Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Michał Kubiak zagrożony sankcjami FIVB. Iran składa skargę

28.05.2019 20:37
sport

Michał Kubiak może zostać zawieszony nawet na pół roku za swoją wypowiedź na temat Irańczyków. Szef tamtejszej federacji Afshin Davari w rozmowie z "Teheran Times" zapowiedział, że złoży skargę na kapitana reprezentacji Polski do FIVB.

Michał Kubiak zagrożony sankcjami FIVB fot. Sylwia Dabrowa/Polska Press/East News
Zagłosuj

Czy Michał Kubiak powinien zostać ukarany za te słowa?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Michał Kubiak w programie "Prawda Siatki" w bardzo mocnych słowach skrytykował siatkarzy i kibiców drużyny narodowej Iranu. Poszedł nawet o krok dalej mówiąc: "Straciłem do ludzi z Iranu resztki szacunku. Dla mnie oni są niewidoczni. Tak, uogólniam, dla mnie to jest jeden miot".

Kapitan biało-czerwonych po ostrej reakcji środowiska poprosił o usunięcie materiału z kanału YouTube, a w kolejnych godzinach wydał oświadczenie, w którym tłumaczył, że został źle zrozumiany. Zapewniał, że jego słowa odnosiły się jedynie do osób, z którymi miał styczność oraz do fanów Persów, którzy wielokrotnie prowokowali Polaków i jego osobiście w trakcie spotkań. Podczas finału Klubowych Mistrzostw Azji jeden z rywali miał nawet obrazić rodzinę przyjmującego.

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA MICHAŁA KUBIAKA

Kubiak może mieć jeszcze spore kłopoty, bo jego wypowiedzi dotarły do Iranu. W rozmowie z "Teheran Times" prezes miejscowej federacji Afshin Davari zapowiedział skargę. - Komisja Etyki FIVB powinna zażądać od Kubiaka wyjaśnień. Obraził naród irański i musi przyjąć odpowiedzialność za to, co powiedział - ocenił.

Co grozi Michałowi Kubiakowi? Jeśli Komisja Etyki FIVB uzna, że Polak złamał regulamin, może zarządzić ostrzeżenie, reprymendę, karę finansową w wysokości do 10 tys. franków szwajcarskich, a maksymalnie półroczne zawieszenie.

Taka sankcja, choć mało prawdopodobna, oznaczałaby dramat dla reprezentacji Polski, którą w tym sezonie czekają aż cztery ważne turnieje: Liga Narodów, kwalifikacje olimpijskie, mistrzostwa Europy i Puchar Świata. Kubiak jest nie tylko świetnym przyjmującym, ale przede wszystkim przywódcą mentalnym tej grupy zawodników.

RadioZET.pl/Sportowe Fakty/KS

Oceń