Zamknij

Nazwał siatkarkę "małpą". Słynny trener zdyskwalifikowany na dwa lata

20.05.2022 08:10
Trener Woronkow zawieszony na dwa lata
fot. Twitter/screen

Andriej Woronkow, trener mistrza Rosji w siatkówce kobiet Lokomotiwu Kaliningrad, został zdyskwalifikowany na dwa lata za nazwanie jednej z czarnoskórych zawodniczek "małpą". Do skandalu rasistowskiego doszło podczas spotkania finałowego ligi rosyjskiej.

Andriej Woronkow dopuścił się rasistowskiego zachowania w stosunku do siatkarki Urałoczki, Kubanki Ailamie Cese Montalvo. Podczas jednej z przerw szkoleniowiec Lokomotiwu Kaliningrad, którego zawodniczką przed wybuchem wojny w Ukrainie była reprezentanta Polski Malwina Smarzek, odciągnął na bok środkową bloku Walerię Zajcewą. - Dlaczego znowu jej nie łapiesz? Dlaczego nie łapiesz tej małpy? - krzyczał w kierunku swojej podopiecznej, która nie była w stanie zablokować 21-letniej przeciwniczki.

Skandal odbił się szerokim echem i dotarł do Dumy Państwowej. Jeden z deputowanych Witalij Miłonow stwierdził później, że "takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca", ale tłumaczył, iż "w Rosji nie ma rasizmu, bo nie są jakimiś Ukraińcami". Inaczej twierdzi Komisja Dyscyplinarna Rosyjskiego Związku Piłki Siatkowej, która nałożyła na 55-letniego szkoleniowca [urodziny obchodził 19 maja - red.] surową karę.

Andriej Woronkow zawieszony

Andriej Woronkow został zdyskwalifikowany na dwa lata. Swoją decyzję Komisja uzasadniła m.in. brakiem przeprosin w stosunku do obrażanej zawodniczki. Kubanka już kilka dni po skandalu odniosła się do niego w mediach społecznościowych.

"Osobiście nie mam z tym problemu, nawet z nim, który odważył się mnie lekceważyć" - napisała na Instagramie. "Wiem, kim jestem, lubię swój kolor i jestem dumna, że noszę go na mojej skórze. Nie wstydzę się tego. Lubię ludzi za to, co mają w sercu, za to, co potrafią przekazać we wszystkim, co robią, a nie za kolor skóry, narodowość czy cokolwiek innego. Słowa, które wypowiedział przeciwko mnie, w ogóle mnie nie dotyczą. Problem polega na tym, że jako osoba nie może zapanować nad swoim nienasyconym ego i aby wygrać, musi kogoś obrazić. To pokazuje tylko brak wartości i etyki zawodowej" - wyjaśniła. Przypomnijmy, że w finałowym spotkaniu Ailamie Cese Montalvo była nie do zatrzymania i zdobyła 30 punktów. To nie wystarczyło, by pokonać broniącą tytułu drużynę z Kaliningradu.

Andriej Woronkow - sukcesy

Andriej Woronkow nie jest anonimową postacią. To jeden z najbardziej utytułowanych trenerów, a sukcesy odnosił zarówno w pracy szkoleniowej z mężczyznami, jak i z kobietami. W latach 2013-2015 był selekcjonerem męskiej kadry "Sbornej", z którą sięgnął m.in. po złoty medal mistrzostw Europy i Ligi Światowej. Od 2018 roku prowadzi żeńską ekipę Lokomotiwu Kaliningrad, z którą wywalczył dwa tytuły mistrza Rosji (2021, 2022).

RadioZET.pl/polsatsport.pl