Zamknij

Polki bez zwycięstwa w Sofii. Wstydliwa porażka na pożegnanie z Ligą Narodów

03.07.2022 21:11

Reprezentacja Polski siatkarek przegrała z Bułgarią 1:3 (25:22, 13:25, 17:25, 22:25) w 12., ostatnim meczu fazy zasadniczej Ligi Narodów i tym samym pożegnała się z turniejem w Sofii, nie odniósłszy w niej ani jednego zwycięstwa. 

Polska - Bułgaria
fot. volleyballworld.com

Polskie siatkarki przegrały w Sofii z Bułgarią 1:3 (25:22, 13:25, 17:25, 22:25) w ostatnim meczu fazy zasadniczej Ligi Narodów. Podopieczne Stefano Lavariniego już wcześniej straciły szansę na awans do Final Eight, który odbędzie się w Ankarze.

Polki, przegrawszy w sobotę z Dominikaną 2:3, straciły szansę na awans do turnieju finałowego, ale zapewniły sobie za to utrzymanie w LN (biało-czerwone są w gronie tzw. krajów pływających, które mogą zostać zdegradowane), więc do spotkania z gospodyniami przystąpiły bez większej presji. Bułgarki z kolei, które też są w gronie reprezentacji muszących walczyć o utrzymanie, nie były jeszcze tego pewne przed ostatnim pojedynkiem.

Polska - Bułgaria: Przebieg meczu Ligi Narodów siatkarek

Lavarini w pożegnalnym występie dał szansę zmienniczkom. W pierwszej szóstce pojawiły się m.in. Aleksandra Gryka i Monika Fedusio, a na rozegraniu Alicja Grabka zastąpiła Joannę Wołosz.

Biało-czerwone na początku seta wypracowały kilkupunktową przewagę, dobrze radziły sobie w przyjęciu zagrywki, ale też same zepsuły cztery serwisy. Do tego też przytrafiło się kilka błędów w ataku, dzięki temu Bułgarki zdobywały punkty „za darmo” i wciąż mogły mieć nadzieje na odwrócenie losów tej partii. Ta szansa dla nich pojawiła się w końcówce, gdy zdobyły trzy punkty z rzędu i doprowadziły do remisu 20:20. Odpowiedź Polek była jednak natychmiastowa i dzięki m.in. dwóm akcjom Agnieszki Kąkolewskiej podopieczne Lavariniego wygrały 25:22.

Wstydliwa porażka Polek na pożegnanie z Ligą Narodów

Kolejne odsłony przebiegały już pod dyktando gospodyń. W drugim secie w polskim zespole Olivia Różański próbowała ratować sytuację, ale bez wsparcia koleżanek niewiele mogła zrobić. Przy stanie 11:14 nastąpiła prawdziwa zapaść w ekipie biało-czerwonych. Po kilku kolejnych nieudanych akcjach mocno zdenerwowany Lavarini poprosił o czas, ale nie przyniosło to żadnego efektu – rywalki zdobyły w końcówce osiem punktów z rzędu.

Niewiele lepiej wyglądała gra biało-czerwonych w kolejnym secie. Znów mnożyły się błędy w polu serwisowym i w ataku. W Bułgarii pierwszoplanową rolę grała Maria Jordanowa, która momentami była nie do zatrzymania. W czwartej partii Polki dość długo dotrzymywały kroku Bułgarkom i wydawało się, że przedłużenie meczu do tie-breaka jest realne. Tymczasem, podobnie jak w kilku poprzednich spotkaniach, znów zabrakło chłodnej głowy w kluczowych momentach. Nie było też zawodniczki, która wzięłaby ciężar na swoje barki, a ataki poza boisko ułatwiły tylko zadanie rywalkom. Bułgarki zasłużenie zwyciężyły i mogły cieszyć się z pozostania w rozgrywkach na kolejny sezon.

Biało-czerwone natomiast zakończyły udział w Lidze Narodów z bilansem czterech zwycięstw i ośmiu porażek. W turnieju w Sofii przegrały wszystkie cztery spotkania. Wcześniej uległy reprezentacjom Włoch 1:3, Chin 0:3 i Dominikany 2:3.

Polska - Bułgaria: Wynik meczu Ligi Narodów siatkarek

Polska – Bułgaria 1:3 (25:22, 13:25, 17:25, 22:25).

  • Polska: Alicja Grabka, Olivia Różański, Aleksandra Gryka, Agnieszka Kąkolewska, Monika Fedusio, Martyna Czyrniańska - Maria Stenzel (libero) – Joanna Wołosz, Weronika Szlagowska, Zuzanna Górecka, Anna Stencel, Magdalena Jurczyk, Aleksandra Szczygłowska.
  • Bułgaria: Lora Kitipowa, Silwana Czauszewa, Nasja Dymitrowa, Mira Todorowa, Mirosława Paskowa, Maria Jordanowa - Żana Todorowa (libero).

RadioZET.pl/PAP