MŚ w siatkówce: Polska przegrała z Włochami, ale awansowała do półfinału!

Andreas Nicolaides
28.09.2018 23:23
Polska - Włochy

Broniący tytułu Polacy ulegli w Turynie Włochom 2:3 (25:14, 21:25, 25:18, 17:25, 11:15) w ostatnim meczu 3. rundy mistrzostw świata siatkarzy. Po wygraniu pierwszego seta biało-czerwoni zapewnili sobie awans do półfinału, w którym w sobotę zmierzą się z Amerykanami.

Zarówno Polacy, jak i Włosi mieli przed tym spotkaniem szansę na awans do "czwórki". Tyle że sytuacja podopiecznych trenera Vitala Heynena - po czwartkowym zwycięstwie nad Serbią 3:0 - była znacznie bardziej komfortowa. By dostać się do półfinału, mogli przegrać z ekipą Italii nawet 0:3, o ile zdobyliby łącznie 61 małych punktów. Wygranie seta dawało im zaś już awans z pierwszego miejsca. Współgospodarze mundialu z kolei, po środowej porażce z drużyną z Bałkanów 0:3, byli pod ścianą.

Biało-czerwoni wiedzieli, że poza rywalami na boisku przyjdzie im się zmierzyć także z ponad 15 tysiącami kibiców zasiadającymi na trybunach turyńskiej Pala Alpitour. Ci jeszcze przed meczem dali próbkę swoich możliwości podczas odśpiewania a capella hymnu, a podczas spotkania nie ustawali w żywiołowym dopingu.

Polacy, tym razem z Mateuszem Bieńkiem w podstawowej szóstce, nie czekali długo z realizacją swojego celu. Bartosz Kurek dwoma asami z rzędu dał im prowadzenie 7:3, a po stronie rywali jedynym jaśniejszym punktem był Osmany Juantorena, który zdobywał punkty zarówno atakiem, jak i bezpośrednio z zagrywki. Słabszy dzień miał drugi z liderów Włochów Ivan Zaytsev, który notował proste błędy. Z blokiem rywali zupełnie nie radził sobie też Filippo Lanza.

W polskiej drużynie ważne punkty zdobywał Michał Kubiak. Przyjmujący i kapitan obrońców tytułu przy stanie 13:8 popisał się pojedynczym blokiem na Zaytsevie. Piłkę setową dał biało-czerwonym as Bieńka, a partię zakończył skutecznym blokiem Piotr Nowakowski. W tym momencie na boisko wbiegli wszyscy rezerwowi, by razem z kolegami świętować awans do półfinału.

Mając w perspektywie mało czasu na odpoczynek przed sobotnim pojedynkiem z USA Heynen od drugiej partii posłał w bój rezerwowych, wymieniając niemal cały skład. Z "szóstki" na boisku pozostał tylko Bieniek. Walczący o honorowe pożegnanie z imprezą Włosi dokonali niewielkich korekt.

Gospodarze kontrolowali przebieg drugiej partii (8:5, 18:10) i nie mieli problemu z zapisaniem jej na swoim koncie. Kolejną otworzyli zdobyciem czterech punktów z rzędu. Grający bez presji Polacy stopniowo zmniejszali straty, a wszystko to dość spokojnie obserwował Heynen, który w pewnym momencie udał się na dłuższą pogawędkę z Kurkiem w kwadracie dla rezerwowych. Podczas przerw jedynym rozgrzewającym się zawodnikiem spośród Polaków był Dawid Konarski, który w trakcie tej partii pojawił się na boisku. Reszta skupiała się na dopingu kolegów.

Trzy punkty z rzędu biało-czerwoni zdobyli przy trudnej zagrywce Bartosza Kwolka, co dało im prowadzenie 10:8. Potem stopniowo powiększali prowadzenie, a ozdobą było skuteczne zbicie leworęcznego Aleksandra Śliwki... prawą dłonią na 22:17. Po raz kolejny setbola zespół gości wykorzystał, stawiając szczelny blok.

Dwie kolejne odsłony przebiegały pod dyktando Włochów, w których szeregach pojawiali się kolejni zawodnicy rezerwowi. Mimo wyraźnej porażki w tie-breaku po ostatniej piłce to Polacy mieli powody do świętowania.

Najwięcej punktów - 12 - zdobył Bieniek. Po drugiej stronie 16 "oczek" zanotował Zaytsev.

Półfinał z Amerykanami podopieczni Heynena rozegrają o godz. 21.15. O 17 o prawo gry w meczu o złoto powalczą Brazylijczycy z Serbami.

MŚ w siatkówce: Polska - USA w półfinale! O której godzinie mecz?

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ POLSKA - WŁOCHY:

23:21

11:15 - Koniec meczu! Włosi wygrywają spotkanie 3:2, ale żegnają się z turniejem, a Polska awansuje do półfinału MŚ w siatkówce!

23:16

8:10 - W taśmę teraz Śliwka. Tracimy 4 punkty z rzędu.

23:13

7:6 - Giannelli skutecznie kiwa na środku.

23:13

7:5 - utrzymujemy dwa punkty przewagi.

23:11

6:4 - Kapitalnie teraz Bieniek ze środka!

23:07

1:1 - Nie kończymy kontrataku i punkt zdobywają rywale.

23:07

1:0 - Śliwka udanie po skosie!

23:06

Zaczynamy decydującą partię!

23:03

17:25 - Koniec seta! Za chwilę tie break!

23:03

17:24 - Piłka setowa dla reprezentacji Włoch.

22:55

12:16 - Ambitnie grają Włosi i wysoko prowadzą na drugiej przerwie technicznej.

22:53

10:12 - Odskakują nam Włosi na dwa punkty.

22:51

10:9 - Szczęśliwie teraz Włosi na siatce, ale skutecznie.

22:50

8:8 - Wybronili akcję Włosi i skutecznie kontratakują.

22:48

8:6 - Prowadzimy na pierwszej przerwie technicznej.

22:47

6:6 - Bardzo zacięty początek tego seta.

22:38

25:18 - Koniec seta! prowadzimy w całym meczu 2:1!

22:36

21:16 - Jesteśmy bliscy wygrania tego seta.

22:29

15:13 - W aut atakuje Zaytsev, a potem zablokowany jest Lanza.

22:24

10:8 - Odrabiamy straty! Czas dla Włochów.

22:20

6:8 - Schulz zablokowany.

22:19

6:7 - Skuteczny atak Kwolka. Trzymamy dystans.

22:14

0:3 - Słabo zaczynamy. Trzy punkty dla Włochów.

22:14

Trzeci set przed nami!

22:09

21:25 - Koniec drugiego seta! Włosi wygrywają i w meczu mamy remis 1:1.

22:05

17:22 - Teraz skutecznie w kontrataku Kochanowski.

22:04

16:22 - Skutecznie Kwolek!

22:02

13:20 - Śliwka punktuje na pojedynczym bloku.

21:59

18:10 - Teraz Zaytsev kapitalnie serwuje.

21:59

17:10 - Zaytsev trafia po bloku.

21:57

9:16 - Druga przerwa techniczna i wyraźne prowadzenie Italii.

21:54

11:6 - Swobodnie grają Włosi i punktują naszą drużynę, ale przypominamy: kwestia awansu jest już rozstrzygnięta!

21:52

6:8 - Teraz skutecznie Schulz.

21:52

5:8 - Rozluźnili się Polacy. Przegrywają wysoko na pierwszej przerwie technicznej.

21:47

4:4 - Kwolek zatrzymany blokiem.

21:46

4:2 - Warto dodać, że na tego seta trener reprezentacji Polski postawił na rezerwowy skład.

21:45

3:2 - Psujemy serwis.

21:45

3:1 - Teraz skuteczna akcja Polków, a po chwili udany blok.

21:45

1:1 - Zaczynamy od dwóch skutecznych akcji.

21:44

Pora na drugiego seta!

21:40

25:14 - Koniec! Wygrywamy pierwszego seta! To zapewnia nam awans do półfinału MŚ!

21:39

24:14 - Bieniek! As serwisowy!

21:39

23:14 - Zaytsev po raz kolejny zatrzymany blokiem!

21:35

18:11 - Teraz my nadziewamy się na blok.

21:34

18:10 - Lanza serwuje daleko w aut.

21:33

17:10 - Wciskają teraz piłkę po bloku Włosi.

21:33

17:9 - Długa akcja zakończony dobrym atakiem Kurka!

21:32

16:9 - A teraz Kurek na bloku! Wysokie prowadzenie na drugiej przerwie technicznej!

21:31

15:9 - Kubiak znów obija blok rywali!

21:30

14:9 - Jeszcze raz Zaytsev. Tym razem skutecznie.

21:29

14:8 - Kubiak na pojedynczym bloku!

21:29

13:8 - Teraz prosty błąd Italii i punkt oddany za darmo.

21:25

8:7 - Italia odrabia straty - dwa skuteczne ataki i punktowy serwis.

21:21

6:3 - Doskonale serwuje Kurek! Nie byli w stanie przyjąć tego Włosi.

21:20

5:3 - Lanza atakuje w aut!

21:20

4:3 - Zaytsev zablokowany!

21:19

3:3 - Odpowiadają Włosi szybką akcją ze środka.

21:18

3:2 - Zablokowany Kurek, ale po chwili piłka do Szalpuka i skuteczny atak po skosie.

21:16

0:1 - Rywale zaczynają od skutecznej akcji ze środka.

21:15

Zaczynamy!

21:13

Skład Polski: Nowakowski, Kurek, Drzyzga, Szalpuk, Kubiak, Bieniek i Zatorski na libero.

21:12

Niesamowita atmosfera w Turynie. Czas na prezentację drużyn.

21:08

Obie ekipy już gotowe. Przed nami hymny!

21:07

Włosi mogą dziś liczyć na solidne wsparcie:

21:03

Pewne gry w półfinale są już trzy drużyny: USA, Brazylia i Serbia. Dziś dołączy Polska lub Włochy. Półfinały odbędą się jutro, mecz o 3. miejsce i finał w niedzielę.

20:58

Dzisiejsze spotkanie zobaczy komplet publiczności. Atmosfera będzie gorąca.

20:57

W dużo gorszej sytuacji są Włosi. Dziś muszą wygrać bez straty seta, bowiem na inaugurację Final Six aż 0:3 przegrali z Serbami.

20:57

Biało-czerwoni są dziś zależni tylko od siebie. Wczoraj wygrali 3:0 z Serbią i dziś do awansu potrzebują tylko jednego seta!

20:56

Dziś polscy siatkarze powalczą o awans do półfinału MŚ! Zagrają z gospodarzami turnieju - Włochami.