Zamknij

Oświadczenie Michała Kubiaka po obraźliwych słowach o Irańczykach: "Mam prawo reagować"

Marek Garus
28.05.2019 17:01
Michał Kubiak
fot. Sylwia Dabrowa/Polska Press/East News

Michał Kubiak, kapitan reprezentacji Polski w piłce siatkowej wydał oficjalne oświadczenie opublikowane na stronie PZPS w związku z ostatnim atakiem słownym, jakiego dopuścił się wobec siatkarzy pochodzących z Iranu. Polak przyznał w nim między innymi, że "swojego zdania nie zmienia".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Michał Kubiak, kapitan reprezentacji Polski w siatkówce, w bardzo mocnych słowach skrytykował drużynę narodową Iranu podczas programu "Prawda Siatki".

- Oni zawsze grają takie niewiniątka, że są super i fajni, a my najgorsi. Ale moje zdanie jest takie, że to są fatalni, złośliwi i chamscy ludzie. Dla mnie ten naród jest skreślony, mimo że oni dumnie nazywają się Persami, a nie Arabami. A tak naprawdę są zwykłymi leszczami. Czasem musimy z nimi zagrać, ale oni dla mnie nie istnieją - brzmiały słowa siatkarza dla kanału.

Oficjalne oświadczenie Kubiaka: "Swojego zdania nie zmieniam"

Słowa Michała Kubiaka nie spotkały się z dobrym przyjęciem i zrozumieniem kibiców, dlatego zawodnik Panasonic Panthers zdecydował się wydać oficjalne oświadczenie, w którym skomentował zaistniałą sytuację, jak się jednak okazuje, bez okazania większego żalu:

Drodzy Kibice!

W związku z  niepotrzebnym szumem medialnym, który powstał wskutek udzielonego przeze mnie wywiadu Jerzemu Mielewskiemu w „Prawdzie Siatki”, oświadczam:

Przede wszystkim – jak każdy – mam prawo do własnego zdania i własnej opinii.

Po drugie, mam prawo, a wręcz obowiązek reagować, gdy moja rodzina, moi przyjaciele z boiska oraz ja sam jesteśmy obiektem gróźb i wyzwisk ze strony graczy drużyny przeciwnej i ich agresywnych kibiców. A takie sytuacje miały miejsce podczas meczów z reprezentacją Iranu.

Stanowczo podkreślam że słowa, które padły z moich ust,  były skierowane wyłącznie do osób, z którymi miałem osobiście do czynienia, tj.  siatkarzy oraz ich szowinistycznych kibiców.

Wyrażam ubolewanie, że moje słowa mogły zostać zrozumiane opacznie. Być może wypowiedziałem je w nieodpowiednim kontekście. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że jestem jak najdalszy od poglądów ksenofobicznych, które przypisuje mi się od kilku dni. Rasizm, brak poszanowania dla barw narodowych oraz przeciwnika to postawy nieakceptowalne i niegodne sportowca. Jednocześnie jestem zmuszony podkreślić, że zdania o irańskich siatkarzach i kibicach, którzy obrażali moją rodzinę i moich przyjaciół, nie zmieniam.

Z wyrazami szacunku,

Michał Kubiak

RadioZET.pl/PZPS/MG