przepustkę na igrzyska wywalczy tylko zwycięzca imprezy w Gdańsku.

Polska - Francja: Wynik meczu biało-czerwonych w kwalifikacjach do IO Tokio 2020

Polska - Francja 3:0 (25:21, 25:19, 25:20).

Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Maciej Muzaj, Mateusz Bieniek - Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Dawid Konarski, Aleksander Śliwka, Grzegorz Łomacz.

Francja: Kevin Tillie, Benjamin Toniutti, Earvin N'Gapeth, Kevin Le Roux, Stephen Boyer, Barthelemy Chinenyeze, Jenia Grebennikov (libero) oraz Nicolas Le Goff, Julien Lyneel, Antoine Brizard, Jean Patry.

Tak relacjonowaliśmy mecz Polska - Francja w kwalifikacjach do IO 2020 w Tokio:

FT

Polska 3:0 Francja. Wynik do zapamiętania na długo. Serdecznie dziękujemy Państwu za wspólnie przeżyte emocje tego spotkania i zapraszamy na kolejne nasze relacje.

25:20

Michał Kubiak po bloku i mamy zwycięstwo! Polacy wygrywają z Francją 3:0!

24:20

Francuzi serwują w aut i mamy piłkę meczową!

23:20

Kubiak, ale tym razem blokowany przez Francuzów.

23:19

Leon serwuje niestety w aut.

23:18

Kolejny punkt dla Polski, a na serwisie za moment Leon!

22:18

Dobrze Francuz ominął teraz pojedynczy blok Nowakowskiego.

22:17

I jeszcze raz fenomenalnie z lewej strony atakuje Leon. Przerwa dla reprezentacji Francji.

21:17

Ponownie dla Francji punkt zdobył Lyneel, ale za chwilę Francuz zaserwował w aut.

20:16

Ładnie z lewej strony minął potrójny blok Polaków Lyneel. Za chwilę jednak dla Polski po bloku punkt zdobył Leon!

19:15

Świetne przyjęcie i atak z prawej strony Kubiaka.

18:15

Kolejny błąd Polaków przy wyprowadzeniu piłki, punkt dla Francji.

18:14

Błąd techniczny Polaków rehabilituje za moment Maciej Muzaj.

17:13

Kolejny świetny blok Polaków i punkt dla Polski. Za moment jednak ładnie z prawej strony zaatakował Boyer.

16:12

Fantastyczna akcja Leona! Plasowane uderzenie reprezentanta Polski z drugiej linii było nie do obrony dla Francuzów. Druga przerwa techniczna w trzecim secie, a Polacy prowadzą z Francuzami czterema punktami.

15:12

Leon po przerwie serwuje w aut.

15:11

Fenomenalna kiwka Michała Kubiaka, cztery punkty przewagi Polaków! Przerwa dla reprezentacji Francji.

14:11

Świetny, sytuacyjny punkt Fabiana Drzyzgi.

13:11

Walecznie teraz próbowali odebrać atak Francuzów Polacy, ale nie udała się ta sztuka Kubiakowi.

13:10

Muzaj i as serwisowy!

12:10

Z środka tym razem punktują Francuzi, lecz za moment serw psuje Ngapeth.

11:9

Brizard zaserwował w siatkę, a za moment punkt dla Polski zdobył Leon.

9:9

Le Roux punktuje dla Francji.

9:8

Znowu świetne zagranie Drzyzgi i z środka zapunktował Bieniek.

8:8

Dobry atak Francuzów z prawej strony po przerwie.

8:7

Francuzi psują serw i do pierwszej przerwy technicznej w trzecim secie Polacy prowadzą z "Trójkolorowymi" jednym punktem.

7:7

Nowakowski serwuje w siatkę, a Ngapeth zdobywa punkt dla Francji po bloku.

7:5

Świetnie blokiem zagrał teraz Drzyzga, bardzo dobry odbiór Muzaja.

6:5

As Boyera, lecz za chwilę popsuta zagrywka Francuza.

5:4

Ładnie zapunktowali teraz po obiciu polskiego bloku Francuzi, ale za chwilę ponownie dla biało-czerwonych zdobywa oczko Leon.

4:3

Dwa świetne ataki Leona, Polacy na jednopunktowym prowadzeniu.

2:3

Dobrze z lewej strony zaatakował Boyer, za momencik asem popisuje się natomiast Ngapeth.

2:1

Tym razem Brizard serwuje w aut, a Leon zdobywa oczko dla Polski.

0:1

Rozpoczynamy trzeciego seta od straty punktu.

25:19

I Kubiak serwuje asem! Polacy prowadzą z Francuzami w setach 2:0!

24:19

Wreszcie punktuje Bieniek, piłka setowa!

23:19

Błąd przy wyprowadzeniu piłki Polaków, topnieje nasza przewaga.

23:18

Bieniek atakuje w siatkę.

23:17

Kubiak bliski zablokowania rywala, ale Francuzi zdobywają punkt.

23:16

Kubiak i tym razem kapitan Polaków się nie myli!

22:16

Zablokowany teraz w ataku Michał Kubiak. Utknęliśmy w ustawieniu na trzy oczka.

22:15

Dwa ładne punkty z rzędu zdobyte przez Francuzów.

22:13

Druga zagrywka Leona popsuta, ale za chwilę Polacy popisują się świetnym atakiem i punktują po blokaucie.

21:12

Leooon - as serwisowy!

20:12

Ngapeth prosto w POLSKĄ ŚCIANĘ! Bez szans są Francuzi w drugim secie, przerwa dla ich trenera.

19:12

Świetna przesunięta krótka Nowakowskiego, siedem punktów przewagi biało-czerwonych.

18:12

Ngapeth zdobywa punkt po bloku Kubiaka.

18:11

Francuzi dotykają siatki! Kolejne oczko dla Polski.

17:11

Podwójne odbicie piłki przez Francuza, punkt dla Polski.

16:11

Drzyzga blokuje Ngapetha! Pięć punktów przewagi Polaków do drugiej przerwy technicznej w drugim secie.

15:11

Psuje zagrywkę Patry, a za moment w aut atakuje Ngapeth.

13:11

Patry punktuje dla Francji, z kolei atak dla Polski z trudnej piłki psuje Leon.

13:9

Dobre zagranie Drzyzgi ponownie wykorzystuje Muzaj.

12:9

I wreszcie Ngapeth przerywa świetną serię Polaków.

12:8

I jeszcze raz świetnie zagrywa Kubiak, a przechodzącą piłkę zaatakował Muzaj.

11:8

Michał Kubiak atakuje z szóstego sektora! Trzy punkty przewagi Polaków.

10:8

Fenomenalny serw Kubiaka, który nieco zaprzepaścił następnie Leon. Za moment jednak Polacy z Nowakowskim na czele stawiają potrójny blok i zdobywają punkt! Przerwa dla Francuzów.

9:8

Leon z środka wyprowadza Polskę na prowadzenie!

8:8

Świetny podwójny blok Polaków! Punkt dla biało-czerwonych.

7:8

Rozpoczynamy pierwszą przerwę techniczną w drugim secie, przegrywając z Francuzami jednym punktem.

7:7

Mamy remis! Muzaj po francuskim bloku zdobywa punkt dla Polski.

6:7

Boyer serwuje w siatkę.

5:7

Atak Kubiaka zablokowany.

5:6

Świetnie wystawił Muzajowi piłkę Drzyzga. Punkt dla Polaków.

4:6

Cztery odbicia Polaków, błąd Wojtaszka i Nowakowskiego.

4:5

Świetnie z drugiej linii punktuje Kubiak. Zagrywkę psuje niestety Leon.

3:4

Fantastyczny blok Nowakowskiego, a za chwilę równie dobry atak z lewej strony Le Roux.

2:3

Drugi punkt z rzędu Francuzów, lecz za chwilę "Trójkolorowi" popełniają błąd przy wyprowadzeniu piłki.

1:2

Dobry atak Polaków, ale za chwilę równie ładnie punktują Francuzi.

0:1

Rozpoczynamy drugiego seta od straty punktu.

25:21

Leon kończy pierwszego zwycięskiego seta dla reprezentacji Polski! Polska 1:0 Francja.

24:21

Pierwsza piłka setowa obroniona przez Francuzów, druga niestety też.

24:19

Świetny odbiór Wojtaszka, a Leon spokojnie obija blok Francuzów.

23:19

Le Roux z prawej strony wykorzystuje błąd Polaków przy odbiorze piłki.

23:18

Polacy serwują w siatkę, lecz za chwilę błąd w wyprowadzeniu piłki popełniają Francuzi. Przerwa dla "Trójkolorowych".

22:17

Kolejny świetny blok Polaków, a konkretnie Maćka Muzaja!

21:17

Ngapeth po naszym bloku, a Kubiak atakuje w aut.

21:15

Drzyzga serwuje po siatce, a piłka spada tuż za nią na połowie Francuzów. Cóż za szczęście Polaków!

20:15

Muzaj z prawej strony i piąty punkt przewagi Polski! Przerwa dla trenera reprezentacji Francji.

19:15

Punktują Francuzi, ale już za chwilkę potężnym atakiem odpowiada im Bieniek.

18:14

Leon serwuje w aut, ale za chwilę Polacy popisują się kolejnym świetnym blokiem.

17:13

Tracimy oczko, ale za moment popisujemy się dwoma świetnymi blokami, które kończą się punktem dla Polski.

16:12

Ponownie Leon i rozpoczynamy drugą przerwę techniczną z czteropunktowym prowadzeniem nad reprezentacją Francji!

15:12

Vital Heynen poprosił o czas, a tuż po nim fenomenalnie kiwnął francuski blok Wilfredo Leon. Punkt dla biało-czerwonych.

14:12

Serię kiepskich zagrywek przerywa Le Roux. Francuz zagrywa asem.

14:11

Francuzi serwują w aut, Bieniek niestety również.

13:10

I jeszcze raz punktuje Michał Kubiak! Za moment dobrze po naszym bloku zagrywają jednak Francuzi.

12:9

Ponownie świetnie Kubiak, ale Drzyzga serwuje w aut.

11:8

Nowakowski w aut, za chwilę jednak rehabilituje go Kubiak.

10:7

Francuzi zdobywają punkt po naszym ataku w aut, ale Heynen prosi o challenge. Punkt dla Polski!

9:7

Świetna krótka Mateusza Bieńka, mamy dwa punkty przewagi.

8:7

Wygrywamy do pierwszej przerwy technicznej w pierwszym secie jednym punktem.

7:7

Trzy punkty Francuzów z rzędu, dobry fragment gry naszych rywali.

7:6

Świetny atak Francuzów po prostej. Za chwilę równie dobry blok "Trójkolorowych".

7:4

Druga zagrywka Boyera w aut, a za chwilę fenomenalny pojedynczy blok Nowakowskiego.

5:4

Dwa punkty z rzędu dla Francuzów. Drugi z nich to as serwisowy Boyera.

5:2

W aut atakują również Polacy, ale za chwilę kończymy przepiękną akcję.

4:1

Kolejny punkt po ataku w aut zdobyli Polacy. Trener Francuzów poprosił o challenge, ale nic z tego. Oczko dla biało-czerwonych.

3:1

I mocno, przez środek zdobywa teraz punkt Leon.

2:1

Francuzi nabijają Leona, ale za chwilę psują serw.

1:0

Rozpoczynamy mecz! Punktuje Bieniek!

14:59

Wyjściowa szóstka Polaków: Leon, Muzaj, Nowakowski, Bieniek, Drzyzga, Kubiak (libero: Zatorski)

14:56

Przed nami hymny obu drużyn.

14:51

Przypomnijmy, że spotkanie Polska - Francja to drugi mecz biało-czerwonych w kwalifikacjach do IO w Tokio. W pierwszym z nich, wczoraj, Polacy gładko rozprawili się z Tunezją 3:0. "Trójkolorowi" zaś równie łatwo, także 3:0, pokonali Słowenię - niedzielnych rywali podopiecznych Vitala Heynena.

14:48

Dzień dobry! Rozpoczynamy mecz Polska - Francja w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich 2020 w Tokio. Serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnego przeżywania emocji tego spotkania!