Zamknij

Zaskakujące powołania na Ligę Narodów. Kadra siatkarzy bez ważnych graczy

15.04.2022 13:00
Nikola Grbić podał wstępny skład na Ligę Narodów. Kadra bez ważnych graczy
fot. Tomasz Kudala/REPORTER

Nikola Grbić, trener polskich siatkarzy, podał wstępną listę zawodników, których może zabrać na tegoroczną edycję Ligi Narodów. Znalazło się na niej 29 zawodników, z których na turniej pojedzie 25. 

Nikola Grbić musi podać ostateczny skład kadry na Ligę Narodów za mniej niż miesiąc – do 3 maja. Wśród powołanych na zawody nie ma m.in. Piotra Nowakowskiego, Damiana Wojtaszka i Fabiana Drzyzgi. Serbski trener powołał za to Jana Firleja, Marcina Janusza, Łukasza Kozuba, Mateusza Porębę czy Krzysztofa Rejno.

Lista kadrowiczów Nikoli Grbica:

  • libero: Jakub Popiwczak, Kamil Szymura, Paweł Zatorski;
  • rozgrywający: Jan Firlej, Marcin Janusz, Łukasz Kozub, Grzegorz Łomacz;
  • środkowi: Mateusz Bieniek, Norbert Huber, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba, Krzysztof Rejno, Karol Urbanowicz;
  • atakujący: Bartłomiej Bołądź, Karol Butryn, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek, Maciej Muzaj
  • przyjmujący: Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Wilfredo Leon, Bartłomiej Lipiński, Piotr Orczyk, Kamil Semeniuk, Jakub Szymański, Rafał Szymura, Aleksander Śliwka.

Nikola Grbić jest trenerem kadry od stycznia tego roku. Liga Narodów będzie pierwszym turniejem, w którym Serb poprowadzi naszą reprezentację. W tegorocznych rozgrywkach weźmie udział 16 drużyn podzielonych na dwie grupy po osiem zespołów. Każda reprezentacja w ciągu trzech tygodni rozegra 12 spotkań.

Liga Narodów 2022. Polska zagra z najlepszymi

Biało-czerwoni zagrają przed polską publicznością - w Gdańsku zmierzą się z Holandią, Iranem, Słowenią i Tunezją. Wcześniej czeka ich rywalizacja w Ottawie (7-12 czerwca) z Argentyną, Włochami, Bułgarią i Francją oraz w Sofii (21-26 czerwca) z Brazylią, Kanadą, Australią i USA.

Do fazy finałowej awansuje osiem najlepszych zespołów. Ma ona format pucharowy, co oznacza, że rywalizacja rozpocznie się od ćwierćfinałów, a następnie odbędą się półfinały i finał. Tytułu broni Brazylia.

Terminarz turniejów Ligi Narodów siatkarzy 2022:

  • 1. tydzień Ligi Narodów (07.06–12.06): Ottawa (Kanada) – z udziałem Polaków, Brasilia (Brazylia)
  • 2. tydzień Ligi Narodów (21.06–26.06): Sofia (Bułgaria) – z udziałem Polaków, Quezon City (Filipiny)
  • 3. tydzień Ligi Narodów (05.07–10.07): Gdańsk – z udziałem Polaków, Osaka (Japonia)
  • Faza finałowa Ligi Narodów 2022 (20.07–24.07) – miejsce do ustalenia

RadioZET.pl/PZPS/PAP/wkp/ cegl/