Zamknij

Michał Kubiak lepszy od Bartosza Kurka w półfinale ligi japońskiej

03.04.2021 13:46
Michał Kubiak i Bartosz Kurek
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Michał Kubiak razem z resztą drużyny Panasonic Panthers pokonał zespół Wolfdogs Nagoja z Bartoszem Kurkiem w składzie. Ekipa kapitana reprezentacji Polski awans uzyskała dopiero w złotym secie.

  Bartosz Kurek, który jest najlepiej punktującym siatkarzem ligi japońskiej w tym sezonie w sobotnim meczu zdobył 33 "oczka" - 28 atakiem, trzy blokiem i dwa bezpośrednio z zagrywki. Z kolei Michał Kubiak zgromadził 17 pkt - 13 z ataku, 3 blokiem i dołożył do tego jednego asa. W sobotnim starciu najpierw górą 3:1 byli siatkarze Wolfdogs, którzy uplasowali się w tabeli na trzeciej pozycji. W tzw. złotym secie lepsi byli już jednak gracze drugich po fazie zasadniczej Panthers - 25:21.

Kubiak w klubie z Hirakaty występuje od 2016 roku. W jej barwach wywalczył dwa tytuły mistrza Japonii (2018, 2019), a w ubiegłym roku zdobył srebrny medal. Dla Kurka to pierwszy sezon w tej lidze.

Kubiak lepszy od Kurka w półfinale ligi japońskiej

Decydująca faza rywalizacji o mistrzostwo Japonii ma specyficzną formułę i postać miniturnieju. Najwyżej sklasyfikowana drużyna po fazie zasadniczej - w tym sezonie to Suntory Sunbirds - ma zagwarantowany bezpośredni awans do finału. W półfinale mierzą się zaś dwie kolejne ekipy. Przy czym w przypadku wygranej tej z drugiego miejsca od razu awansuje ona do finału, a jeśli zwycięży ta z trzeciej pozycji, to odbywa się dodatkowy tzw. złoty set (rozgrywany tradycyjnie do 25 punktów, a nie do 15, jak to jest w przypadku różnych rozgrywek w Europie).

RadioZET.pl/PAP