Zamknij

Nieoficjalny ranking FIVB: Trudne zadanie Polaków w walce o awans na IO

Maciej Walasek
19.10.2018 18:23
polscy siatkarze
fot. PAP/EPA

Mirosław Przedpełski ujawnił, jak będzie wyglądał najnowszy ranking FIVB. To on wyłoni grupy drużyn, które powalczą w pierwszym kwalifikacjach o awans do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebook  

Ogłoszenie najnowszego rankingu FIVB nastąpi w styczniu w 2019 roku. Jednak Mirosław Przedpełski zaprezentował system, który sklasyfikuje drużyny. Najbardziej liczyć się będzie wynik osiągnięty na ostatnich igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata, a także kwalifikacjach do tych imprez i miejsce osiągnięte w Pucharze Świata. Rezultaty z Ligi Narodów nie będą brane pod uwagę, ponieważ to turniej o komercyjnym charakterze, w którym mogły wziąć udział konkretne kraje.

Klasyfikacja w rankingu FIVB będzie odgrywała szczególną rolę przy tworzeniu grup kwalifikacyjnych na pierwszy turniej interkontynentalny. W rywalizacji wezmą udział 24 najwyżej sklasyfikowane zespoły, nie wliczając Japonii, która jako gospodarz igrzysk olimpijskich udział na IO ma zagwarantowany. Ekipy będą podzielone na sześć grup po cztery drużyny zgodnie z zasadą serpentyny.

Pierwsza dziesiątka nieoficjalnego rankingu FIVB:

  1. Brazylia 270 punktów
  2. USA 260 pkt.
  3. Włochy 242 pkt.
  4. Polska 230 pkt.
  5. Rosja 196 pkt.
  6. Argentyna 133 pkt.
  7. Kanada 125 pkt.
  8. Iran 111 pkt.
  9. Francja 80 pkt.
  10. Serbia 72 pkt.

Według zasad serpentyny Polska wyląduje w grupie D. Rywalami biało-czerwonych mają być reprezentacje Francji, Bułgarii i Kamerunu.

Awans na igrzyska wywalczą zwycięzcy grup. Reszta drużyn otrzyma szansę na turniejach kontynentalnych, które odbędą się w styczniu 2020 roku.

RadioZET.pl/sportowefakty.pl/MW