Zamknij

PZPS wysłał list w sprawie Michała Kubiaka. Wymowna reakcja prezesa irańskiej siatkówki

Maciej Walasek
14.06.2019 12:04
Michał Kubiak
fot. PAP

Michał Kubiak został zawieszony na kilka meczów przez PZPS za słowa skierowane do Irańczyków. FIVB przyjęła karę, a cała sytuacja zadowoliła szefa Irańskiej Federacji Siatkówki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Michał Kubiak w rozmowie z Jerzym Mielewski na kanale „Prawda Siatki” w gorzkich słowach wypowiadał się na temat Irańczyków. Przyjmujący reprezentacji Polski wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że chodziło mu o konkretnych zawodników. Mimo to zachowanie 31-latka nie spodobało się Irańskiej Federacji Siatkówki, która złożyła skargę do FIVB.

Bartosz Kurek znalazł nowy klub. Reprezentant Polski zagra we Włoszech

W związku z tym PZPS postanowił ukarać Kubiaka. Kapitan biało-czerwonych został zawieszony na sześć spotkań. Z kolei Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej uznała, że taka decyzja wystarczy. Swojego zadowolenia nie ukrywał Afshin Davari, prezes irańskiej siatkówki.

– Biorąc pod uwagę zniewagę narodu irańskiego, oczekiwaliśmy na reakcję FIVB. Na szczęście pojawiła się ona przed trzecim weekendem Ligi Narodów w Urmii. Polska i światowa federacja przysłały do nas akceptowalną odpowiedź. Dziękujemy, mając nadzieję, że sytuacja się nie powtórzy i naród irański oraz nasz ukochany kraj nie będzie już obrażany – powiedział.

Michał Kubiak: List prezesa PZPS

Poza tym prezes PZPS, Jacek Kasprzyk wystosował specjalne pismo do przewodniczącego Federacji Irańskiej Siatkówki. Poniżej prezentujemy treść pisma:

Szanowny Panie Prezesie,

w związku z ostatnimi bardzo niefortunnymi i całkowicie nieodpowiednimi komentarzami na temat narodu irańskiego, wypowiedzianymi w mediach przez Michała Kubiaka - kapitana reprezentacji Polski, Polski Związek Piłki Siatkowej chciałby wyrazić głęboki żal z powodu tego incydentu, którego Polski Związek Piłki Siatkowej nie był świadomy, ani w żaden sposób go nie popiera. Czując głęboką przykrość z powodu tego, co powiedział Michał Kubiak, proszę mieć pewność, że Polski Związek Piłki Siatkowej, jako podmiot sportowy i podążający za olimpijskimi wartościami, które głosił Pierre de Coubertain, stawia szacunek dla ludzkiej godności i tożsamości narodowej na równi dla wszystkich swoich międzynarodowych partnerów, a Irańska Federacja Piłki Siatkowej jest jednym z nich.

Po tym niedopuszczalnym zachowaniu jednego z naszych sportowców, Polski Związek Piłki Siatkowej podjął surowe kroki przeciwko nieuprzejmości, niekulturalności i lekkomyślności Michała Kubiaka. Został on oficjalnie upomniany przez Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Komisję Dyscyplinarną Federacji. Ponadto został zawieszony na sześć kolejnych spotkań reprezentacji narodowej i ukarany grzywną.

Żałując szczerze tego incydentu, proszę pozwolić mi zapewnić, że Polski Związek Piłki Siatkowej podejmie wszelkie możliwe i koniecznie kroki, aby uniknąć takich sytuacji. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie uda nam się odzyskać dobre stosunki, które łączyły nasze federacje przez lata i przeszłość ich nie zasłoni.

Polski Związek Piłki Siatkowej korzystając z okazji, chciałby przekazać Irańskiej Federacji Piłki Siatkowej gwarancję najwyższego poważania.

Z poważaniem,

Jacek Kasprzyk
Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej

RadioZET.pl/sportowefakty.pl/MW